Ateizm'e nasıl merak duydunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hocam az önce bir daha araştırdım, karmaşık konu sanırsam bir çok kişi saç kısmının kapatılması gerekiyor diye yorum yaparken bir çok kişi ise vücut hatlarının belli olmayacağı şekilde demiş kafam karıştı.
Her ikisi de hocam. Vücut hatları belirgin olmayacak, saç kapanacak. Bir hoca bana kızların futbol gibi sporları yapmasının da günah olduğunu söyledi eğer vücut hatları görünecek veya belli olacak birşey giydiyse (kot, tsihrt giyse dahi). Kadınların yanlış değilsem, el ve ayak bilekleri hariç heryerinin kapalı olması lazım.

Modern ve eğitimli insanlar arasında ateizm çok yaygın demişsiniz. Bu kanıya nasıl vardınız? Bunu ispatlayacak bir deliliniz, kaynağınız var mı? Ya da tanıştığınız bütün insanlara inançlarını mı soruyorsunuz? Merak ettiğimden soruyorum.

Her ikisi de hocam. Vücut hatları belirgin olmayacak, saç kapanacak. Bir hoca bana kızların futbol gibi sporları yapmasının da günah olduğunu söyledi eğer vücut hatları görünecek veya belli olacak birşey giydiyse (kot, tsihrt giyse dahi). Kadınların yanlış değilsem, el ve ayak bilekleri hariç heryerinin kapalı olması lazım.

Teşekkür ederim hocam, her ağızdan bir şey söyleniyor.

Buna pek katıldığımı söyleyemem. Ona bakarsanız ülkenin bir kısmı seküler yaşar ama kendisine sorulunca Müslümanım der.
Çünkü her Müslüman kendi hayatına şeriatı uygular. Şeriatı tüm ülke geneline uygulamak demek Müslüman dışındaki grubu dışlamak demektir. Herkes kendi dinini yaşasın, Müslüman olarak söylüyorum ki şeriatı kendi hayatıma uygularım. Ülkenin şeriatla yönetilmesi mantıklı değildir. Laiklik en iyisidir. Senin dediğin şey Müslümanları çağ dışı varlıklar olarak görmek.

Benim dediğim doğru ama şurası net olmayabilir;

Hangi yerlerin tam olarak kapanması gerekiyor o konuda bilgi sahibi tam değilim. Bilek değil belki dirseğe kadar helal olabilir.

Siz bunu deyince aklıma, ilk uçan insan Hezarfen geldi. Uçtuğu için 'başımıza taş yağacak şeytan işi bu' diyenler yüzünden öldürülen bir aydın. Ne yazık ki eğer elinden tutulsaydı şuan çok farklı yerlerdeydik. Biraz haklısınız.
Evet , Türk tarihinin büyük utanç verici olayı.
Hocam az önce bir daha araştırdım, karmaşık konu sanırsam bir çok kişi saç kısmının kapatılması gerekiyor diye yorum yaparken bir çok kişi ise vücut hatlarının belli olmayacağı şekilde demiş kafam karıştı.

@339330
Hocam kapanmanın asıl amacı cazip görünmemek , erkekleri baştan çıkarmamak (Dinde böyle bahsediliyor) Mezheplere ve toplumlara göre değişiklik olsa da vücut hatları belli olmadan ve saçınkn hiç bir teli gözükmemesi gerek ama sadece başörtüsü mü peçe mi yoksa burka mı takmak lazım ona emin değilim. Şahsen yüzü ve mimikleri gözükecek şekilde olduğu sürece başörtüye karşı ve değilim , başörtü yasağına karşıyım ama konu peçe ve burka ise şiddetle karşıyım.

Din hocalarından duyduğum kadarıyla, saçı açık olan bir kadın eğer ergenliğe girince kapanmaz ise, her erkek ona baktığında günah yazılırmış gibisinden bişey duydum. Aynı erkeklerde ki gusul abdesti gibi. Attığın her adım haram oluyor ya. Kadınlarda da o hesap.
Evet , Türk tarihinin büyük utanç verici olayı.

Hocam kapanmanın asıl amacı cazip görünmemek , erkekleri baştan çıkarmamak (Dinde böyle bahsediliyor) Mezheplere ve toplumlara göre değişiklik olsa da vücut hatları belli olmadan ve saçınkn hiç bir teli gözükmemesi gerek ama sadece başörtüsü mü peçe mi yoksa burka mı takmak lazım ona emin değilim. Şahsen yüzü ve mimikleri gözükecek şekilde olduğu sürece başörtüye karşı ve değilim , başörtü yasağına karşıyım ama konu peçe ve burka ise şiddetle karşıyım.
Peçe ve burka islam dininde yok hocam. Arap geleneği oluyor.

Din hocalarından duyduğum kadarıyla, saçı açık olan bir kadın eğer ergenliğe girince kapanmaz ise, her erkek ona baktığında günah yazılırmış gibisinden bişey duydum. Ayno erkeklerde ki gusul abdesti gibi. Attığın her adım haram oluyor ya. Kadınlarda da o hesap.

Hocam konu iyice kafamı karıştırmaya başladı :D

Hocam konu iyice kafamı karıştırmaya başladı :D
Öyle hocam. Din hocasına birkeresinde sorum;

Hocam bu işler çok ilginç, neden böyle yasaklar var araştırayım mı? dedim. Bana eğer araştırırsan uzaklaşırsın felan dedi. Hatta bir ayette Allah (c.c) kendisini çok düşünmememizi, düşünürsek delirecebileceğimiz gibisinden birşey demiş. Yani bu konular ucu açıp ve çok derinler. Hiçbir sorunun cevabı yok.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı