AutoCAD 2D Nesneleri Birbirlerine Yapıştırma

Abbasi233

Centipat
Yer
Mersin
Daha fazla  
Meslek
Zabıt Kâtibi (Freelance Mobile Dev.)
AutoCAD'de sadece 2 boyutlu olarak üçgen, kare ve eşkenar dörtgen cisimlerini kullanarak modeller üretmeye çalışıyorum. Daha önce hiç bu ortamı kullanmadım. O yüzden şimdilik zorlanıyorum ve menüler çok fazla olduğu için tek tek deneme yanılma yoluyla bulmak için geniş bir vaktim yok. Öncelikle kullanacağım 3 cismin de kenar uzunluklarını nasıl eşit tanımlayabilirim?

Tüm cisimlerin kenar uzunlukları eşit olduktan sonra sahnede bir adet kare olduğunu düşünün. Yerleştireceğim üçgenin üst ve sağ noktasının, sahnedeki karenin sol üst ve alt noktalarına tam denk gelmesini nasıl sağlayabilirim?

Ayrıca farzedin ki sahneye eşkenar dörtgen yerleştirdim. Bunun kenarına yerleştireceğim üçgenin, eşkenar dörtgenin kenarının eğikliği kadar dönüp ona denk gelmesi nasıl sağlanabilir? Belki çok uzatmış olabilirim ama dediğim gibi bu ortamlara ve terimlere pek aşina değilim o yüzden kendimi nasıl ifade edebilirim bilemedim. Yardımcı olursanız çok iyi olur.

Ribbon denen üst taraftaki araçlardan bahsettin sanırım.
Alt taraftada küçük ikonlar göreceksin. Orada OSNAP olanın ayarlarına gir. Yakalamasını istediğin uç kenar orta nokta gibi çizim esnasında sana yardımcı olacak şeyleri seçebilirsin.

2D için çalışma ortamını Workspace listesinden Draft & Annotaion yaparsan biraz daha kolay olur. Genelde 3D için kullanılan şeyler ile açılıyor Ribbon.

Çok teşekkür ederim hiç değilse başlangıc için iyi oldu.

Peki nasıl sabit cisimler tanımlayabilirim? Ya da bu tarz sorularıma yanıt arayabileceğim iyi bir kaynak var mı seni çok yormak istemem :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı