Çözüldü Atikmdag.sys mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

gemiciadam

Kilopat
Yer
İzmir - KARŞIYAKA
Daha fazla  
Meslek
Gemi İnşaatı / Makina Mühendisliği
Arkadaşlar merhaba, öncelikle HD 8750M 2 GB modelinde ekran kartı olan bir laptopum var. İnanın o kadar uzun süredir kod 43 sorununu çözmeye çalışıyorum ki anlatamam. Konuya gelelim HP yetkili servisini aradım. BIOS güncellememi önerdiler. Aynı zamanda eski de olsa bütün sürücüleri HP sitesinden indirmem çok daha sağlıklı olur dediler.

Ben yine de şansımı deneyip BIOS güncelledikten sonra temiz kurulum sonrası dedikleri gibi ilk önce Intel HD grafik sürücüsünü daha sonra en güncel AMD sürücüsünü yükledim. Yeniden başlattığımda 4'ya da 5 kez mutlaka kod 43 hatası alıyordum ve yine aldım.
BIOS güncellemek yeni sürücüde yaramadı fakat önerdikleri gibi Windows 10'da internet kapalıyken bütün sürücülerimi başka bilgisayarımdan HP sitesinden indirip yükledim. Sonuç olarak kod 43 hatasından kurtuldum arkadaşlar. Ekran kartını zorlamak adına GTA 5 yükledim 1 saat boyunca hem oynayıp hem FPS test yaptım. Testte ortalama normal ayarlarda 720P de 45 FPS alıyorum. Zaten bu laptopla hep bu performansı almıştım.

Çip sorunlu olsaydı illaki bana bir sorun yaratacağını düşünüyorum. Fakat gelelim yeni hataya :)Arkadaşlar HP sitesindeki bu sürücülerle bilgisayar stabil çalışıyor fakat AMD sürücüsü 15.7.1 ve şu an güncel olanlar 20 sürümünde. Bilgisayarımı bazen yeniden başlatınca mavi ekran alıyorum. Mavi ekran da atikmdag.sys yazıyor. Bilgisayarınız yeniden başlayacak diyor ve sonrasında sorunsuz bir şekilde açılıyor. Bu mavi ekranı sürekli yapmıyor. 3'ya da 4 kerede bir yeniden başlatmada bu mavi ekran geliyor maalesef ki bu sorun üzerine bir çözüm bulamadım.

Yardımcı olursanız çok sevinirim. Uzun uzun yazdım her şeyi anlatmak adına. Sıktıysam kusura bakmayın. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ekran kartı sürücünü güncelle.

En başta DDU ile var olan sürücünü sil. Sonra ekran kartının kendi sitesinden en güncel WHQL sürücüsünü indir.

Bu siteden Adrenalin 2020 Edition 20.9.1 Recommended (WHQL) bu sürümü indir.
Tabii işletim sistemini Windows 10 64 bit seçiyoruz.

"DISM" rehberini uygula.

Geçemez. Ekran kartı arızalı muhtemelen.
Hocam, nereden anladınız?

Kod 43 hatasından dolayı mı?
Geçemez. Ekran kartı arızalı muhtemelen.
Recep abi ve diğer arkadaşlarım tekrar merhaba, sorun ilerleyişi şöyle en güncel sürücü yüklersem kod 43 hatası alıyorum. Eğer ki HP sitesinde sunulan 15.7.1 sürücüsünü yüklersem 5 6 kez yeniden başlatsam, sadece yeniden başlatmada yani 2 yada 3 kere atikmdag.sys hatası alıyorum cihaz kendi restart atıyor mavi erkandan sonraki yeniden açılış mutlaka sağlıklı oluyor. Aynı zamanda bu sürücü ile FPS lerim düzgün şekilde oyun oynuyorum. Bu sürücü ile kod 43 hatası belirmiyor. Sanıyorum ki sağ tıkta değiştirilebilir grafik ayarları yazdığından dolayı. Son olarak AMD 14.2 sürücüsünde hiç bir sorun almıyorum. GPU Z programıyla kontrol ettiğimde ekran kartım gözüküyor. Dxdiag ta AMD gözükmüyor fakat gözükmemesi forumdan anladığım kadarıyla sorun değilmiş. 14.2 sürücüsünde kod 43 veya atikmdag.sys hatası almıyorum. Fakat GTA 5 i HD 4600 ile açıyor. Anladığım kadarıyla oyunu atamamı yapacağız bilemedim. Sorunlar bu şekilde yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim çok :) Tavsiyeniz varsa denemeye hazırım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Böyle bir video buldum. Ne kadar işe yarar bilemem.

Technopat NVIDIA için özel bir video yapmış izlemek istersen.

Bu AMD 14.2 sürücüde kalın. Eğer hata almıyorsanız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Böyle bir video buldum. Ne kadar işe yarar bilemem.

Technopat NVIDIA için özel bir video yapmış izlemek istersen.

Bu AMD 14.2 sürücüde kalın. Eğer hata almıyorsanız.
Zaten bundan sonra ne HP marka kullanırım ne de AMD çipli laptop hocam. İyice sıktı valla. Gün içinde temiz bir kurulum yapıp deneyeceğim hemen :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Son durum şu şekilde eski sürücü yükledim ve hiç bir hata almıyorum şuanda. Temiz kurulum yaptım. İlk önce İntel sonra AMD' yi yükledim. İlk yüklemde sorun yaşadım sanırım çok sürücü yükleyip sildiğimden oldu. Temiz kurulum yaptım sürücüleri yükledim eski sürücü ile sorun yaşamadım. Sorun çözüldü gibi dolaylı yoldan işte :) Aygıt yöneticisinde sorun görünmüyor. Ekran kartı ara yüz programını da açıp ayar yapabiliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı