Sürprizbozan İnceleme Avatar: The Last Airbender Netflix - 1. Bölüm

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Nickelodeon'ın yıllar önce televizyonda sunduğu efsane olarak kabul edilen çizgi dizisinin Netflix Live Action'ı çıktı yaklaşık bir ay önce. Henüz izlememiştim. Bugün ilk bölümü izledim ve... Nerden başlasam bilmiyorum.

Şimdi açık fikirli bir şekilde yaklaşmak istedim diziye. Çizgi dizisindeki ön yargılarımla değil de, sıfırdan bir şey izliyormuş gibi. Fikirlerimin bir kısmı hala orijinal seriden etkileniyor olsa da, olabildiğince açık fikirle yaklaşıyorum diye düşünüyorum.

Açılış ile başlayalım;

Açılışta diziye Ateş Kralı Sozin'in Toprak Krallığına saldıracağı bilgisini, Toprak Kralına iletmeye çalışan bir toprak bükücüyle başlıyoruz. Mesajı iletmesi için arkadaşına teslim eden toprak bükücümüz, Sozin'e esir düşüyor ve Sozin'in aslında Toprak krallığına değil de, hava gezginlerine saldırmak üzere plan yaptığını öğreniyoruz. Planla ilgili bize çok detay vermese de, hava ulusunun kuyruklu yıldızı kutlamak için toplandığını görüyoruz. Tüm hava ulusu bir araya geliyor. Sozin ve askerleri hava topraklarına saldırıp tüm hava bükücüleri öldürüyorlar.

Açılış yukarıda okumak isterseniz. Oyunculukları fazla beğenmedim. Diyaloglar ise biraz fazla düz. Açılışta Güney Su Kabilesinin, Katara'nın köyünde çizgi dizideki orijinal açılış repliğini köyde herkesçe bilinen bir hikaye olarak büyük anne anlatıyor. Bu durumu beğenebilirdim ancak sahnenin devamında sen hava bükücüsün tüm akrabaların öldü demeseydi. Evet. Büyük anne Aang'e, senin tüm arkadaşların ve akrabaların öldü, sen 100 yıldır kayıpsın ve bizi terk ettin tadında bir cümle kuruyor. Bunu ilk duyduğumda dumura uğradım. Yani büyük annesi bilge bir kadın olmalıydı, görmüş geçirmiş, insanların duygularını anlayan biri. 12 yaşında bir çocuğa senin yüzünden savaşta bizi esir aldılar dersen çocukta ciddi yaralara sebep olabilirsin diye düşünmemişler herhalde.

İkinci problem Appa'nın birden ortaya çıkması.
Aang esir alındıktan sonra normalde Korra ve Sokka Appa'ya binip Aang'in peşinden giderler.
Spoiler sonrası: Sahnenin ardından Appa birden çıkıyor ve binip gidiyorlar. Sahne gerçekleşene kadar Appa'yı sadece bir kez görüyoruz o da açılışta. Appa hiç gözükmemişken birden adı geçiyor ve hop atlayıp gidiyorlar. Ben mi kaçırdım diye dönüp dönüp izledim ama yok. Appa'yı ikinci kez görüşümüz Sokka ve Katara'nın binmeleriyle oluyor.

Orijinal seriyi izlememiş olanlar için spoiler da olacak aşağıda çünkü bunu başka şekilde anlatamam.
Üçüncü problem, Gyatso'nun ölümü.

Şimdi Gyatso Aang'in en yakın olduğu keşiş. Bunu orijinal seri de Aang'in onunla olan anlarıyla anlatıyor ve ikilinin arasındaki ilişkiyi görebiliyor ve Aang'in Gyatso'nun ölümüne neden bu kadar üzüldüğünü anlayabiliyoruz ve bunu belirli aralıklarla ufak ufak anılar şeklinde veriyorlar. Bunu dizi de ufak bir diyalog ve iki-üç adet kısa sahneyle anlatmaya karar vermişler. Ama bu diyaloglar ve ara sahne o kadar duygudan yoksun ve o kadar zayıf ki. Aşağı yukarı şöyle bir şey;

Aang Avatar durumundayken keşiş Gyatso hakkında flash backler yaşıyor ve Gyatso ona "Sana güveniyorum Aang", "Sen benim en yakın arkadaşımsın Aang" tadında şeyler söylüyor ve sonrasında yavaşça sakinliyor ve yere iniyor.

