Athlon X4 880K sistem darboğaz sorunu

noridan52

Femtopat
Arkadaşlar hepinize selamlarımı iletiyorum. Öncelikle sistemim yıllar önce şanssızlık eseri topladığım bir sistem.

Anakart: Gigabyte F2A 58M-DS2.
RAM: G.Skill 4x2 8 GB 1866 MHz.
GPU: ASUS ROG STRIX 960 2 GB.
CPU: AMD Athlon X4 880K 4.9MHz.
PSU: Cooler Master 80+ 700W.
HDD: Seagate 1 TB 7200RPM.
SSD: 120 GB Sandisk SSD.

Öncelikle sistem zor koşullar altında elimizdeki imkanlar eşiğinde toplanmış bir sistem. Öncesinde APU kullandığım daha sonra çeşitli sorunlardan ötürü işlemci ve ekran kartı desteği yaptığım bir sistem. Belirtmek isterim ki sistemin şöyle olsaymış, böyle olsaymış, şunu alsaydın gibi yorumları beklemiyorum dediğim her şey zor şartlar altında gerçekleşti.

Asıl konu ise stabil bir şekilde 1.5 seneden beri yeni işlemci ve ekran kartımı kullanıyordum işlemci haliyle zar zor yeten bir işlemci idi ama sorun pek fazla yaşamıyordum. (Yani istediğimi açıp oynayabiliyordum.) 2 ay önce bilgisayarımın dengesizleşip CS:GO'da dahil neredeyse tüm oyunlarda sisteme darboğaz yaptığını fark ettim, işlemci düzeyi 4 çekirdeğin hepsinde neredeyse %100 ve GPU kullanımı maksimum %50 civarında seyrediyor. Kesinlikle düşük çözünürlük ve ayarlarda FPS değişmiyor CS:GO'da 20 30 FPS civarında seyrediyor daha önce hiç görmediğim şekilde sistem 1 gün verdiği performansı öbür gün veremiyor. Sorunun çözümünü bulamadım çevremde FM2+ sockete sahip birisi mevcut değil anakart alıp sonrasında sorunun işlemcide olmasından korkuyorum. Herhangi bir fikri olan veya konu hakkında bilgisi olan biri yardımcı olursa sevinirim. (Sorunun mosfet veya kondansatör ile ilgili olma şansı olduğunu düşünmüyorum ama konuya daha hakim olan biri aydınlatırsa sevinirim.)

Son düzenleyen: Moderatör:
@AzureDragon Format atılalı 10 gün olmadı, bizde başta virüs sandık fakat formattan sonrada aynıydı.
Bazı virüsler format sonrası da hayatta kalıyor. Temiz kurulum yaptığınıza emin olmalısınız ve programlar açık değilken görev yöneticisinde işlemci kullanım oranına bakar mısınız? Yüksek bir oransa virüsten şüphelenebilirsin.

Değerli cevaplarınız için teşekkür ederiz boşta hiçbir şey çalışmıyor iken CPU kullanımı 10 ila 30 arası değişkenlik gösteriyor ama tabii ki göz ardı edilemeyecek bir sorun fakat sistem tarandı formatlandı ve sıfırdan kurulum yapıldı ama sorunun yazılımsal değil donanımsal bir sorun olduğunu düşünüyoruz. Bu olaylar olmaya başladığı zamandan itibaren bilgisayar ilk bastığımda fanlar dönüyor bilgisayar çalışıyor ama ekrana görüntü gelmiyor daha sonrasında tekrar düğmeye basılı tutup kapatıyoruz ikinci seferde UEFI BIOS ekranı geliyor sonrada Windows ekranı açılıyor bu konuda bir muamma.

Arka plandaki uygulamaları elimden geldiğince kapatmaya çalıştım sistemin boştaki halinin CPU kullanımı 5-20 arası değişkenlik göstermekte. Değerler boşta bu şekilde. @Lochart

Dosya Ekleri

• ss.png
    ss.png
    8,5 KB · Görüntüleme: 24
  • 42.png
    42.png
    23,8 KB · Görüntüleme: 21
  • 4242.png
    4242.png
    16,1 KB · Görüntüleme: 26
  • 61.png
    61.png
    4,4 KB · Görüntüleme: 24
  • 617.png
    617.png
    3,3 KB · Görüntüleme: 23
  • 712.png
    712.png
    11,8 KB · Görüntüleme: 20
  • 7123.png
    7123.png
    11 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleyen: Moderatör:
Monitörünün desteklediği en yüksek çözünürlüğü oyun ayarlarından seç. Ayarlardan grafikleri en düşüğe al. Muhtemelen sorun çözülür. Çözülmezse işlemciye OC yapmak gerekli.

Monitörünün desteklediği en yüksek çözünürlüğü oyun ayarlarından seç. Ayarlardan grafikleri en düşüğe al. Muhtemelen sorun çözülür. Çözülmezse işlemciye OC yapmak gerekli.
Bu da ikinci çözüm, çözünürlük artırmak işlemciden, ekran kartına iletir yükü. Grafikleri en düşüğe alırsan da ekran kartına binen yükü de düşürürsün. Deneyerek bulmaya çalış işlemci ve grafik kartındaki dengeyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı