İttihat ve Terakki Cemiyeti hakkında ne biliyorsunuz ve ne düşünüyorsunuz?

Vatanperver insanlardan oluşur. İttihat Ve Terakki Cemiyeti'ne mensup her bir kişi; başarılı ve kültürlü komutan ve generaller/nazırlardır. Ancak kendilerinin hükümeti baskı altında tutması, darbecilik yapması onların eksi yönleridir. Evet, haklı tarafları vardı ancak hükümeti askerlerin devralması ve kontrol etmesi çok yanlıştır.

Yaptıkları işler tartışılır, özellikle Bab-ı Ali Baskını'ndan sonra darbeci olarak nitelendirilen bir oluşum. Vatansever oldukları gerçeğini asla bir kenara atamayız.

Kaldı ki, Enver Paşa zevk ve sefa içerisinde yaşayabilecek birisiyken askerlik döneminden, vefatına yani 1922 yılına kadar vatan ve Türklük uğruna canını vermiş birisi. Azerbaycan ve Türkistan coğrafyasında da çok sevilen biridir. Zaten 4 Ağustos 1922'de Orta Asya'da Bolşeviklere karşı savaşırken de vefat etmiştir. Büyük bir insan.

Yaptıkları işler tartışılır, özellikle Bab-ı Ali Baskını'ndan sonra darbeci olarak nitelendirilen bir oluşum. Vatansever oldukları gerçeğini asla bir kenara atamayız.

Kaldı ki, Enver Paşa zevk ve sefa içerisinde yaşayabilecek birisiyken askerlik döneminden, vefatına yani 1922 yılına kadar vatan ve Türklük uğruna canını vermiş birisi. Azerbaycan ve Türkistan coğrafyasında da çok sevilen biridir. Zaten 4 Ağustos 1922'de Orta Asya'da Bolşeviklere karşı savaşırken de vefat etmiştir. Büyük bir insan.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Azerbaycan ve Türkistan coğrafyasında da çok sevilen biridir. Zaten 4 Ağustos 1922'de Orta Asya'da Bolşeviklere karşı savaşırken de vefat etmiştir. Büyük bir insan.
Ek olarak Ermeni tehlikesine karşı bölgeyi uyandırmış ve Azerbaycan'ın kuruluşuna ön ayak olacak tarihi yaratmıştır.

Alman hayranı ve bizi 1. dünya savaşına sürükleyen cemiyet.
1912'de başlayan 1. Balkan savaşını bilmezseniz böyle uydurma bir cevap ortaya çıkar. Osmanlı, kaybettiği Balkan topraklarını geri almak istiyordu. 1. Dünya savaşı ise beklenilen fırsattı.

Tabii kazanma umuduyla savaşa girildi. Osmanlı savaşa İngilizlerin yanında katılmak istiyordu. Maalesef kabul etmediler. Bu durumu bilmeden üstü kapalı Enver Paşayı eleştirmek anca tarih bilmeyen birine yakışırdı. Tebrik ederim.

İttihat ve terakki zorunluluktu. Ordu göbekli, kalitesiz paşalar ve saray yüzünden balkan harbinde kendisinden kat kat zayıf düşmanlara yenilmişti. Orduda ve devlette acil reform şart idi yoksa ülke elden gidiyordu. İşte bu şartlarda ittihat ve terakki kuruldu.

İttihat ve terakki zorunluluktu. Ordu göbekli, kalitesiz paşalar ve saray yüzünden balkan harbinde kendisinden kat kat zayıf düşmanlara yenilmişti. Orduda ve devlette acil reform şart idi yoksa ülke elden gidiyordu. İşte bu şartlarda ittihat ve terakki kuruldu.
O düşmanlar Rus ve Fransız destekli düşmanlardı. İlaveten İngilizlerin de türlü destekleri olmuştur. Sadece belirtmek istedim, iyi forumlar.

