Atatürk'ün Soyağacı

efe1408

Hectopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
1693412531279.png

Kaynak: Benim Ailem Atatürk'ün Saklanan Ailesi Ali Güler Sayfa 59

1693412555744.png

Kaynak Benim Ailem Atatürk'ün Saklanan Ailesi Ali Güler Sayfa 81

Kökleri
15.yüzyılda Anadolu'dan Makedonya'ya göç ettirilen Türkmenlerin bir kolu Kızıloğuz (Kocacık) Türkmenleridir.
Araştırmalar, Kocacık Türkmenlerinin Oğuzların Kızıloğuz boyundan olduğunu göstermektedir.

Selçuklu Devleti döneminde Anadolu'ya yerleşen Kızıloğuzlar, Osmanlının Balkanlar'ı Türkleştirme politikası (iskan) gereği Anadolu'dan Balkanlar'a göçürülerek Makedonya,Teselya ve Selanik' yerleştirilmişlerdir.
Bu Türkmen topluluğunun en yoğun olarak yaşadığı yer Teselya'nın Larisa(Yenişehir) kentidir.
Kaynak: Atatürk İle Allah Arasında Sinan Meydan Sayfa 45

Mustafa Kemal'in babası Ali Rıza Efendi'nin dedeleri Konya Karaman -ya da daha büyük bir olasılıkla-Aydın Söke'den göçürülerek önce Vidin, daha sonra da Serez'e gelmişler, III.Selim'in Nizam-ı Cedid düzenlemeleri döneminde, 1827 Osmanlı-Rus savaşının yenilgisiyle meydana gelen otorite boşluğundan yararlanarak ortaya çıkan Bulgar, Sırp eşkıya ve çetelerinin taşkınlıkları döneminde Selanik'e yerleşmişlerdir.
Ali Rıza Efendi'nin babası, yani Mustafa Kemal'in dedesi Kırmızı Hafız Ahmet'tir.Kırmızı Hafız Ahmet'in,Kızıl Hafız Mehmet Emin Efendi ve Nimeti Hanım adlı iki kardeşi vardır.
Ali Rıza Efendi Selanik nüfus kayıtlarına, "Karakocalı Yörük tarifesinden" diye kayıtlıdır

Kaynak: Atatürk İle Allah Arasında Sinan Meydan Sayfa 45 ve Sayfa 46

Atatürk'ün kız kardeşi Makbule Hanım da soylarının Yörük olduğunu şöyle ifade etmiştir:
"Babam Ali Rıza Efendi yerli olarak Selaniklidir. Kendileri Yörük sülalesindendir. Annem her zaman Yörük olmakla iftihar ederdi."

Kaynak: Atatürk İle Allah Arasında Sinan Meydan Sayfa 47

Makbule Hanım, E. B. Şapolyo'nun sorduğu "babanız nerelidir?" sorusuna şu cevabı vermiştir "Babam Ali Rıza Efendi yerli olarak Selaniklidir.
Kendileri Yörük Sülalesindendir. Annem her zaman Yörük olmakla iftihar ederdi.
Bir gün Atatürk'e Yörük nedir? diye sordum.Ağabeyim de bana "Yürüyen Türkler dedi."

Kaynak: Benim Ailem Atatürk'ün Saklanan Ailesi Ali Güler Sayfa 55 ve Sayfa 56

Makbule bir gün ağabeyi Mustafa'ya "Yörük ne demektir?" diye sorduğunda.
Mustafa kendinden emin:
"Yürüyen Türk demektir," yanıtını vermiştir

Kaynak: Atatürk İle Allah Arasında Sinan Meydan Sayfa 52

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı