Asus Z87-Deluxe/Dual Raid 0 Sonrası Boot Sorunu

AsusDeluxeDual

Hectopat
Merhaba arkadaşlar.
Anakartım Asus Z87-Deluxe/Dual
Raid 0 yapmak için 2 adet Corsair Neutron GTX 120 GB 2 adet SSD aldım.
Başarılı bir şekilde raid 0 kurulumunu yaptım.
Kurulum sonrası PC'yi her açtığımda önce raid menüsü sonra sistem tekrar boot ederek normal açılıyor.
Videosunu çektim ve konuya ekledim.
Raid menüsünden kurtulup direk sistemin açılması için bios tan herhangi bir ayar mı yapmam gerekiyor acaba?
Araştırdım ama bu ayarlarla ilgili bir paylaşım veya bilgiye ulaşamadım.

Recep Baltaş beyin Asus Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olduğunu gördüm.
Kendisinden bu konuda yardım bekliyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle UEFI Bios Post Ekranını 1 Saniye olarak ayarlayabilirsin. Böylece RAID Boot ekranından hemen sonra Windows'a geçebilir. Ben AMD Tabanlı sistem kullandığım için sendeki UEFI BIOS'un "Advenced Settings (F7)" ekranını bilmiyorum. Bilseydim ona göre yardımcı olmaya çalışırdım.

Öncelikle UEFI Bios Post Ekranını 1 Saniye olarak ayarlayabilirsin. Böylece RAID Boot ekranından hemen sonra Windows'a geçebilir. Ben AMD Tabanlı sistem kullandığım için sendeki UEFI BIOS'un "Advenced Settings (F7)" ekranını bilmiyorum. Bilseydim ona göre yardımcı olmaya çalışırdım.

Cevabın için teşekkürler hocam.
Dediğini yaptım Post Delay Time süresini 1 sn. yaptım değişen olmadı.

Benim Ayarlardaki seninki ile aynı muhtemelen.

Bios ekranı bu, buradan F7 ile Advenced Settings ekranına geçiyor.

asus_z87_deluxe_dual_bios_simple.jpg

Boot menüsüde bu:
w1m5s.jpg

BIOS sürümünüz güncel mi ? Ayrıca UEFI Bios'umuz benzerlik gösteriyor. Eğer 2. resimde ki gibi ise "Next boot after AC ..." olan yeri Fast Boot olarak seçin. "POST Delay Time" 1 sec olarak seçin. Diğer menülerin içeriğini tam olarak bilmiyorum :D Sonuçta İntel anakart. Intel'in kendi özellikleriyle süslenmiş olabilir..

BIOS sürümünüz güncel mi ? Ayrıca UEFI Bios'umuz benzerlik gösteriyor. Eğer 2. resimde ki gibi ise "Next boot after AC ..." olan yeri Fast Boot olarak seçin. "POST Delay Time" 1 sec olarak seçin. Diğer menülerin içeriğini tam olarak bilmiyorum :D Sonuçta İntel anakart. Intel'in kendi özellikleriyle süslenmiş olabilir..

Bios son sürümü yüklü.
Bunları biliyorum aslında sanırım boot ile alakalı bir durum değil bu.
Açılışta hızlanma oluyor bunları yapınca ama raid menüsü geliyor video daki durum devam ediyor.

Asus sanki fazla detaylı yapmış bios ayarlarını.
Çok nadir forumlarda paylaşım var bu kartlarla ilgili acaba erken mi davrandım bu kartı almakta?
Asus'a da teknik destek konusunda yazı göndereyim yardımcı olurlar sanırım.

Bios son sürümü yüklü.
Bunları biliyorum aslında sanırım boot ile alakalı bir durum değil bu.
Açılışta hızlanma oluyor bunları yapınca ama raid menüsü geliyor video daki durum devam ediyor.

Asus sanki fazla detaylı yapmış bios ayarlarını.
Çok nadir forumlarda paylaşım var bu kartlarla ilgili acaba erken mi davrandım bu kartı almakta?
Asus'a da teknik destek konusunda yazı göndereyim yardımcı olurlar sanırım.

Asus'un teknik desteğe güvenebilirsin.

Bu durum gayet normal. RAID ayarlarını yapılandırabilmeniz için geliyor o ekran ve kapatamazsınız.
Sırf bu problem için üyelik açtım i7-3770k işlemci ve asus z77 v-pro anakartım var raid 0 yaptım her şey güzel ancak pc yi her açtığımda boot yerinden diski secmem gerekiyor tüm öncelikleri disk e vermeme rağmen yine raid seçenekleri kısmı geliyor yapabileceğimiz bi şey yokmu ? Çözümü yokmu ?

Depolama olarak 1 120gb ssd vardi birde 500gb mekanik disk, onu cıkarip ssd taktim aynisindan raid yaptim olmuyor hep raid secenekleri ekrani geliyor

Sırf bu problem için üyelik açtım i7-3770k işlemci ve asus z77 v-pro anakartım var raid 0 yaptım her şey güzel ancak pc yi her açtığımda boot yerinden diski secmem gerekiyor tüm öncelikleri disk e vermeme rağmen yine raid seçenekleri kısmı geliyor yapabileceğimiz bi şey yokmu ? Çözümü yokmu ?

Depolama olarak 1 120gb ssd vardi birde 500gb mekanik disk, onu cıkarip ssd taktim aynisindan raid yaptim olmuyor hep raid secenekleri ekrani geliyor onu hiç kapatma imkanımız yokmu ? Çok yavaş boot ediliyor neredeyse raid 0 olduğu disk testinde yalnız anlaşılıyor bi anlamı yok neredeyse

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı