Avrupa nasıl bir yer?

Bulgaristan vatandaşıyım ve reşit olunca Avrupa'da hayat kurmak istiyorum. Ailem gitme süründürürler deyip duruyor. Aramızda Avrupa'da yaşayan varsa hayat standartlarını açıklayabilir mi? Türkiye'den iyi mi?

Sözel bölüm değil de Rusça, Almanca, İngilizce öğrenirsen çok para var duyduğum kadarıyla. Bu söylediklerim Almanya'da inşaatçı olursan geçerli.

Şu an bölümümü değiştirsemmi diye düşünüyorum. Matematiğim çok kötü olduğundan dil bölümünde zorlanacağımı düşünüyorum. Siz ne öneriyorsunuz?

Ne açıdan sorduğuna bağlı. Yaşam standartları için soruyorsan daha iyi durumdalar. İnsan hakları konusunda soruyorsan daha iyi durumdalar. İnsanların medeniyet seviyesi açısından soruyorsan 2-3 tanesi hariç çok daha iyi durumdalar. Hukuk sistemine güven açısından soruyorsan fersah fersah daha iyi durumdalar. Eğitim açısından soruyorsan fersah kelimesi az kalıyor, o derece iyi durumdalar. Çevre güvenliği konusunda daha güvenilirler. Politik ve ekonomik stabilite açısından da iyiler. Sağlık sistemi açısından çoğuyla benzer durumdayız ama hakkını yememek lazım.

Neyse düşündüm de sözün özü; buradaki duruma adapte olup alım gücünü yükseltecek bir iş ağın ya da kalifiye durumun yoksa git ama alt gelirdeki işlerle kazanacağın parayla orada da çok iyi bir hayat beklentisinde de olma tabii. Yalnız ayrımcılığın çok da az olmadığı ülkeler çoğu Avrupa ülkeleri, bunun da bilincinde olmakta fayda var. İngiltere bu konuda "biraz" istisna sayılabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı