ASUS Yeni AMD X670 Serisi Anakartlarını Duyurdu

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
ASUS ROG Crosshair X670E Extreme EATX

ASUS, aralarında ROG Crosshair, ROG Strix, TUF Gaming, ProArt ve Prime modellerinin yer aldığı AMD X670 tabanlı yeni anakart serisini duyurdu. AMD Ryzen™ işlemciler üç nesildir oyuncuların, profesyonel kullanıcıların ve içerik üreticilerinin beğenisini kazanıyor. Güçlü çekirdeklerle donatılan bu işlemciler, ekstra paralel işlem gücü gerektiren yoğun çoklu işlem, 3D modelleme, video işleme veya Twitch’te canlı oyun […]

Devamı: ASUS Yeni AMD X670 Serisi Anakartlarını Duyurdu
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Eveet sevgili AMD seni gerçekten almak istedim yıllar önce aldığım sıvı soğutmayı destekledin, sevgimi kazandın 2025 yılında Zen 5'i destekleyecek MB dedin kalbimi kazandın ama bu fiyatlar nedir PCI 5.0 nedir ne sen ne rakibin PCI 4.0'ı sınırlarına yaklaşabilen bir ekran kartı çıkarmadınız ki henüz ? SSD'yse de Pro serisine özel video işine özel standart yapsaydın keşke kim verecek 300 dolarlık işlemci almak için en az 300 doları anakarta ?

Tek sıkıntı Ryzen 7000 serisinin soğutulamaması…
Açıkçası rakibi ile kıyasladığımda potansiyel gücünü koruması daha rahat ve daha stabil gelse de 70-80'li dereceler masaüstü işlemcileri için yeni yoğun yük standartı oldu diyebiliriz aslında bu doğrudan işlemcinin kullanım ömrünü kısa tutmak tıpkı telefonlarda yazılım geliştirmesi ve güçlendirmesi ile eski modelleri zayıflaştırma politası pc'ye uyarlanamayacağı için yoğun sıcaklığa maruz kalan işlemcinin ömrünün daha kısa ve daha kullanıma bağlı olmasını sağlayarak Power-User sınıfı her yeni çıkan işlemciyi alır hale getirmek istiyor markalar anlaşılan.

@BurakFIRAT yapcak bir şey yok.Ama değer bence ortalama bir anakart alsan 200-300 dolar arası Pcie 5.0 ile beraber 6 sene civarı anakart değiştirme ihtiyacı duymazsın çok üst model işlemci takmazsan.

@BurakFIRAT yapcak bir şey yok.Ama değer bence ortalama bir anakart alsan 200-300 dolar arası Pcie 5.0 ile beraber 6 sene civarı anakart değiştirme ihtiyacı duymazsın çok üst model işlemci takmazsan.
Aslında şahsen anakart fiyatlarının düşmesi gerektiğini düşünüyorum çünkü her çıkan yeni modelde farklı bir sorun çıkıyor örneğin yeni anakartlarda ddr5 expo sebebiyle ilk açılışta 5 dakika bekletmesi gibi bir hassasiyet mevcut bunun kuzey köprüsündeki yetersizlik mi yapıyor chipsetteki yetersizlik mi yapıyor bilemiyoruz işlemci destekleri arttıkça chipset kullanımı arttıkça sürekli hale gelen bekleme süreleriyle karşılaşır mıyız, ilerde 7000,8000 serisi işlemciler için bios 9000 işlemciler için ayrı bios diye biosları ayırıp güvenlik güncelleştirmesinden başka bir şey göndermez hale mi gelir bilemiyorum MSI bu konuda son 3 yıldır çok kronik özellikle AMD kanadında 3 anakart modeli çıkardıysa 1'inde kesin bir sorun oluyor bu gündelikte başına gelmiyor olabilir fakat ilerde sorun çıkarmayacağı asla kesin değil ve ürün tasarımı güzelleşirken ürün kalitesi düşüyor orta segmentte buna rağmen fiyatlar katlıyor.
PCI 5.0 PCI 3.0'dan 4 kat hızlı fakat 4 kat maliyetli değil elbette burada biraz AMD anakart üreticilerini PCI 5.0'a zorladı diye anakart üreticileri de bizi zorluyor gibi hissettim açıkçası.

Açıkçası rakibi ile kıyasladığımda potansiyel gücünü koruması daha rahat ve daha stabil gelse de 70-80'li dereceler masaüstü işlemcileri için yeni yoğun yük standartı oldu diyebiliriz aslında bu doğrudan işlemcinin kullanım ömrünü kısa tutmak tıpkı telefonlarda yazılım geliştirmesi ve güçlendirmesi ile eski modelleri zayıflaştırma politası pc'ye uyarlanamayacağı için yoğun sıcaklığa maruz kalan işlemcinin ömrünün daha kısa ve daha kullanıma bağlı olmasını sağlayarak Power-User sınıfı her yeni çıkan işlemciyi alır hale getirmek istiyor markalar anlaşılan.

7950X çok üst seviye bir 360mm sıvı soğutma ile 95 derece görüyor, bu normal değil. Ayrıca 5950X 7950X’e göre harcadığı watt/performans olarak çok daha iyi. Yani AMD 7. Nesilde batırdı ki zaten 13. Nesil yerle bir edecek.

Açıkçası intel P-Core E-Core mantığı ile gittiği sürece şahsi görüşümce hiçbir zaman yerle bir edemeyecek, x86 platformunda işlemci kaynak kodlarına özel optimize edilen uygulamalar bir yere kadar destek verecektir bir noktada belirli stüdyo ve oyunlara özel optimizasyonlar gelmemeye başlayacaktır P-Core E-Core birbirine girip tam anlamıyla neslin sonunu getirecektir, Windows 10 gibi dünyanın en çok kullanılan OS'i ile Windows 11 arasında daha %30'a yakın performans farkı makası açık olan bir işlemciyi bana hiçbir performans çizgisi aldırmaz. Ben salt performans gücüne bakarım işlemcinin yok performans istiyorsan şunu kullan onu kullanırsan p-core olmaz şöyleyse böyle 125w ama 281w gibi ikilemler bana uzun ömür vadediyormuş gibi gelmiyor.
Bir intel kullanıcısı olarak gözümde son 3 nesildir intel resmen yırtınıyor.

7950X çok üst seviye bir 360mm sıvı soğutma ile 95 derece görüyor, bu normal değil. Ayrıca 5950X 7950X’e göre harcadığı watt/performans olarak çok daha iyi. Yani AMD 7. Nesilde batırdı ki zaten 13. Nesil yerle bir edecek.
Zaten render'da ısınıyor.Renderda 5950x'in çok önünde 7950x.

13.nesilde tekli çekirdekte çok iyi gözükmüyor.Tekli çekirdek artışı durma noktasına geldi iki taraftanda bir şey beklemeye gerek yok.

Geri
Yukarı