Asus X99-A CPU-LED ve Q-code 00 hatası

pulydamas

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba.

Dün bilgisayarımda her şey yerli yerinde seyrediyordu. Bilgisayarı kapattım ve birkaç saat dışarı çıkıp geldim (O arada olan bir elektrik kesintisi yaratmış olabilir diye bunu açıklıyorum). Ardından bilgisayarın normalde güç açıkken bile yanması gereken Q-code LED'leri ve fare ışığı yanmıyordu. Ardından bilgisayarı açma düğmesine bastım.

Olan ise bir süre beklemenin ardından
- İşlemci fanının 2 saniyeliğine dönmesi
- Q-code kısmında iki saniye 00 yazması (Manuelde 00 için Not used yazıyor ve hiçbir şey ifade etmiyor)
- CPU-LED ışığının o sırada bazen kırmızı yanması (Her zaman olmuyor)
- Bilgisayarın kapanması
- Döngünün başa dönmesi(Ancak bazen 00-CPU-LED) kısmında kalıyor.

Doğrudan bu sorunun çözümünü bulamadım. Aşağıdaki linkteki sorunun benzeri. Bende sabit olarak 00 yanıyor ve sadece CPU fanı ile GPU fanı dönüyor. Diğerleri dönmüyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

BIOS jumper'ı aracılığıyla BIOS'u resetledim. Overvoltage jumper'ını da kullandım. Dahili pili çıkarıp taktım. Ancak bunların hiçbirinden sonuç alamadım. Bilgisayarı söküp takmayı ve MEMOK butonlarını da denemeyi düşünüyorum. Bu sorun ile daha önce karşılaşan veya çözümü bilen arkadaşlarımın yardımına ihtiyacım var.

Bu arada anakartın garantisi bitmiş durumda. O yüzden kendim çözmem gerekiyor.

Aşağıda parçaları görebilirsiniz.
  • Anakart: Asus X99-A
  • İşlemci: İntel i7-5820K
  • Güç Kaynağı: Corsair HX850i Platinum
  • Ekran Kartı: Evga GTX970 SSC ACX 2.0+
  • SSD: Kingston 240 GB
  • HDD: Seagate 1 TB SSHD
  • RAM: GSKill Ripjaws 4x4
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
@pulydamas Bios pilini çıkarın, güç kaynağını kapatıp, güç kablosunu çıkarıp güç tuşuna 20 saniye kakar basılı tutun (statik elektriği boşaltıyor) 2 dk sonra pili ve kabloyu takıp sistemi başlatın. Olmazsa sorun ya güç kaynağında ya da I/O chip'de. I/O cip'de ise direk Asus'a gönderin.

Dediğinizi yaptım ancak sonuç vermedi. Son çare olarak söküp takacağım. Ancak, bir sonuç alamazsam asus a göndereceğim. Sebepleri sonuçları yazarım. Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı