Athlon X4 860K sistem güncellemek

Bütçe
4000TL

Yunao

Centipat
Öncelikle selamlar! Şimdiden yapacağım yazım yanlışları ve devrik cümleler için özürlerimi sunuyorum.

Konu şu ki benim şu anki bilgisayarım DDR3 olarak çalışıyor ilk aldığımda (yaklaşık 5 yıl önce, dolar 3TL civarındayken) hiçbir sıkıntı yoktu fazla ağır oyunlar oynamıyorum zaten LOL, Minecraft, soulworker, arada bir CS GO falan.

Şu anki sistemim:

Ana kart: MSI A68HM-E33 V2.
İşlemci: AMD Athlon X4 860K.
Erkan kartı: Radeon RX460 4 GB.
1. RAM: G.Skill 8 GB Ripjaws X DDR3 1600 MHz CL9.
2. RAM: Hi-Level 4 GB 1333MHz DDR3 HLV-PC10600D3-4G.
SSD: Adata SU650 120GB.
(HDD falan da varda yazmama gerek yoktur diye düşünüyorum)

Gelelim asıl konuya. Benim bu bilgisayarım LOL'de bile kasma yapmaya başladı. Afterburner ile kontrol ettim herhangi bir dar boğaz gözükmüyor ama arkadaş benimle aynı ekran kartını kullanıyor (onunki 2 GB üsteklik) ama onda kasma yaşanmıyor. Benimde kafama takıldı açıkçası ve işi gücü olan bir bekar olduğum için sistemi DDR3'den DDR4'e geçirmeye karar verdim.

Sizden istediğim yeni nesle biraz daha dönük birkaç parça. Elimde SSD ve ekran kartını tutacağım şimdilik. Bana lazım olan parçalar ve bütçemi birakıyorum biraz daha geleceğe dönük beni 8-9 yıl idare edebilsin istiyorum (dediğim gibi fazla ağır oyunlar oynamıyorum)

İşlemci - ana kart (mümkünse Dual RAM desteği olsun) - 2x8 GB RAM - düzgün soğutması olan bir kasa ve 80+ sertifikası olan güç kaynağı (500-550 yeter diye düşünüyorum)

-Ilerleyen zamanlarda ekran kartımı da değiştireceğim için güç kaynağında ekran kartını besleyecek pinlerin olup olmadığına bakın lütfen.
-Yine ilerleyen zamanlarda SSD'yi SATA yerine NVMe 2'ye taşıma ihtimalim yüksek olduğundan ana kartı seçerken NVMe 2 yuvası olup olmadığına da bakın lütfen.

PC hakkında 1 2 donanım bilgim var ama sıfırdan toplayabilecek kadar iyi değilim. Bütçem 4000 TL. İlginiz ve ayırdığınız zamanınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum bu eski sistemimde kullandığım işlemci ve seni iyi anlıyorum😀 kötü de işlemci değildi aslında 16 GB çift kanal RAM ve 1866MHz belleklerim vardı OC. İle kullanıyordum. RX 570'de yüzde 20 darboğaz yapıyordu en fazla ama işlemci isteyen oyunlar için emekliye ayrılmıştı çoktan. Şimdi gelelim asıl konumuza; 4 bin liraya en iyi hazır sistem toplarsın. Vatan gibi yerlerden almanı önermem çünkü fazla pahalı. Sistemi satıp 4-5 bin lira aralığında hazır sistem almanı öneririm. 2. el de alabilirsin diyeceğim de ülkemizde 2. el fiyatları sıfırından pahalı olduğu için pek o işe girişmeni tavsiye etmem.
4. bin liraya 2. elde:
B450 çipset anakart. 350-420TL.
Ryzen 5 1600. 550-650TL.
400 liraya kaliteli bir PSU.
Max 400 kaliteli bir kasa.
500 liraya SSD.
Max. 500 liraya 16 GB 8x2.
Geri kalan 1500 liraya da 2. el GTX 1070 alacağını düşünüyorum.

Dostum bu eski sistemimde kullandığım işlemci ve seni iyi anlıyorum😀 kötü de işlemci değildi aslında 16 GB çift kanal RAM ve 1866MHz belleklerim vardı OC. İle kullanıyordum. RX 570'de yüzde 20 darboğaz yapıyordu en fazla ama işlemci isteyen oyunlar için emekliye ayrılmıştı çoktan. Şimdi gelelim asıl konumuza; 4 bin liraya en iyi hazır sistem toplarsın. Vatan gibi yerlerden almanı önermem çünkü fazla pahalı. Sistemi satıp 4-5 bin lira aralığında hazır sistem almanı öneririm. 2. el de alabilirsin diyeceğim de ülkemizde 2. el fiyatları sıfırından pahalı olduğu için pek o işe girişmeni tavsiye etmem.
4. bin liraya 2. elde:
B450 çipset anakart. 350-420TL.
Ryzen 5 1600. 550-650TL.
400 liraya kaliteli bir PSU.
Max 400 kaliteli bir kasa.
500 liraya SSD.
Max. 500 liraya 16 GB 8x2.
Geri kalan 1500 liraya da 2. el GTX 1070 alacağını düşünüyorum.
2. elden uzak durmak istiyorum xd ve ekran kartını daha sonra alacağım
Ve fazla anlamam ama ryzen 5 1600 işlemci ileride ben ekran kartını yükselteceğim zaman pcyi dar boğaz etmez mi?

2. elden uzak durmak istiyorum xd ve ekran kartını daha sonra alacağım
Ve fazla anlamam ama ryzen 5 1600 işlemci ileride ben ekran kartını yükselteceğim zaman pcyi dar boğaz etmez mi?
12nm olan revizyon görmüş ürünü alırsanız Ryzen 5 2600'a çok yakın bir performans sergiler ve uzun bir süre sizi idare edecektir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı