ASUS Zephyrus G14 2023 fan arızası nasıl çözülür?

BlueEagle

Kilopat
Daha fazla  
Ürün 2023 kasa Ryzen 7735HS RTX 3050 modeli ürün. 1, 2 ay oldu alalı belki daha az da olabilir cihaz GPU fan tarafı oyunda veya herhangi bir ağır işte sürtünme cızırtı yapıyor. Klavye sağ tarafında bulunan tuşlara basınca ses daha artıyıyor. Ele alıp sağ sola yapınca da devam ediyor sorum şu. Bu sorunu nasıl çözerim? Cihazı onarım dışında değişim veya iade talep etme hakkım var mı? ayıplı ürün oluyor sonuşta servis konusunda hiçbir şekilde servise güvenim yok, zaten şikayet dolu. Bana yol gösterecek daha önce başa çıkmış biri varsa çok sevinirim. Ürün hiçbir şekilde açlılmadı. Toz tutmadan tozları alındı temiz bakıldı yanı içine bir şey kaçma yok biraz pimpirikli birisiyim çizik dahi yok. :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Ürün 2023 kasa Ryzen 7735HS RTX 3050 modeli ürün. 1, 2 ay oldu alalı belki daha az da olabilir cihaz GPU fan tarafı oyunda veya herhangi bir ağır işte sürtünme cızırtı yapıyor. Klavye sağ tarafında bulunan tuşlara basınca ses daha artıyıyor. Ele alıp sağ sola yapınca da devam ediyor sorum şu. Bu sorunu nasıl çözerim? Cihazı onarım dışında değişim veya iade talep etme hakkım var mı? ayıplı ürün oluyor sonuşta servis konusunda hiçbir şekilde servise güvenim yok, zaten şikayet dolu. Bana yol gösterecek daha önce başa çıkmış biri varsa çok sevinirim. Ürün hiçbir şekilde açlılmadı. Toz tutmadan tozları alındı temiz bakıldı yanı içine bir şey kaçma yok biraz pimpirikli birisiyim çizik dahi yok. :D
En kolayı fanı değiştirmek, ama bunu yapamıyorsanız fanı söküp fan milinin girdiği deliğe bir iki damla makine yağı damlatmanız sorununuzu çözebilir. Ben öyle çözmüştüm ve bir 3-4 senedir ses seda yok.

En kolayı fanı değiştirmek, ama bunu yapamıyorsanız fanı söküp fan milinin girdiği deliğe bir iki damla makine yağı damlatmanız sorununuzu çözebilir. Ben öyle çözmüştüm ve bir 3-4 senedir ses seda yok.

Hocam fandan ziyade klavye tuşuna basınca cızırdıyor sürtüyor alt kapaktan da hafif bir baskı yapınca daha kötü bir ses taşlama makinesi gibi ses veriyor.

Hocam fandan ziyade klavye tuşuna basınca cızırdıyor sürtüyor alt kapaktan da hafif bir baskı yapınca daha kötü bir ses taşlama makinesi gibi ses veriyor.
O zaman fanın kasaya değen kısmına eva kağıdı tarzı bir sünger koyabilirsiniz. başka bir şey de aklıma gelmiyor.

O zaman fanın kasaya değen kısmına eva kağıdı tarzı bir sünger koyabilirsiniz. Başka bir şey de aklıma gelmiyor.

Evet aslında öyle bir şey gerek ama sökmem için hem sıvı hem normal macun + tornavida seti almam lazım biraz değişik bir yapısı var açmışken detaylı bakmam gerekiyor ama büyük ihtimalle fan sökülecek ya da değişilecek bunu ASUS tarafından çözmemin bir yolu yok sanırım :(

Evet aslında öyle bir şey gerek ama sökmem için hem sıvı hem normal macun + tornavida seti almam lazım biraz değişik bir yapısı var açmışken detaylı bakmam gerekiyor ama büyük ihtimalle fan sökülecek ya da değişilecek bunu ASUS tarafından çözmemin bir yolu yok sanırım :(
Çözülür ama çok bekletirler. Servisine verirsiniz, büyük ihtimal parça değişimi yaparlar ve size teslim ederler. Bu da iki haftadan fazla sürebilir.

@velydagi hocam bir konuda değişim hakkında bir şeyden bahsetmişsiniz bu durumda 6 ay dolmadığı için bende bundan yararlanma imkanım var mı?

Evet hocam mevcut. Arkadaşın dediği gibi belki çözüm basittir ama sonuçta ürününüz ayıplı ve haklarınızı kullanabilirsiniz. Detaylı incelemek isterseniz 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun madde 8'den 11'e kadar detaylı okuyabilirsiniz.

Yapmanız gereken satıcı ile iletişime geçip durumu belirtip, değişim istediğinizi iletmek. Sözlü olarak iletebilirsiniz ama sonrasında bir de mail atarsanız elinizde talebinizin belgesi olur.

Sorularınız olursa yardımcı olurum hocam.

Evet hocam mevcut. Arkadaşın dediği gibi belki çözüm basittir ama sonuçta ürününüz ayıplı ve haklarınızı kullanabilirsiniz. Detaylı incelemek isterseniz 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun madde 8'den 11'e kadar detaylı okuyabilirsiniz.

Yapmanız gereken satıcı ile iletişime geçip durumu belirtip, değişim istediğinizi iletmek. Sözlü olarak iletebilirsiniz ama sonrasında bir de mail atarsanız elinizde talebinizin belgesi olur.

Sorularınız olursa yardımcı olurum hocam.

Dümdüz satıcı ile mı iletişime geçeyim yoksa ASUS tarafı ile mı hocam satıcı teknorya Teknosa aracılığı ile aldım benden rapor isteme hakkı var mı?

Dümdüz satıcı ile mı iletişime geçeyim yoksa ASUS tarafı ile mı hocam?

Doğrusu satıcı ile iletişime geçmek fakat karşılık bulamazsanız ASUS ile de iletişime geçebilirsiniz.

Size servise gönderin derlerse, kanunen ayıplı ürünlerde ispat yükümlülüğü satıcıya ait şeklinde cevap verip süreci hızlandırmaya çalışabilirsiniz. İsterseniz de direkt servise yollayın fakat tamir istemediğinizi değişim istediğinizi belirtin.

Geri
Yukarı