Atatürk'ün Timur hayranlığı

Büyük lider, büyük deha. İyi bir insan mıydı tartışılır hesabını da kendisi verecek zaten.

Hocam asyada öyle yapılması gerek mesela Timur'un yaptığı katliamları herkese duyuruyorlardı bazı kaleler katliam yapmasın diye teslim oluyorlardı Timur acımasız bir lider Osmanlı padişahları genelde bu kadar acımsız olmaz Timur tek hatayı affetmez.

Hocam asyada öyle yapılması gerek mesela Timur'un yaptığı katliamları herkese duyuruyorlardı bazı kaleler katliam yapmasın diye teslim oluyorlardı Timur acımasız bir lider Osmanlı padişahları genelde bu kadar acımsız olmaz Timur tek hatayı affetmez.

Yapılması gerek aklayıcı bir cevap değil :) Liderler çoğunlukla bağlı oldukları din ve ilkeler için yaptıklarını iddia etseler de ben itibar meselesinden farklı bir şey olduğunu düşünmüyorum. Yanlışlarıyla doğrularıyla tarihe izlerini bıraktılar.

Yapılması gerek aklayıcı bir cevap değil :) Liderler çoğunlukla bağlı oldukları din ve ilkeler için yaptıklarını iddia etseler de ben itibar meselesinden farklı bir şey olduğunu düşünmüyorum. Yanlışlarıyla doğrularıyla tarihe izlerini bıraktılar.
Bana göre Timurun yaptığı taktik.

Timur, Cengiz Han gibi isimleri niye seversin ki? En fazla çok iyi asker oldukları için saygı duyarsın. Bu adamlar zalimin önde gideni.
Timur atamız. Kendisini doğru kaynaklardan araştırırsan eminim sende seversin.

Birini sevmen için Türk olması yeterli mi senin için? :D Timur zamanında yaşasaydın görürdüm ben seni. Kan dökmeyeceğim dedikten sonra teslim olduğunda seni de diri diri gömerdi herhalde.
Böyle kırpılmış mesajlarla yazıyorsunuz, bu ülkede Timur zaten kötüleniyor, iftiralar atılıyor. Ordaki askerler sivasın teslim olmasına rağmen teslim olmayan askerler ve Timur'a saldırıyorlar. Öyle kan dökmiyeceğim diyip gömmek felan yok yani.

Ayrıca, o 4000 sipahide abartılıyor. Sivas'ın o zamanlarda tahmini nüfusu 25k civarı. 25K'lık şehirde 4000 adet sipahi olmaz zaten.

Geri
Yukarı