Çözüldü Atatürk, İttihat ve Terrakki'de var mıydı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ahmet yıkar

Centipat
1908 yılında 2. meşrutiyetin ilanıyla İttihat ve Terrakki cemiyeti 2. Abdülhamit'i indirip yönetimi ele aldığı zaman, Atatürk İttihat ve Terakki'de var mıydı? İnternetten baktım ama düzgün bir şeyler bulamadım, birileri beni aydınlatırsa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Evet İttihat ve Terakki'deydi. Şam'a gidince kendi partisini kurdu, İttihat ve Terakki ile fikirleri ters düştüğü için oradan ayrıldı kısa bir zaman sonra.

Hatta 31 Mart Vakası'nın bastırılması için adını kendi verdiği bir orduda kurmay yüzbaşı olarak görev yaptı. İttihat ve Terakki'yi korumak için.
1604573219652.png

Evet İttihat ve Terakki'deydi. Şam'a gidince kendi partisini kurdu, İttihat ve Terakki ile fikirleri ters düştüğü için oradan ayrıldı kısa bir zaman sonra.

Hatta 31 Mart Vakası'nın bastırılması için adını kendi verdiği bir orduda kurmay yüzbaşı olarak görev yaptı. İttihat ve Terakki'yi korumak için.

Çözüm
Devletin başına kendileri bu felaketi getirdi, katılmasaydılar şu an kahraman diye anılamazdılar zaten.
Hepsi değil İttihat Terraki'nin en önemli adamlarından Kazım Karabekir savaşa girilmesine karşı çıkmıştır gene 1924'te Atatürk ingilizlerle savaşıp Musul'u alacakken çoğu paşa ordudan istifa edip TCF kurmuştur Atatürk'ü yalnız bırakmıştırlar. O dönemi bilmeden yorum yapmışsınız o dönemde kamuoyunun ingiltere düşmanlığı vardı ve İngiliz kara ordusu çok hafife alındı arap isyanları olmasaydı İngilizleri sina da durdururduk. Osmanlı İtilaf devletleri ile ittifak olmak istedi ama Osmanlı'yı istemediler hiçbir taviz vermeden tarafsız kalmalarını istediler.

Geri
Yukarı