O düşmanlar Rus ve Fransız destekli düşmanlardı. İlaveten İngilizlerin de türlü destekleri olmuştur. Sadece belirtmek istedim, iyi forumlar.
Sadece Bulgar cephesini anlatayım o halde. Bulgarların önündeki ordumuz 2 kat daha kalabalık olduğu halde baştaki liyakatsiz paşa ve subaylar yüzünden askerler kaçmaya başlamış. Bunu gören bulgarlar bu kaçışı taktik bir geri çekilme zannedip uzun süre Osmanlı askerlerini kovalamamışlardır.

Balkan harbi tarihimizde koca bir utanç kaynağıdır. Bu savaşta paşaların liyakatsiz ve birbirlerini çekememezlik içinde oldukları ve aynı zamanda modern harbi bilmedikleri için orduyu yönetememişlerdir. Ordu yapılanması liyakate göre değil saray kendi adamlarını yüksek rütbelere getirdiği için ordu tamamen çürümüşlük içindedir.

Burada suçu yok bu yardım etmişti diye başkasına atmaya kalkamazsınız. Önce yenilginin sebeplerini kendi içinizde araştıracaksınız ki aynı hatalar tekrarlanmasın.

En basitinden başka örnek daha vereyim liyakatsiz amiraller yüzünden Osmanlı donanmasını iki kere rus donanmasına yaktırdık. Hemde savaşmadan.

Sadece Bulgar cephesini anlatayım o halde. Bulgarların önündeki ordumuz 2 kat daha kalabalık olduğu halde baştaki liyakatsiz paşa ve subaylar yüzünden askerler kaçmaya başlamış. Bunu gören bulgarlar bu kaçışı taktik bir geri çekilme zannedip uzun süre Osmanlı askerlerini kovalamamışlardır.

Balkan harbi tarihimizde koca bir utanç kaynağıdır. Bu savaşta paşaların liyakatsiz ve birbirlerini çekememezlik içinde oldukları ve aynı zamanda modern harbi bilmedikleri için orduyu yönetememişlerdir. Ordu yapılanması liyakate göre değil saray kendi adamlarını yüksek rütbelere getirdiği için ordu tamamen çürümüşlük içindedir.

Burada suçu yok bu yardım etmişti diye başkasına atmaya kalkamazsınız. Önce yenilginin sebeplerini kendi içinizde araştıracaksınız ki aynı hatalar tekrarlanmasın.

En basitinden başka örnek daha vereyim liyakatsiz amiraller yüzünden Osmanlı donanmasını iki kere rus donanmasına yaktırdık. Hemde savaşmadan.
Ben kimseye suç atmadım. Özellikle Sırp ve Yunan ordularının desteklenmiş olduğu zaten bilinen bir şey. Balkan savaşından önce de tarihimizde birçok utanç kaynağı vardır ve bunların birçoğunu biliyor bilmediklerimi öğrenmek veyahut bildiklerimi yenilemek için ise sürekli araştırmaya devam ediyorum. Kötü paşaların ve devlet adamlarının olması da o döneme özel bir şey değildir. Sadece o dönemlerde sayıları ezici bir üstünlüktedir. Sırf bunları dedim diye Osmanlı savunucusuymuşum gibi beni suçlamanız ve garip bir şekilde rollenmeniz gerçekten insanı şaşırtıyor. Liyakatsiz amiraller mevzusu ise tamamen başka bir konu. Denizcilikten gelmeyen kişiler önemli rütbelere getirilirken bu işin altından kalkma olasılığı çok daha yüksek olan kişiler yetkisiz bırakılmışlardır. Bu olay da epey uzun zamandır Osmanlı'da devam eden bir şeydir. Gene döneme ait bir şey değildir. 1. Balkan savaşı zaten tamamen Osmanlı aleyhine büyük devletlerin kurduğu bir oyundur. Cephede kazansak dahi çok büyük ihtimalle Yunan harbinde olduğu gibi tekrardan masada kaybedecektik.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyor iyi forumlar diliyorum.

Geri
Yukarı