Athlon II X3 455 vs. Core2 Q9550

efedesu

Megapat
Yer
地獄
Daha fazla  
Iki islemci arasinda kaldim. Athlon II X3 455'nin yaninda sogutucu ile geliyor fakat Q9550 sadece termal macun ile. Sizce hangisini almaliyim? Su anda Intel'in stok fanlarindan kullaniyorum.

Bu sizin tercihiniz ben sadece öneride bulundum, şahsen şuan kullandığım sistemde i3 550 işlemcim vardı R7 240'a dahi darboğaz yaptığı için işlemci arayışına girdim ve işelmcimi şuanki ile güncelleyince R7 240'ın nekadar düşük seviyeli bir kart olduğunu farkettim.
İşlemciyi aldıktan 1-2 ay sonra, 2.el olarak 400tl ye RX470 buldum ve şuanda 8GB 1333Mhz ram ile PUBG gibi bir oyunda, ultra ayarlarda, 70fps alıyorum ve kasam bilindik, her tarafı kapalı kasa olmasına rağmen, işlemcimin sıcaklığı stok soğutucu ile 65-70 ve ekran kartımın sıcaklığını en fazla 72 gördüm.
İşlemcim %60 %65 kullanımda %100 besliyor hemde base frekansta (2.93Ghz), turbo moda geçmeme sorunu var anakart yüzünden, bunun hakkında da konu açtım beklemedeyim.
OC gibi durumlarda stok soğutucu yetmeyebiliyor ve ekstra masraf gerekiyor, bunu anlatmak açısından yazıyorum.

OC'u pek sevmiyorum o yuzden OC yapmayacagim. Bu anakarti buldum, islemci ile toplam 268TL'ye tekabul ediyor vergisiz. Sizce almali miyim?

OC'u pek sevmiyorum o yuzden OC yapmayacagim. Bu anakarti buldum, islemci ile toplam 268TL'ye tekabul ediyor vergisiz. Sizce almali miyim?

Alabilirsiniz, Overlock yapmayacağınız için sorun olmayacaktır.

Bu anakart eğer OC yapmanıza gerekirse kesinlikle uzak durun. Şuan elimde bu anakart var diye Q9550 işlemci alıp 2. bir pc topladım şuan çalışıyor ddr3 1333Mhz RAM'leri 1066 olarak görüyor ve 1333Mhz'e çektiğim zaman sürekli reset atıyor, bizzat daha dün topladım sistemi ve denedim. İşlemci çarpanıyla OC yapayım dedim 333 olan değeri 342 den yukarı alamıyorsunuz buda 2.83Ghz olan frekansı 2.9Ghz falan yapıyor en fazla. Yani anakart OC özürlüsü bir anakarttır.
Fotoğraf atmak isterdim ama şuan işte olduğum için pek mümkün değil, eğer zamanım olursa 2 sisteminde fotoğrafını atarım.

Bu anakart eğer OC yapmanıza gerekirse kesinlikle uzak durun. Şuan elimde bu anakart var diye Q9550 işlemci alıp 2. bir pc topladım şuan çalışıyor ddr3 1333Mhz RAM'leri 1066 olarak görüyor ve 1333Mhz'e çektiğim zaman sürekli reset atıyor, bizzat daha dün topladım sistemi ve denedim. İşlemci çarpanıyla OC yapayım dedim 333 olan değeri 342 den yukarı alamıyorsunuz buda 2.83Ghz olan frekansı 2.9Ghz falan yapıyor en fazla. Yani anakart OC özürlüsü bir anakarttır.
Ekran kartim zaten x5460'in overclockuna dayanamaz. Belki bir sonraki bayramda da biriktirdigim paralarla ekran karti alirim.

Ayrica power supply bile dayanamaz o kadar overclock'a 400 veya 450W olmasi gerekiyor. Unuttum simdi.

Kullanım amacınız tam olarak ne olacak, oyun oynayacaksanız , hangi tür oyunları düşünüyorsunuz.
Eğer oyunla işim yok derseniz zaten sistem yeterince iyi. Bende günlük kullanım için toplamıştım az önce söylediğim sistemi, birde lol, CS GO,PUBG mobile ve lite gerçi ekran kartı 9500gt olduğundan lite kaldırmıyor onuda gtx 560 ile güncelleyip bırakacağım sistemi. Ne kadar götürürse artık.

Kullanım amacınız tam olarak ne olacak, oyun oynayacaksanız , hangi tür oyunları düşünüyorsunuz.
Eğer oyunla işim yok derseniz zaten sistem yeterince iyi. Bende günlük kullanım için toplamıştım az önce söylediğim sistemi.
Yok, oyun oynayacagim. Islemcim ekran kartina darbogaz yapiyor. Neredeyse hic bir oyunda %99 ekran karti kullanimi goremiyorum.

Örnek olarak hangi oyunlar acaba. Çünkü en kötü ekran kartıyla bile lol, CS GO gibi oyunlar low ayarlarda da olsa oynanabiliyor. (Benim bahsettiğim nvdia 9500gt buna örnektir. lol'de 1080p de bile karakter ve efekt ayaları yüksek diğerleri düşük ayarlarda 40-80 arası fps alınabiliyor. )

Örnek olarak hangi oyunlar acaba. Çünkü en kötü ekran kartıyla bile lol, CS GO gibi oyunlar low ayarlarda da olsa oynanabiliyor. (Benim bahsettiğim nvdia 9500gt buna örnektir. lol'de 1080p de bile karakter ve efekt ayaları yüksek diğerleri düşük ayarlarda 40-80 arası fps alınabiliyor. )
Hmm, islemciyi ilk aldigimda galiba GTA IV yukleyip bitiricem ve devaminda Call of Duty Black Ops 3'den devam etmeyi dusunuyorum. Minecraft oynarim. Ekran karti aldigimda ise Sekiro, Dark Souls 3 ve Beat Saber gibi oyunlar oynamak istiyorum.

İnternette araştırın az önce önerdiğiniz işlemci ve ekran kartı istediğniz oyunlardaki performansına bakın ona göre değerlendirin, bizzat test etmediğim için o oyunlar hakkında bir şey diyemem. Bolca video var bu tür konularda, ama izlediğiniz videolarda işlemciye, ekran kartına OC yapılıp yapılmadığına çok dikkat edin.

Ben dikkat etmediğim için PUBG oynayacağım diye R7 240 aldım, OC sona dayadığım da dahi 40 fps'ten gram yukarı çıkamadım. Sonra işlemci aldım ve sonra RX470 aldım. Bizzat tecrübe ettim yani dikkatli olun, alırken 10 kere değil 50 kere araştırın derim ve denemeden hiçbir şey almayın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı