ASUS Z97-A M.2 SSD sorunu

SEFA GÜLERYÜZ

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Alkollü İçecekler
Merhaba ASUS Z97-A anakart kullanıyorum Samsung 970 Evo 1TB M.2 SSD kullanıyorum fakat anakartım da M.2 desteği mevcut olmasına rağmen 800 MB hızına zor ulaşıyorum. PCI bağlantılarından pek anlamadığım için teknik destekde zorlanıyorum. BIOS falan güncelledim ama sonuç nafiye Windows 10 yeniden kurdum ama hız sonuçları aynı internette adaptör falan var M.2 desteklemeyen ankartlar için acaba bu adaptörler 3.0 2.0 bağlantı falan deniliyor, destekler mi? Ya da tam performans olmasa da 3000 MB hızlara çıkar mı bir ton para verdim ama sonuç 800 MB ☹

Hocam, adaptörler çare olmaz. Çünkü anakartınız M.2 SATA ekspres. PCI Express kadar hız vermez. Bende de aynı karttan vardı.

Anakartınızda M.2 slotunda teorik olarak en fazla 1250 MB/s okuma-yazma değerleri elde edebilirsiniz. Gerçekte de aşağı yukarı sizin aldığınız değerleri elde edersiniz. 3000 MB/s hızları elde edebilmeniz için M.2 slotundan veri transferi 32 Gb/s olması lazımdı. Yani aldığınız değerler normal.

z97.png

Uygun bir adaptör alarak SSD'yi işaretlediğim slota takarsanız gerçek hızına ulaşabilirsiniz. Fakat bu sefer ekran kartınızın gücü düşer. Oyunlarda alacağınız FPS azalır. Kesin bir değer veremem. Oyundan oyuna değişir ama sanırım %10 civarı bir düşüş olur.

Eğer bu dediğimi deneyecekseniz adaptör almadan önce teknik servise danışın ve dediğim olayı doğrulatın. Çünkü anakart kitapçığından bu kadarını anlayabildim.

z97.jpg

1.png

2.png

Son düzenleme:
Peki anakartı degitirsem pc özellikleri

i7 4790k işlemci
Gtx970 strix
Sorun olan z97a anakart😂 (tavsiye alabilirim
8 gb ram

tavsiye edeceğiniz bir anakart varmıdır?
Yada sistemi komple iptal et ssd yi al sadece kasadan gerisini satip yeni toplamamk mi açıkçası şuanlik bu sistem beni oynadığım oyunlarda gayet tatmin ediyor bir anakarta çözebilirmiyim ? Yada sistem mi toplamaliyim varsa öneri anakart tabi sonrasinda geliştirmek istersem iyi bir ekran karti vs desteklemesi lazim saygilar

Peki anakartı degitirsem PC özellikleri

i7 4790K işlemci.
GTX970 STRIX.
Sorun olan Z97'a anakart😂 (tavsiye alabilirim.
8 GB RAM.

Tavsiye edeceğiniz bir anakart var mıdır?
Ya da sistemi komple iptal et SSD'yi al sadece kasadan gerisini satip yeni toplamamk mi açıkçası şuanlik bu sistem beni oynadığım oyunlarda gayet tatmin ediyor bir anakarta çözebilir miyim? Ya da sistem mi toplamaliyim varsa öneri anakart tabii sonrasinda geliştirmek istersem iyi bir ekran karti vs desteklemesi lazim saygilar.

Hocam, bu seri için zaten en iyi anakartlardan birisidir. Hiç zahmete girmeyin. Bu şekilde kullanın. Bu nesilde M.2 slotu olan sayılı anakartlardan birisidir. Bu şekilde kullanın hocam. Sizi daha en az 2 sene götürür. Yanına 8 GB daha RAM alın tamamdır.

Geri
Yukarı