Atatürk'ün Timur hayranlığı

efe1408

Hectopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Atatürk, Demir'i çok severdi. Onun kumandanlığına, devlet adamlığına hayrandı denebilir.
Bir gün Yıldırım'la Demir arasındaki Ankara meydan Muharebesi'ni harita üzerinde değerlendiriyordu.
"Bakınız" dedi, "Yıldırım, Demir'i öyle bir kıskaç içine almış ki, bu kıskaçtan Demir'den başka bir kumandan sıyrılıp çıkamazdı. O çıktı ve hasmını yendi".ilave etti.
"Ben, Demir zamanında gelseydim, onun yaptığı işleri başaramazdım. O benim zamanımda gelseydi, yaptıklarımdan daha çok büyüklerini yapardı."
Yıldırım'ı da bir kahraman, bir cihan kahramanı olarak severdi. "Büyük manevracıdır. Fakat Demir'in yanında çocuktur. Korkusuz bir deli oğlandır"derdi.

Kaynak: Aksak Demir'in Devlet Politikası Mahmut Esat Bozkurt sayfa 84.

Atatürk'ün çok beğendiği kumandan.
Askerlik tarihinde gelmiş ve geçmiş en yüksek kumandanlar arasında Timurlengi en büyük kumandan olarak vasıflandırırdı.
Bu büyük kumandan girdiği harplerin hepsinden Muzaffer çıkmıştır.
Namağlup bir Türk kumandanıdır deyip Timurlengi takdirle anardı.

Kaynak: Hatıralarım Damar Arıkoğlu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Timur, cengiz han gibi isimler niye seversin ki? En fazla çok iyi asker oldukları için saygı duyarsın. Bu adamlar zalimin önde gideni.

O zamanlar öyle yapılması gerekmektedir. Ayrıca Cengiz Han'ın ordusunun yarısı Türktür.
Ayrıca Sahipkıran Emir Timur imparatorluğunu kendisi kurmuştur babasından miras almamıştır ve savaş dehasıdır.
Ayrıyeten Timur kalelere saldırmadan önce uyarırdı teslim olun diye.

Aklıma direkt şu geliyor...
9DC7BBEC-445F-4938-83D4-F62520767E1E.png

O Zaman'lar öyle yapılması gerekmektedir ayrıca cengiz Han'ın ordusunun yarısı Türktür.
Ayrıca sahipkıran emir Timur imparatorluğunu kendisi kurmuştur babasından miras almamıştır ve savaş dehasıdır.
Birini sevmen için Türk olması yeterli mi senin için? :D Timur zamanında yaşasaydın görürdüm ben seni. Kan dökmeyeceğim dedikten sonra teslim olduğunda seni de diri diri gömerdi herhalde.

Birini sevmen için Türk olması yeterli mi senin için? :D Timur zamanında yaşasaydın görürdüm ben seni. Kan dökmeyeceğim dedikten sonra teslim olduğunda seni de diri diri gömerdi herhalde.

Sivas'ı teslim ettiler fakat 4.000 ermeni sipahi Timura karşı savunma yaptılar Timur'da diri diri gömdü.
Bunları tartışmak istiyorsan yeni konu açabilirsin.

Atatürk, Demir'i çok severdi. Onun kumandanlığına, devlet adamlığına hayrandı denebilir.
Bir gün Yıldırım'la Demir arasındaki Ankara meydan Muharebesi'ni harita üzerinde değerlendiriyordu.
"Bakınız" dedi, "Yıldırım, Demir'i öyle bir kıskaç içine almış ki, bu kıskaçtan Demir'den başka bir kumandan sıyrılıp çıkamazdı. O çıktı ve hasmını yendi".ilave etti.
"Ben, Demir zamanında gelseydim, onun yaptığı işleri başaramazdım. O benim zamanımda gelseydi, yaptıklarımdan daha çok büyüklerini yapardı."
Yıldırım'ı da bir kahraman, bir cihan kahramanı olarak severdi. "Büyük manevracıdır. Fakat Demir'in yanında çocuktur. Korkusuz bir deli oğlandır"derdi.

Kaynak: Aksak Demir'in Devlet Politikası Mahmut Esat Bozkurt sayfa 84.

Atatürk'ün çok beğendiği kumandan.
Askerlik tarihinde gelmiş ve geçmiş en yüksek kumandanlar arasında Timurlengi en büyük kumandan olarak vasıflandırırdı.
Bu büyük kumandan girdiği harplerin hepsinden Muzaffer çıkmıştır.
Namağlup bir Türk kumandanıdır deyip Timurlengi takdirle anardı.

Kaynak: Hatıralarım Damar Arıkoğlu.
Ayrıyetten Demir derken Timurdan bahsediliyor.

Geri
Yukarı