Çözüldü ASUS Z370-H Gaming sistem boot etmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kemal Yurdagül

Hectopat
Daha fazla  
Anakart
Asus Z370-H Gaming
Arkadaşlar Windows 11 güncellemesinden sonra, PC açma tuşuna bastığımda boot etmiyor. Sorun tam olarak şu: Güç tuşuna basıyorum ve PC açılması gerekirken BIOS menüsüne giriyor. F10, Save yapıp çıktığımda reset atıyor ve Windows 11 açılıyor. Direkt açılmıyor. Denediklerim ise şunlar: Boot menüsünden Windows'un boot dosyalarının kurulu olduğu belleğin önceliğini seçtim, işe yaramadı. Boot menüsünden belli başlı ayarları denedim çözülmedi. Anakart ASUS marka: ASUS Z370-H Gaming.

Çözüm
Sorun Windows son güncellemesi ile tamamen ortadan kalmıştır arkadaşlar. İlginize ve alakanıza teşekkür ederim.
Windows 11'de bu sorunu birden fazla kişi yaşıyor. Sorun sizlik değil merakınız olmasın. Sabah da buna benzer konu gördüm Windows 11 insider kullanıyormuş arkadaş be BIOS'tan Save&Exit atınca açılıyor. Boot sıralamasını değiştirmek de çözüm değil gibi W11 kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Windows 11'de bu sorunu birden fazla kişi yaşıyor. Sorun sizlik değil merakınız olmasın. Sabah da buna benzer konu gördüm Windows 11 insider kullanıyormuş arkadaş be BIOS'tan Save&Exit atınca açılıyor. Boot sıralamasını değiştirmek de çözüm değil gibi W11 kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
Hocam az önce birinden öğrendiğim bilgiyle şunu denedim ve sorunu çözdüm: BIOS menüsünde boot ayarlarında Type ayarını Windows UEFI Boot yap ve dene dedi ve sorun çözüldü.
Sorun yarım yalamak çözüme ulaşmış. Şimdi de açılıyor ama nedense bir kez reset atıyor ve sonra açılıyor. Sorunsuz bir şekilde hızlı açılmıyor. Açılma hızında neredeyse on beş saniye kayıp var. Çok garip. Keşke yıllar önce arkadaşımı dinleseydim de tüm hayatımı macOS üzerine kursaydım.

Son düzenleyen: Moderatör:
UEFI sistemlerde Boot Manager ilk sırada olması gerekir. Boot Manager'i ilk sıraya alıp deneyin.

UEFI sistemlerde Boot Manager ilk sırada olması gerekir. Boot Manager'i ilk sıraya alıp deneyin.

Hocam Windows Boot Manager ilk sırada olarak ayarlı ama yine de PC reset atarak başlıyor. Bilgisayara format atacağım ama gözüm yemiyor. Neredeyse on bin dolarlık yazılımlar yüklü ve bu düzeni kurmak için aylarımı harcadım. Sürekli reset atmasından ötürü SSD zarar görecek korkusuda var içimde. Bir aydır çözüme ulaşamadım.

Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Disk veya RAM kaynaklı da olabiliyor.

Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Disk veya RAM kaynaklı da olabiliyor.

Şöyle söyleyeyim hocam. Windows 10 sistemini çıktığı günden beridir kullanıyorum ve hiçbir sorun yaşamadım. PC tam olarak on iki saniyede masaüstünü açıyordu. Ne zaman Windows 11'e geçtim bu sorun çıktı başıma. Eğer sorun format ile çözüme ulaşacaksa bilgisayarımı ucuza satıp macOS sistemine geçiş yaparım daha iyi. Satın aldığım tüm yazılımları MacOS'da da yükleyebiliyorum. Bir dakika düşünmem. :)

Bu konuda karar sizin hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı