Atatürk zamanında Cumhurbaşkanlığı seçimlerini SCF veya TCF kazansaydı ne olurdu?

Adnan Menderes Celal Bayar ve DP kurucu kadroları Hepsi Atatürükün yakından arkadaşıdır.
Eski koyu cphlilerdir.

Celal beyar ittihat ve terakki üyesi hatta son Osmanlı mebusan meclisine katılan nadir kişilerdendir. Atatürk'ün son başbakanıdır.

Sadece halkın ne istediğini iyi analiz edip halkın sevmediği konulara değinmeyerek gönüllerini kazandılar ve rekor oyla iktidara geldiler 400 küsür vekil çıkarttılar fakat seçim sistemi farklıdır.

Bir daha kimse okadar vekil çıkaramadı.
Ne kadar oy aldığı önemli değil. Önemli olan yaptığı icraatlar. Marshall planı ile Atatürk'ün kurduğu düzeni tamamen yok saydılar. Atatürk, ülkenin kendi kendine üretip kendi kendine yetebilmesini hedefliyordu. Atatürk'e göre başka bir ülkeden yardım alınamazdı. O dönemin DP hükümeti, marshall planı ile çareyi dışarıda arayarak Türkiye'nin bağımsızlığına bir darbe etkisi vermiştir.

Sadece halkın ne istediğini iyi analiz edip halkın sevmediği konulara değinmeyerek gönüllerini kazandılar ve rekor oyla iktidara geldiler.
Halktan aldıkları güçle CHP'yi kapatmaya çalışanlara ben kendimce saygı duymuyorum. Hele ki Menderes'in "isterseniz hilafeti bile geri getiririz" lafı bardağı taşıran noktaydı bence. Tahkikat komisyonunu saymıyorum bile.

Sonları falan kötü bitmedi, hak ettikleri verildi sadece. Sen ülkeyi o kadar borçlandırırsan e bi' zahmet bir bedel öde. Menderes'in idamı ne kadar doğruydu tartışılır ama.
......

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ne kadar oy aldığı önemli değil. Önemli olan yaptığı icraatlar. Marshall planı ile Atatürk'ün kurduğu düzeni tamamen yok saydılar. Atatürk, ülkenin kendi kendine üretip kendi kendine yetebilmesini hedefliyordu. Atatürk'e göre başka bir ülkeden yardım alınamazdı. O dönemin DP hükümeti, marshall planı ile çareyi dışarıda arayarak Türkiye'nin bağımsızlığına bir darbe etkisi vermiştir.
.....

Son düzenleme:
Sadece videonun son 3 dakikasını izle sadece son 3 dakikasını.
Mehmet Ali birand aynen şunu diyor o 27 Mayıs zamanında sokakta bende vardım genç olarak bizler de vardık gençtik heyecan içindeydik birlikte şarkı söylemiştik.
Ülkenin yararına bir şeyler yaptığımızı düşünüyorduk insan kendi kendine bu şekilde olamalıydı böyle bitmemeliydi diyor işte o zaman gerçek demokrasiye olan tutku daha da artıyor pişmanlığını dile getiriyor.
Darbeyi falan savunmuyorum zaten, Atatürk'ü anlayan darbeyi savunmaz. Fakat menderes ve ekibinin bir ceza alması lazımdı bunu diyorum sadece.

Ergenlikten çıkınca tekrar düşünürsün.
Sadece videonun son 3 dakikasını izle sadece son 3 dakikasını.
Mehmet ali birand aynen şunu diyor o 27 mayıs zamanında sokakta bende vardım genç olarak bizler de vardık gençtik heyecan içindeydik birlikte şarkı söylemiştik.
ÜLkenin yararına bir şeyler yaptığımızı düşünüyorduk insan kendi kendine bu şekilde olamalıydı böyle bitmemeliydi diyor işte ozaman gerçek demokrasiye olan tutku daha da artıyor pişmanlığını dile getiriyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Biraz daha büyü tekrar düşün.
:) Olay büyümek yada küçülmek değil. Olay zekada ve bilgide bitiyor. Attığınız videonun bir anlamı yok. Çünkü kimse bir ülkenin başbakanının asılmasını desteklemiyor. Fakat yaptıkları işler yanlış işlerdi. Akılla cevap veremeyince yaş ile cevap vermek bir çözüm değil.

Her insanın doğrusu yanlışı olur evlat. Her dönemde yanlış ve doğru şeyler yapılmıştır. Yapılan icraatları bazı şeyler üzerine tamamen yok sayamazsın. Madem öyleydide bu milletin tamamı mı cahil ve bilmiyordu? Ezici çoğunlukla aldılar seçimi. 2 defa. Demek ki millette bir bunalım söz konusu.

İnsanın dilinde iyi söz de çıkıyor kötü söz de. Kötü söz çıktı diye dili koparıp atmak mı lazım?

Biraz daha büyü o zaman anlarsın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Serbest cumhuriyet fırkası (1930) ve terrakiperver cumhuriyet fırkası (1924) kapatılmasaydı ve seçimleri kazansalardı Türkiye'de ne gibi değişiklikler olurdu sizce?

Sınavda şu şıkkı işaretleseydim ne olurdu diye düşününce olmuyor maalesef. Alternatif tarih çok saçma oluyor genelde. Bana sorarsan en iyisi olanlardır.

Bu arada 5816lı kanunu Atatürk kendi değil Demokrat parti dönemi çıkarıldı.

Aranızda tek parti dönemi çıktı sananlar olabilir.

Her insanın doğrusu yanlışı olur evlat. Her dönemde yanlış ve doğru şeyler yapılmıştır. Yapılan icraatları bazı şeyler üzerine tamamen yok sayamazsın. Madem öyleydide bu milletin tamamı mı cahil ve bilmiyordu? Ezici çoğunlukla aldılar seçimi. 2 defa. Demek ki millette bir bunalım söz konusu.
Vallahi yapılan yanlışlar yapılan icraatları öldürüyor benim gözümde. Sizi bilemem.
Bu arada Türk milleti cahilliğini 28 Mayıs'ta tekrar göstermişti, unuttunuz sanırım.
Bu arada 5816'lı kanunu Atatürk kendi değil demokrat parti dönemi çıkarıldı.

Aranızda tek parti dönemi çıktı sananlar olabilir.
Onu bilmeyecek kadar cahil olan yoktur herhalde bu konuda.

Yeni konular

Geri
Yukarı