Avast Free Antivirüs ince ayarları

• Konuyu başlatan acv
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 5B

acv

Megapat
Makaleler
1
Yer
Sehit Muhtar/Zambak Sok./Gumus Gerdan Apt./Beyoglu
Bu bir tavsiye konusu değildir.

1.PNG

Avast Secure Broser'i yüklememesi için tiki kaldırın. Yüklenmesini isteyen kutucuğu işaretli bırakabilir.

2.PNG

Avast, beraberinde bir ton gereksiz özellik ile geliyor. 'Asgari Koruma' yı seçerek en gerekli 3 modülü yüklemenizi öneririm. Bilgisayarında Thunderbird gibi e-posta sunucusu kullanan varsa 'Posta Kalkanı'nı da yükleyebilir.

3.PNG

Tamamen kurulduktan sonra karşınıza gelecek ekran bu. Sol panelde; tarama, kalkan durumları ve karantina dışında yapabileceğiniz pek bir şey yok. Sağ üstten menüye giriş yapın.

4.PNG

Ben veri toplama özelliklerini kapatıyorum. Avast'a katkı olmak isteyen ilk seçeneği aktif bırakabilir.

Bundan sonra vereceğim görüntülerdeki ayarları bire bir, veya tercihinize göre uygulayabilirsiniz. Ne olduğunu bilmediğiniz ayarları benim gösterdiğim şekilde ayarlamanız daha iyi olur.

5.PNG

6.PNG

7.PNG

8.PNG

Ek ayarlara ulaşmak için işaretlediğim bölüme tıklayın

9.PNG

Aynı şekilde ayarları uygulayın.

10.PNG

11.PNG

12_.png

Katı mod, bilgisayarınızda Avast tarafından beyaz listeye eklenmemiş uygulamaların çalıştırılmasını önler.

Katı mod - kapalı : Şüpheli bulunan dosyalar Avast Deepscreen ile taranır. Zararlı oldukları tespit edilemezse çalıştırılmasına izin verilir.

Katı mod - orta : Şüpheli dosya kontrol edilmeden engellenir

Katı mod - agresif : Şüpheli dosya, Avast'ın beyaz liste veritabanında yer alıyorsa engellenmez.

İsimlerinin belirttiğinin aksine orta mod, agresif moddan daha katıdır.

Bilgisayarınızda bir dosya engellendiği zaman karşınıza çıkacak olan ekran bu. Alttaki 'Bir istisna ekle' butonuna tıklayarak programı çalıştırabilirsiniz. - İzin verdiğiniz anda program kendisi çalışacaktır, tekrar açmak zorunda değilsiniz. -

14.PNG

İstisnaları bu menüden kontrol edebilirsiniz.

15.PNG

AvastUI'yı güvenlik duvarından engelledikten sonra arayüzdeki Avast reklamlarını da yok etmek mümkün.

Ekran Alıntısı.PNG

Nagware olmasına karşın, hem koruması hem de hafifliği ile harika bir program olduğunu düşünüyorum. Neyse ki bazı yollarla bu kusurlar kapatılabiliyor.

Söyleyeceklerim bu kadar :)

Son düzenleme:
Avast tavsiye ettiğim bir AV değildir.

Ek olarak 2. Sürprizbozanda verilen özellik yeni bir şey değil.

Son düzenleme:
Son düzenleme:
@SİLİCİ Eski sürümünü kullanmasam da o arayüzü biliyorum :D Özellikle o virüs bulduğu zaman çıkan nükleer uyarı işaretini :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

"There is no reason to panic, though. :D"

@SİLİCİ Eski sürümünü kullanmasam da o arayüzü biliyorum :D Özellikle o virüs bulduğu zaman çıkan nükleer uyarı işaretini :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

"There is no reason to panic, though. :D"

İlk bilgisayarımda avast!'ın bu sürümü vardı, hatırlıyorum, virüslü bir flash bellek taktığımda bu uyarıyı vermişti, bende sil demiştim, ama virüs çoktan bilgisayara bulaşmıştı:)
(Otomatik temizleme işlemi yoktu galiba o zamanlarda, kullanıcıya soruyordu her şeyi.)

Sırf alarm versin diye mouse ile virüslü dosyaların üzerine gidiyordum, çok zevkliydi:D Hey gidi günler...

O bilgisayarda ~800 MHz CPU, 256 MB RAM vardı, Windows XP kuruluydu. O bilgisayarla neler yapmışımdır neler :D
AvastUI'yı güvenlik duvarından engelledikten sonra arayüzdeki Avast reklamlarını da yok etmek mümkün.

Ayrıca güvenlik duvarıyla reklamları engellemek güzel yöntemmiş:D
Ekleme: Nostalji olsun diye sanal makinede avast! 4.8 sürümünü denedim:D

Capture.PNG

Son düzenleme:
Arayüz içerisinde birkaç değişiklik olduğundan, konu tekrardan güncellenirse daha güzel olacaktır. Örneğin; Asgari Koruma seviyesinde yazılım kurulmaya çalışılırsa, Fidye Yazılım Kalkanı işaretsiz bir şekilde bırakılıyor. Bu yüzden, kullanıcıların manuel olarak bu bileşeni de aktifleştirmesi gerekiyor. Önemli bir bileşen olduğunu düşündüğümden dolayı; bu konuya bakacak olanlar direkt olarak Asgari Koruma seçeneğini seçip, Fidye Yazılımı Koruması seçeneğini etkinleştirmeden devam edebilirler. Devam ettiklerinde de önemli bir bileşenin eksikliğinden problem yaşayabilirler. Bu yüzden konunun güncelliğini koruması önemli olacaktır.

Fidye.png

Bu önemli özelliğin dışında, kişisel gizlilik ve virüs taramaları gibi alanlarda da arayüz olarak değişikliğe gidilmiş. Ek olarak, Eski Ayarlar seçeneği de kullanımdan kaldırmışlar.

Gizlilik.png

Tarama.png

Yeni konular

Geri
Yukarı