Sokka: "Aang az önce ki muhabbet neydi?" Gyatso'nun ölü bedenini gördükten sonra öfke ve üzüntüyle Avatar durumuna geçmesinden bahsediyor.
Aang: "Bilmiyorum. Tüm keşişler öldü ve çok yalnızım."
Katara: "Biliyor musun? Her şeyini kaybettiğinde ne kadar güçlü olduğunu öğrenirsin. Dövüşmeyi öğrenirsin." (Vay...)
Aang: "Benim için kendilerini feda ettiler. Ölümleri boşa gitmesin diye çalışmalıyım!"

Evet, yukarıdaki diyalog gerçekten yaşanıyor bölümün sonunda.

İlk bölüm incelemesini oldukça orijinal seriye bağlamadan yapmak istedim. Eğer orayı da ele alırsam bana kalırsa çok daha ciddi problemler var ama yazıyı daha fazla uzatmak istemiyorum.

Zamanla tabii ki avatar gibi olsaydı AA ben seçilmiş kişiyim hadi karanlık tarafı yenelim AA obi WAN'la yolculuk yaptık gördüğüm şeylerle geliştim şimdi karanlık tarafı yeneceğim evet yendik dünya kurtuldu zulüm bitti olurdu.
Seriyi izlemediğini bu kadar belli etme. "Aa ben secilmisim hadi kötülükle savasayim." durumu en baştan falan yok. Çocuğun topraklarından kaçma sebebi, en başından özel olmak istememek. Katara ve Sokka ile çıktığı yolda ben direkt kötülükle savaşacağım diye de çıkmıyor.

Seriyi izlemediğini bu kadar belli etme. "AA ben secilmisim hadi kötülükle savasayim." durumu en baştan falan yok. Çocuğun topraklarından kaçma sebebi, en başından özel olmak istememek. Katara ve sokka ile çıktığı yolda ben direkt kötülükle savaşacağım diye de çıkmıyor.

Biliyorum bunu neyi değiştirdi sorumluluk istemediğini söyleyip kaçıyor 100yıl bir buzda kalmış falan fistan bir şeyi değiştirmiyor ne yapacağı belli zaten. AAA ben dengeyi sağlayacak olan reeankarne özel ruhtum 100 yıl donduğumda dengemi bozulmuş hay Allah hadi kötüyü yeneyim.

Kıssadan hisse böyle.

İzledim ama hiçbir özelliği olmadığı için çoğu yeri aklımda kalmadı tamamen klişe çünkü karakterlerle bağ kurdun diye hikayeyi güzel yapmıyor hikayesi kötü. Bir dizide olay hikayedir zaten başka ne olacak bilmiyorum varsa söyle aydınlat dinlerim görsellik falan desen zaten o beklentiyle avatar izleneceğini sanmıyorum belki diğer avatar izlenir şu mavi olan.

Neyse dostum daha fazla tartışmayalım sen sinirleniyorsun gibi bu benim kendi fikrim art niyet veya düşmanlık yok iyi akşamlar dilerim canını sıktıysam da özür dilerim.

Son düzenleme:
hikayesi kötü.
Hikayenin başını sonunu tahmin edebiliyorsun diye hikaye kötü olmuyor diyorum hala. Sonunu tahmin edebileceğin bir ton muhteşem seri var. Önemli olan sona giden yol. Son değil. Bunu anlayamayacak kadar sığ olduğun için olaya bu kadar sığ bakıyorsun. Pek çok eleştirmen ve izleyici tarafından must watch olarak görülen seriyi sığ şekilde değerlendiren bir ergen balon olarak görüyor, herkesin de böyle düşünmesi gerektiğini, söylüyor. Hahaha.

Hikayenin başını sonunu tahmin edebiliyorsun diye hikaye kötü olmuyor diyorum hala. Sonunu tahmin edebileceğin bir ton muhteşem seri var. Önemli olan sona giden yol. Son değil. Bunu anlayamayacak kadar sığ olduğun için olaya bu kadar sığ bakıyorsun. Pek çok eleştirmen ve izleyici tarafından must Watch olarak görülen seriyi sığ şekilde değerlendiren bir ergen balon olarak görüyor, herkesin de böyle düşünmesi gerektiğini, söylüyor. Hahaha.
Çıldırmışsın.

Herkes beğeniyorsa bende beğenirim tamam must Watch listesindeyse kesin beğenmem gerekiyor.

Hikayenin başını sonunu tahmin edebiliyorsun diye hikaye kötü olmuyor diyorum hala. Sonunu tahmin edebileceğin bir ton muhteşem seri var. Önemli olan sona giden yol. Son değil. Bunu anlayamayacak kadar sığ olduğun için olaya bu kadar sığ bakıyorsun. Pek çok eleştirmen ve izleyici tarafından must Watch olarak görülen seriyi sığ şekilde değerlendiren bir ergen balon olarak görüyor, herkesin de böyle düşünmesi gerektiğini, söylüyor. Hahaha.

Sadece sonu önemli olduğundan değil karakterlerin ilişkileri falan her şey çocukça hikayenin klişe olması da cabası. Sen beğenirsin umurumda da değil açıkçası bir insan bir şeyi beğendi ya da beğenmedi diye kuduracak değilim dediğim gibi sen sinirleniyorsun seninle tartışmak istemiyorum tadı kaçtı birazcık daha olgunlaşırsın umarım.

Herkes beğeniyorsa bende beğenirim tamam must Watch listesindeyse kesin beğenmem gerekiyor.
Beğenmek zorundasın demedim, balon diyemezsin dedim. Neyin begenildigini, neden herkesin must watch diye listeledigini belirttim. Senin aksine ben anti tezim. Sen balon olduğunu söylüyorsun ben aksini iddia ediyorum.

Beğenmek zorundasın demedim, balon diyemezsin dedim. Neyin begenildigini, neden herkesin must Watch diye listeledigini belirttim. Senin aksine ben anti tezim. Sen balon olduğunu söylüyorsun ben aksini iddia ediyorum.

Ee düz bir şekilde konuşuyoruz ergen falan küçülmeye gerek yok burada anti tez sen isen düzgünce tartışır konuşuruz ergen yazmak yazının sonuna hahaha eklemek falan toxic bir insansın. İstediğimi de derim bunu söylemen bile anlatıyor zaten düşünce sistemini.

Tadı kacali cok oldu. Seriyi izleyip "tahmin edilebilir hikayesini" begendiler diye insanlari kucumsedigin zaman kaçmıştı zaten.

Beğenenleri küçümsemedim orada hikayesini tahmin edemeyende yazıyor, beğenenler ile alakalı bir şey yok bak sen tahmin edilebilir olduğunu kabul ediyorsun başka taraflardan güzel olduğunu söylüyorsun.

Beğenenleri küçümsemedim orada hikayesini tahmin edemeyende yazıyor, beğenenler ile alakalı bir şey yok bak sen tahmin edilebilir olduğunu kabul ediyorsun başka taraflardan güzel olduğunu söylüyorsun.
Ilk cümleni bir oku da tekrar konusalim. Çoğu derken seriyi begenenlerin çoğundan bahsettiginden eminim. Seriyi izleyenlerin çoğunun öznel bir sekilde seriyi değerlendirdiğini belirttiginden de eminim. Sonrasinda bu kisilerin beğendikleri seriyi kucumsediginden de eminim. Bak bakalım bir daha begenenlerle alakali bir sey var mi, yok mu?

Ilk cümleni bir oku da tekrar konusalim. Çoğu derken seriyi begenenlerin çoğundan bahsettiginden eminim. Seriyi izleyenlerin çoğunun öznel bir sekilde seriyi değerlendirdiğini belirttiginden de eminim. Sonrasinda bu kisilerin beğendikleri seriyi kucumsediginden de eminim. Bak bakalım bir daha begenenlerle alakali bir şey var mi, yok mu?

Okudum ve durduk yere kudurman dışında bir şey yok. Sevdiğin diziye bir şey söylendi diye içerleyecek kadar çocuksun işte daha tartışılacak bir şey yok göz ardı ediyorum sıktı artık.

Yeni konular

Geri
Yukarı