Rehber Athlon/A-Serisi işlemcili sistemde NVMe SSD neden çalışmıyor/yavaş çalışıyor?

Bunun sebebi muhtemelen anakartınızdaki M.2 slotlarının Athlon ve A-Serisi işlemciler kullanıldığında NVMe desteğinin kesilmesi ya da x4 yerine x2 hattına düşmesidir. Sizdeki durumun da bu olup olmadığını öğrenmek için anakartınızın sitesine bakabilirsiniz. Örneğin Gigabyte A320M-S2H:

Depolama kısmındaki bilgiler şu şekilde, bir de not düşülmüş:

2022-09-25 16_41_31-GA-A320M-S2H (Rev. 1.x) _ Motherboards - GIGABYTE.png

Bu anakartta NVMe desteği hepten kesiliyor mesela. Başka bir anakarta bakalım, MSI A320M-A PRO MAX:

2022-09-25 16_48_49-A320M-A PRO MAX _ Motherboard _ MSI Global.png

Bu anakartta da PCI-e 3.0 x4'ten PCI-e 3.0 x2'ye düşüyor destek. Bu da PCI-e 3.0 x4 SSD'nizin vadedilenden daha yavaş çalışmasına sebep oluyor. SSD tercih ederken bu işlemcileri kullanıyorsanız kesinlikle anakart sayfasına veya kullanma kılavuzuna başvurun öncelikle.

Not: Çalışmama veya yavaş çalışma durumunun başka sebepleri de olabilir. Sizdeki durum bu değilse kendi konunuzu oluşturarak bilgili üyelerden destek alabilirsiniz.

A320M-S2H rev.2 anakartim. Mantiken dusuk seviye :D
Acaba 2. revizyonda bir değişiklik mi yapmışlar diye baktım ama yok, bunda da desteklemediği görünüyor. Bu işlemciyle M.2 slotunda NVMe SSD çalıştırdıysanız Gigabyte tarafında bir karışıklık olmuş demek ki. Hangi SSD'yi kullanmıştınız?

Acaba 2. revizyonda bir değişiklik mi yapmışlar diye baktım ama yok, bunda da desteklemediği görünüyor. Bu işlemciyle M.2 slotunda NVMe SSD çalıştırdıysanız Gigabyte tarafında bir karışıklık olmuş demek ki. Hangi SSD'yi kullanmıştınız?

Leven JP600 diye bir SSD.
Hatta konusunu da acmistim.
Hiz degerleri mevcut.

Gerçekten çok ilginç. Bugün bir SSD önerisi konusunda kullanınca önceden sorun yaşayan arkadaşları hatırlayıp konu açayım demiştim, artık istisna mıdır nedir bazı durumlarda yemiyor galiba.

Yeni konular

Geri
Yukarı