Atatürk zamanında Cumhurbaşkanlığı seçimlerini SCF veya TCF kazansaydı ne olurdu?

Her insanın doğrusu yanlışı olur evlat. Her dönemde yanlış ve doğru şeyler yapılmıştır. Yapılan icraatları bazı şeyler üzerine tamamen yok sayamazsın. Madem öyleydide bu milletin tamamı mı cahil ve bilmiyordu ? Ezici çoğunlukla aldılar seçimi. 2 defa. Demekki millette bir bunalım söz konusu.

İnsanın dilinde iyi sözde çıkıyor kötü sözde kötü söz çıktı diye dili koparıp atmak mı lazım.

Biraz daha büyü ozaman anlarsın.
Öncelikle kimsin bilemiyorum fakat sen bana evlat diyebilecek cüreti kendinde nasıl buldun anlamadım. Menderes Türk devletlerinde ilk defa para çalmakla suçlanan kişi. Bu bile yeter.

O partilerin amacı iktidarı ele geçirmekten ziyade iktidara muhalafet etmek ve denetlemekti. Lakin 2 partide suistimal edildiği için kapatıldı. SCF veya TCF kazansa şu olurdu demek çok zor çünkü ortada ww2 gerçeği , isyan gerçeği gibi olaylar var.

Pek mümkün değil ama olsaydı kötü olurdu.
1695548013012.png

Anlamadığınız şey bu partiler iktidarı ele geçirmesi için kurulmadı, CHP'yi (yani kurucu partiyi) denetlemesi için kuruldular. CHP bir siyasal parti değil iktidar yapısıydı kuruluş döneminde. Bu partiler daha sonra kapatıldılar, neden? Çünkü arkalarına karşı devrimci desteği oluştu. Karşı devrimciler dediğimiz irticacılardır yani Osmanlı'ya geri dönüşü amaçlayanlar. Bunlar neden Osmanlı'ya geri dönmek istiyorlar sorusunun cevabı Feodal otoritelerinin sarsılması. Karşı devrimcilerin alayı toprak ağasıdır, şimdi yanlış anlaşılmasın toprak ağalarının hepsi karşı çıkmıyor. Kemalist rejim tahsis edildiğinde özellikle Türkiye'nin Batısında etkin. Batıdaki yerel yönetimler bu nedenle devletin kontrol ettiği yerler tamamen. İç Anadolu'nun bazı bölgelerinde ve Doğu Anadolu'daysa durum çok farklı. Buraların birçoğu taşranın da taşrası, Osmanlı'dan beri buralar feodal beylerin tımarı olup gitmiş. Bu nedenle halkın kendi iradesi yok, her şey ağalarına bağlı. Bölgelere devlet gerekli okul, sosyal tesis ulaştıramadığı için (batıya bile zor ulaştırıyor) buralarda devletin tek etkinliği asker, jandarma. Durum böyle olunca yüzyıldır bölgedeki tarikat, ağa hükümranlığında yetişen nesillerin çağa ayak uydurması, bireysel kararlar vermesi mümkün olamıyor. Bunu önlemek için o zamanda birçok ülke gibi tek parti sistemi devam ettirilebilirdi. Herkes bir anda demokrat olacak diye bir şey yok, ülkenin demografisi buna müsait değil.

Bence Türkiye'de demokrasi güçlenir tek parti döneminin baskıcı rejimine karşı olarak halkın ifade özgürlüğü ve genel anlamda özgürlükleri artardı. Bu partilerin liberal ekonomik sistemleri sayesinde Türkiye her alanda özgürleşir ve ekonomik bir artış yaşardı özel sektörün gelişimi artacak ve devlet müdahalesini azaltacaktır. Bu partiler kadınlara daha önceden seçme ve seçilme hakkı verecek, eğitim ve sağlık hizmetlerini yaygınlaştıracak ve dini özgürlüklerin artacağını düşünüyorum (kendi fikrim)

Türkiye'de bir refah ortamı olur serbest fırkanın azınlıklara karşı daha fazla hakların verileceğini düşünüyorum, terrakiperver fırka için aynısını söyleyemem.

Aynen scf ve tcf içindeki gerici kafalarla demokrasi güçlenirdi şunu anlamıyorsunuz. Biz türkler demokrasiye çok önceden geçtik Atatürk bir 15 yıl daha yaşasa şu anki Türkiye emin olun daha değişik olurdu. Ayrıca başında 20 yıldan fazla seçilen bir adam var senin dostum sen şu an çok mu demokratik bir ülkede yaşadığını sanıyorsun bir ülkenin demokrat olduğunu seçimlerle değil kurumlarının verdiği güvenle demokrat mı demokrat değil mi olduğunu anlarsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı