Atatürk hakkında alanılabilecek kitaplar

Çoğu Nutuk demiş ama tarih alanında yüksek lisans yapmış biri olarak kesinlikle ilk başta Nutuk'u tavsiye etmiyorum. Önce Şevket Süreyya Aydemir'in ''Tek Adam'' kitabını okuyabilirsin. Ciltlidir. Onun dışında Andrew Mango'nun yazdığını da okuyabilirsin. Sadece fikirlerini ve anılarını öğrenmek istiyorsan Çankaya kitabını da okuyabilirsin. Sonra ise Nutuk'u oku.

Çoğu Nutuk demiş ama tarih alanında yüksek lisans yapmış biri olarak kesinlikle ilk başta Nutuk'u tavsiye etmiyorum. Önce Şevket Süreyya Aydemir'in "Tek Adam" kitabını okuyabilirsin. Ciltlidir. Onun dışında Andrew Mango'nun yazdığını da okuyabilirsin. Sadece fikirlerini ve anılarını öğrenmek istiyorsan Çankaya kitabını da okuyabilirsin. Sonra ise Nutuk'u oku.

Dünya Tarihi hakkında önerebileceğiniz kitap var mı hocam? Güvenilir bir kaynaktan okumak güzel olurdu açıkçası.

Dünya Tarihi hakkında önerebileceğiniz kitap var mı hocam? Güvenilir bir kaynaktan okumak güzel olurdu açıkçası.
Dünya tarihi çok geniş hocam. Dünya tarihi derken bütün devletlerin tarihini diyorsanız eğer binlerce devlet kurulmuştur. Sadece belli dönemi anlatan tarih kitapları vardır ama bütün milletlerin tarihini bir cümleyle kitaba sığdırmaya çalışsan sığmaz. Onun yerine varsa aklınızda bir dönem veya devlet önerebilirim. Veya Türk tarihinin analtıldığı tek kitap, Amerika tarihi vs. de olabilir.

Dünya tarihi çok geniş hocam. Dünya tarihi derken bütün devletlerin tarihini diyorsanız eğer binlerce devlet kurulmuştur. Sadece belli dönemi anlatan tarih kitapları vardır ama bütün milletlerin tarihini bir cümleyle kitaba sığdırmaya çalışsan sığmaz. Onun yerine varsa aklınızda bir dönem veya devlet önerebilirim. Veya Türk tarihinin analtıldığı tek kitap, Amerika tarihi vs. de olabilir.
Asya ve Güney Amerika tarihi çok ilgimi çekiyor hocam. Güney Amerika da Brezilya Arjantin vs. Asya kıtasında Çin, Japonya, Güney/Kuzey Kore gibi ülkelerin tarihi.

Türkiye İş Bankası yayınlarına ait olan - Nutuk

Falih Rıfkı Atay'a ait:
-Mustafa Kemal'in Mütareke Defteri
-Çankaya
-Atatürk Ne idi?
-Babanız Atatürk (İlki inceleme, diğer ikisi anı türünde, sonuncu monografi türünde eserlerdir)

Şevket Süreyya Aydemir'e ait:
-Tek Adam
-İkinci Adam (Bunda İnönü'yü anlatır fakat dolaylı olarak Atatürk'ü de ele almaktadır)
-Suyu Arayan Adam (Bu daha çok otobiyografi türünde bir eserdir. Fakat yazar aynı dönemde yaşadığı ve siyasi tarafı olduğu için Osmanlı dönemi, Cumhuriyetin ilk yılları ve çeşitli tarihi kişiliklere yer vermesinin yanı sıra kitabın ileri bölümlerinde Cumhuriyetle birlikte Atatürk'e de eğitim reformu başta olmak üzere değinir)

Biraz daha sosyolojik açıdan Atatürk'ü okumak isterseniz; Emre Kongar'ın "Devrim Tarihi ve Toplum Bilinci Açısından Atatürk" kitabını okuyabilirsiniz.

Yine bilindik bir eser olarak: Lord Kinross'un biyografik olarak ele aldığı "Atatürk" eseri vardır.
Biraz kafa karıştırıcıdır ama etkili bir eser olarak: Atilla İlhan'dan "Hangi Atatürk" eserini okuyabilirsiniz.
Ek olarak Andrew Mango'nun (doğru yazdıysam tabi) daha çok Avrupa tarafından nasıl göründüğünü anlattığı "Atatürk" adlı bir eseri vardır.

İşleri biraz daha ileri götürmek isterseniz:
Afet İnan'ın "Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler" adlı eseriyle (1925 sonrası ağırlıklı olarak) hem atılımları hem şahsi tutumu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. (Bir eseri daha vardı el yazılarını paylaştığı da onu hatırlayamadım.)

Ali Fuat Cebesoy'un otobiyografik olarak ele aldığı "Sınıf Arkadaşım Atatürk" diye bir eseri vardır. Daha çok Atatürk'ün gençlik, subaylık dönemlerini yazdığı.

Atatürk'ün yazdığı "Zabit ve Kumandan ile Hasbihal" eseri vardır. Fakat bunun üslubu biraz yaşınıza göre zorlayıcı olabilir.

Biraz daha güncel bir kaynak isterseniz; İlber Ortaylı'nın "Gazi Mustafa Kemal Atatürk" adlı eseri var. (Bu biraz sübjektif eserdir)

Bir de bir set vardı. Atatürk'ün eserlerinin, ve notlarının/yazmalarının topladığı ancak o hem yaşınız itibariyle üslup ve içerik açısından fazla olur hem mübalağalı olur hem de bütçenizi çok zorlar ki ben de o yüzden ödünç alarak okumuştum ama aklınızda bulunsun diye ekledim. Belki ileride aklınıza düşer veya başka birine yarar.
Atatürk'ü anlatmaz ama Atatürk'ün ideolojik oluşumunu anlamak açısından "Türkçülüğün Esasları" ve Jean-Jacques Rousseau'nun "Toplum Sözleşmesi" adlı eserlerine de bakmakta fayda var. (Elbette bunlarla sınırlı değil fakat temel oluşum bunlar çerçevesinde gelişiyor)
Başka da aklıma gelmedi ama okudukça kendiniz de birkaç esere rastlarsınız zaten.

Hocam konuyu hortlatıyorum fakat İtalya tarihi hakkında bir kitap biliyor musunuz?

Yeni konular

Geri
Yukarı