Asus Xonar Phoebus Sola Ses Kartı "Çıt" Olarak Ses Gelmesi

Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba. Başlıkta da belirttiğim gibi ses kartımda bilgisayarım açılırken veya kapanırken, tam açılıp işletim sistemim başlayacağı veya kapatırken de tam elektriğin kesileceği anda ses kartımda bir kereye mahsus "çıt" diye ses gelmektedir. Masaüstün de veya normal kullanımda herhangi bir sorun yoktur sadece bilgisayar açılıp kapanırken bunu yapmaktadır. Sizce bunun sebebi nedir arkadaşlar? Bir arızamı yoksa başka bir şey mi? Herkese şimdiden cevapları için ve yardımları için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunun ses kartından kaynaklı olduğunu pek düşünmüyorum. Mesela benin kullandığım ses sistemi, PC'nin fişini her taktığımda "boung" diye yankılı bir ses çıkartıyor. Ben bunu elektrikçi bir abime sordum. Voltajın dengesiz gelmesinden kaynaklanıyor dedi. Siz farklı bir ses sistemi ile deneme yaptınız mı?

Sorunun ses kartından kaynaklı olduğunu pek düşünmüyorum. Mesela benin kullandığım ses sistemi, PC'nin fişini her taktığımda "boung" diye yankılı bir ses çıkartıyor. Ben bunu elektrikçi bir abime sordum. Voltajın dengesiz gelmesinden kaynaklanıyor dedi. Siz farklı bir ses sistemi ile deneme yaptınız mı?
JaroxJamaica hocam dün yazamadım kusuruma bakmayın ceza almışım da. Sizin ses acaba bilgisayarınızda ki hoparlörlerden mi yoksa direk bilgisayarınızdan mı geliyordu acaba? Benim ses kartının direk kendisinden geliyor bir iki yine baktım araştırdım, bulduğum şeyler şunlar, bazıları kulaklık amplifikatöründen geldiğini, bazıları ise bilgisayar açılırken veya kapanırken hoparlörlere istenmiyecek sinyallerin gitmesini engellemek için kart üzerindeki devre elemanları "rölelerden" geldiğini söylemekteler. Açıkçası ikincisi bence olan durum çünkü o istenmeyen sinyaller hoparlörlere gitse "pat pat" diye ses yapacaklar bunu engellemek için böyle yapıyor olabilir ses kartı. Bende farkettim ki gerçekten de hoparlörlerden bilgisayar açılıp kapanırken falan böyle bir ses gelememekte.

Bendeki durum farklı. Benim ses sistemi biraz eski olduğu için çok hassas. Kesintisiz güç kaynağı kullanmama rağmen birisi banyoda ışıkları açıp kapatsa "çat-pat" diye ses geliyor. Çok aşırı derecede duyarlı voltaj oynamalarına karşı.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı