AtlasOS kullanılmalı mı?

BPC212

Femtopat
Daha fazla  
RAM
8gb
SSD veya HDD modeli
HDD
Ekran kartı
Nvidia 930mx
İşlemci
İntel Core i5-8250 CPU @ 1.60GHz
Merhaba, benim bilgisayarımın özelliklerine göre AtlasOS kurmaya karar verdim. Bir videoda risklerin oluşabileceği söylenmişti sizce bu riskler nedir, AtlasOS kurmalı mıyım?

Merhaba, benim bilgisayarımın özelliklerine göre AtlasOS kurmaya karar verdim. Bir videoda risklerin oluşabileceği söylenmişti sizce bu riskler nedir, AtlasOS kurmalı mıyım?

Ne kullanıyorsunuz? AtlasOS genellikle yavaş bilgisayarlara (donanım açısısından) kurulur. Veya Linux sevenler kurar.

Sistem özelliklerinize üstünkörü bakıldığında AtlasOS kullanımında gerekli performans artışını göreceksiniz gibi duruyor. Fakat AtlasOS hakkında bildiğim kadarıyla 1.5GB'lık bir RAM ve 10-15GB kadar depolama artışı oluyor. Bu kadar düşük oranlar için bence çok değmez. Oyun deneyimi hakkında çok bir bilgim yok ama yüksek oranda FPS artacağı belirtilen çok forma denk geldim. Fakat oyun deneyimi için AtlasOS kuracak olsanız bile SSD'nin olmayışı ve ekran kartının düşük olması cüzi bir fark yaratmayacak diye düşünüyorum.
Bunun dışında Windows 10 performance da deneyebilirsiniz bir araştırın.

Sistem özelliklerinize üstünkörü bakıldığında AtlasOS kullanımında gerekli performans artışını göreceksiniz gibi duruyor. Fakat AtlasOS hakkında bildiğim kadarıyla 1.5GB'lık bir RAM ve 10-15GB kadar depolama artışı oluyor. Bu kadar düşük oranlar için bence çok değmez. Oyun deneyimi hakkında çok bir bilgim yok ama yüksek oranda FPS artacağı belirtilen çok forma denk geldim. Fakat oyun deneyimi için AtlasOS kuracak olsanız bile SSD'nin olmayışı ve ekran kartının düşük olması cüzi bir fark yaratmayacak diye düşünüyorum.
Bunun dışında Windows 10 performance da deneyebilirsiniz bir araştırın.

Katılıyorum. Bir de ne amaçla kullanacaksınız? Ofis mi, oyun mu? Oyunsa hangi oyunlar?

AtlasOS kesinlikle kullanılmalı. MX ekran kartlarında bile yüksek FPS artışı ve yüksek stabilite sunuyor. Ben ve arkadaşım AtlasOS kullanıyoruz. Arkadaşımın ekran kartı MX150 işlemcisi i5 8258u ama o durumda bile LoL'de 160FPS alabildi bu sistemde. Normalde kasmadan oynayamaz. Bende 1650 Ti i5 10500H var ben Valorant'ta FPS düşmesi görüyordum artık 120+ stabil oynayabiliyorum. Maksimum FPS'i de 400ü gördüm. Windows 11 performansı 10'dan dana iyi. 11 kurabiliyorsanır kurarken internet bağlantınızı kesin. Wi-Fi bağlanmak istediğinde Shift+F10 basarak CMD açın içine OOBE\BYPASSNRO yazıp enterlayın internetsiz kurulum yapabilirsiniz. Hesap açmaya şifre koymaya gerek duymadan Windows 11 Update'i de kapatıp tertemiz kurulum yapabilirsiniz. Windows 11 Update'leri yaparakta AtlasOS kurabilirsiniz. Maksimum FPS düşer ama stabilite artıyor. AtlasOS kurduktan sonra ama Win Update yapmasın. Kapatılan hizmetleri geri getiriyor FPS düşmesi getirir.

Hocam custom iso olduğu için güvenlik ve güncelleme sorunları yaşanabilir, performans artışı da görmeniz mümkündür. Bende geçen yıllarda ghost spectre kullanıyordum.

Hocam Custom ISO olduğu için güvenlik ve güncelleme sorunları yaşanabilir, performans artışı da görmeniz mümkündür. Bende geçen yıllarda Ghost Spectre kullanıyordum.

Hocam, AtlasOS ISO dosyası olarak kurulmuyor ve açık kaynak kodlu olduğu için diğer Custom ISO'lardan daha güvenilir olduğunu düşünüyorum. Tabii ki bu tam olarak güvenilir olduğu anlamına gelmez fakat ben sistemimde kullanmaktayım ve şu ana kadar sorun yaşamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı