ASUS X571GT Kurulum Sonrası Ayarlamalar

JfWinks

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Windows'un kurulu olduğu kısmı APFS/GUID olarak biçimlendirir isen sıkıntı olmaz.
@Kleyn Hocam sonunda kurabildim sistemi.

Kurarken ikinci restarttan sonra touchpad gayet güzel çalışmaya başlamıştı opencore ekranında, fakat ayarları yaptığımız ekrana geldiğimde tekrardan çalışmamaya başladı. Klavye çalışıyor, Wi-Fi sorunsuz. Sanırım Webcam çalışmıyor, dediğim gibi touchpad çalışmıyor.

Bunların dışında sistem cidden hantal çalışıyor. Mouse imlecini hareket ettirirken bile takılmalar çok belli oluyor. Bunun için yapabileceğimiz bir şey var mı acaba?

Ve kurulumdan sonra yapmam gereken ayarlar vs varsa onları da paylaşabilirseniz çok sevinirim. Çok teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Ekran Resmi 2022-09-26 17.47.06.png
    Ekran Resmi 2022-09-26 17.47.06.png
    1,6 MB · Görüntüleme: 17
@Kleyn hocam sonunda kurabildim sistemi.

Kurarken ikinci restarttan sonra touchpad gayet güzel çalışmaya başlamıştı OpenCore ekranında, fakat ayarları yaptığımız ekrana geldiğimde tekrardan çalışmamaya başladı. Klavye çalışıyor, Wi-Fi sorunsuz. Sanırım webcam çalışmıyor, dediğim gibi touchpad çalışmıyor.

Bunların dışında sistem cidden hantal çalışıyor. Mouse imlecini hareket ettirirken bile takılmalar çok belli oluyor. Bunun için yapabileceğimiz bir şey var mı acaba?

Ve kurulumdan sonra yapmam gereken ayarlar vs varsa onları da paylaşabilirseniz çok sevinirim. Çok teşekkürler.

Ekran kartı yaması yapmanız gerekiyor.

Son düzenleme:
Ekran kartı yaması yapmanız gerekiyor.
Hocam tekrardan merhabalar. Dün yaptığımız direkt Windows kısmını silerek kurmadan sonra sürekli hata almaya başladım. Özellikle USB'siz boot etmek için EFI klasörünü kopyaladığım ve sıralamayı değiştirdiğim halde ısrarla GRUB (Linux bootloader) menüsüne atıyordu beni. Bu sorun galiba harddiskteki EFI bölümünde hem GRUB Bootloader, hem de Windows Bootloader yüklüyken OpenCore Bootloader'ı da yüklemem sebebiyle oldu. Ben de bütün diski sıfırlayarak tekrardan macOS'i kurdum. Kurulum aşaması çok daha hızlı oldu garip bir şekilde.

Bu şekilde hem Windows, hem Linux kullanırken Hackintosh'a kalkışacak arkadaşlar, bütün harddiski temizlerse çok daha sağlıklı bir kurulum olacağı kanaatindeyim.

Ekran kartı yamasını yaptım, şuan herhangi bir kasma ve takılma mevcut değil, akıcı biçimde kullanabiliyorum cihazı. Yalnız şöyle bir sıkıntı var, ses kartını (Realtek ALC 255) tanıtmak için alcid değeri ile oynadım(3, 13, 17, 27, 28). Sadece 28 değeriyle hoparlörden ses çıkışı alabildim. Fakat 28 ile de kulaklığı taktığımda sanki radyonun frekansı tutmamış gibi ses geliyor kulaklıktan. Bunun bir çözümü var mıdır acaba?

Sistem raporuna göre kart okuyucum çalışmıyor fakat çalışıp çalışmadığını test edemedim. Touchpad konusunu araştıracağım birazdan, Synaptics touchpadim var, umarım tanıtabilirim.

Hocam tekrardan merhaba. Dün yaptığımız direkt Windows kısmını silerek kurmadan sonra sürekli hata almaya başladım. Özellikle USB'siz boot etmek için EFI klasörünü kopyaladığım ve sıralamayı değiştirdiğim halde ısrarla GRUB (Linux Bootloader) menüsüne atıyordu beni. Bu sorun galiba harddiskteki EFI bölümünde hem GRUB Bootloader, hem de Windows Bootloader yüklüyken OpenCore Bootloader'ı da yüklemem sebebiyle oldu. Ben de bütün diski sıfırlayarak tekrardan MacOS'i kurdum. Kurulum aşaması çok daha hızlı oldu garip bir şekilde.

Bu şekilde hem Windows, hem Linux kullanırken Hackintosh'a kalkışacak arkadaşlar, bütün hard diski temizlerse çok daha sağlıklı bir kurulum olacağı kanaatindeyim.

Ekran kartı yamasını yaptım, şu an herhangi bir kasma ve takılma mevcut değil, akıcı biçimde kullanabiliyorum cihazı. Yalnız şöyle bir sıkıntı var, ses kartını (Realtek ALC 255) tanıtmak için alcid değeri ile oynadım(3, 13, 17, 27, 28). Sadece 28 değeriyle hoparlörden ses çıkışı alabildim. Fakat 28 ile de kulaklığı taktığımda sanki radyonun frekansı tutmamış gibi ses geliyor kulaklıktan. Bunun bir çözümü var mıdır acaba?

Sistem raporuna göre kart okuyucum çalışmıyor fakat çalışıp çalışmadığını test edemedim. Touchpad konusunu araştıracağım birazdan, Synaptics touchpadim var, umarım tanıtabilirim.

Kart okuyucusunun modelini öğrenmeye çalışır mısınız? Ses için codec yapmanız gerekmekte linkini paylaşırım. En son configinizi gönderir misiniz bir de.

Kart okuyucusunun modelini öğrenmeye çalışır mısınız? Ses için codec yapmanız gerekmekte linkini paylaşırım. En son configinizi gönderir misiniz bir de.
Kart okuyucunun markasını öğrenebildim hocam sadece, Realtek marka. Sesi çözebilsem çok iyi olacak, kart okuyucu çok da önemli değil şimdilik. Config dosyasaını paylaşıyorum.

Config: config.plist

Kart okuyucunun markasını öğrenebildim hocam sadece, Realtek marka. Sesi çözebilsem çok iyi olacak, kart okuyucu çok da önemli değil şimdilik. Config dosyasaını paylaşıyorum.

Bilgasayar başına geçtiğim zaman düzenlene yapacağım touchpad ve kart okuyucu için.

Siz hangi Config'i attınız acaba?

Sadece SMbios bilgileri var.
Hocam kusura bakmayın yanlış Config göndermişim, doğrusu aşağıda. Ethernet portu ve USB-C bağlantı noktası da çalışmıyor, bugün fark ettim. (USB-A portlarım çalışıyor). Onun için ne yapmam gerekiyor acaba?

Hocam kusura bakmayın yanlış Config göndermişim, doğrusu aşağıda. Ethernet portu ve USB-C bağlantı noktası da çalışmıyor, bugün fark ettim. (USB-a portlarım çalışıyor). Onun için ne yapmam gerekiyor acaba?

Eve geçince gerekli düzenlemeleri yapacağım.

Geri
Yukarı