ASUS X570 TUF Plus işlemci desteği

yeahxseen

Centipat
ASUS X570 TUF Plus anakart aldım şu an kutusunda Ryzen5 5600X işlemci almayı düşünüyorum

Anakartın desteklediği işlemciler menüsünde Ryzen 5 5600X'in yanında
PCB'den beri all ve BIOS'tan beri 2607 rakamları var

İşin açıkçası benim işlemcimin çalışabilmesi için BIOS güncellemesi mi yapmam gerekiyor yoksa anakartım işlemciyi çalıştırıyor mu anlamış değilim

Elimde anakartın desteklediği farklı bir işlemci yok.

ASUS servisini arayıp BIOS güncellemesi için göndermeyi düşündüm fakat ücret alınabilir dendiğinde bundan da vazgeçtim.

Konuyla ilgili bilgisi olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende de o anakart var. Bilgilerin verildiği yerin çevirisi doğru düzgün yapılmamış. O yazan ifadenin meali, soket desteğinin zaten var olup yazılımsal olarak desteklenmesi için 2607 veya sonrası bir sürüm BIOS'un yüklenmesi gerektiğidir.

Öte yandan kutudan hangi sürümle çıktığını bilemeyiz. 2000 serisi işlemcilerle beraber çıkan B450 anakartların ileri tarihli üretilmiş ve kutulanmış olanları 3000 serisi ile uyumlu BIOS yüklü olarak geliyordu. Hatta kutu üzerinde "AMD Ryzen Desktop 3000 Ready" yazılı oluyordu. Böyle bir durum şu an için B550 veya X570 anakartlarda yok diye biliyorum. Üst seviye anakartlarda bulunan BIOS flashback butonu bu modelde olmadığı için işlemci olmadan update mümkün değil. Eğer kutudan uygun sürümde bir BIOS yüklü olarak çıkmazsa 3000 veya 2000 serisi işlemci bulup güncelleme yapacak veya servise göndermek durumunda kalacaksınız.

Bende de o anakart var. Bilgilerin verildiği yerin çevirisi doğru düzgün yapılmamış. O yazan ifadenin meali, soket desteğinin zaten var olup yazılımsal olarak desteklenmesi için 2607 veya sonrası bir sürüm BIOS'un yüklenmesi gerektiğidir.

Öte yandan kutudan hangi sürümle çıktığını bilemeyiz. 2000 serisi işlemcilerle beraber çıkan B450 anakartların ileri tarihli üretilmiş ve kutulanmış olanları 3000 serisi ile uyumlu BIOS yüklü olarak geliyordu. Hatta kutu üzerinde "AMD Ryzen Desktop 3000 Ready" yazılı oluyordu. Böyle bir durum şu an için B550 veya X570 anakartlarda yok diye biliyorum. Üst seviye anakartlarda bulunan BIOS flashback butonu bu modelde olmadığı için işlemci olmadan update mümkün değil. Eğer kutudan uygun sürümde bir BIOS yüklü olarak çıkmazsa 3000 veya 2000 serisi işlemci bulup güncelleme yapacak veya servise göndermek durumunda kalacaksınız.
Bulunduğum şehirdeki bir Asus özel servisine bios update'ini yaptırmamı önerirmisiniz ?

Bulunduğum şehirdeki bir Asus özel servisine bios update'ini yaptırmamı önerirmisiniz ?
Öyle bir opsiyon varsa değerlendirin. Umarım fazla fiyat istemeden yaparlar. Çünkü şu vaziyette mevcut BIOS sürümünü öğrenmek veya gerekliyse yenisini yüklemek evde mümkün değil gibi gözüküyor. Eğer Asus yetkilisi bir bayiye yaptıramazsanız bilgisayar montajı ve satışı yapan bir iş yerine de sorabilirsiniz.

İşlemci
Öyle bir opsiyon varsa değerlendirin. Umarım fazla fiyat istemeden yaparlar. Çünkü şu vaziyette mevcut BIOS sürümünü öğrenmek veya gerekliyse yenisini yüklemek evde mümkün değil gibi gözüküyor. Eğer Asus yetkilisi bir bayiye yaptıramazsanız bilgisayar montajı ve satışı yapan bir iş yerine de sorabilirsiniz.
İşlemci haricindeki bütün kasa parçalarını vatan bilgisayardan aldım fatura ve kutularıyla duruyor işlemciyi de oradan alırsam montaj yapıp teslim etmelerini istediğimde sorun çıkartırlar mı acaba. Sonuçta bios uptadesini yapmadan veremezler.

Öyle bir opsiyon varsa değerlendirin. Umarım fazla fiyat istemeden yaparlar. Çünkü şu vaziyette mevcut BIOS sürümünü öğrenmek veya gerekliyse yenisini yüklemek evde mümkün değil gibi gözüküyor. Eğer ASUS yetkilisi bir bayiye yaptıramazsanız bilgisayar montajı ve satışı yapan bir iş yerine de sorabilirsiniz.

BIOS güncellemesi için başka bir bilgisayardan güncel BIOS'u flasha aktarıp anakart BIOS menüsünden güncelleme yapılamaz mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı