Avrupa'da yaşanabilecek ülke önerisi

Çekya'da çok ateist var diyorlar doğru mu?
Evet, Çekya nüfusunun %60 gibi büyük bir çoğunluğu bir dine inanmamaktadır.
Çekya'da Almanya, Fransa veya başka bir Avrupa ülkesine gitmek rahat mı? Türkiye gibi pasaport vs. uğraştırıyor mu yıllarca?
Çekya vatandaşı olduktan sonra Almanya, Fransa gibi Avrupa Birliği mensubu ülkelere vizesiz girebilirsiniz.
Yaşanabilecek ülke farklı bir şey, turizm farklı bir şey. Avrupa birliği vatandaşlığınız yoksa öyle kafanıza göre gidip yerleşemezsiniz.
Dilini bildikten sonra her ülkeye gidebilirsiniz tabiiki en kötü şartlarda yaşamaya bile razı olursanız. Karşınıza birden istediğiniz iş çıkmayabilir yada olumsuzluklarla karşılaşırsanız hemen dönmeyecekseniz eninde sonunda oralara kendinizi atarsınız. Bu sizin kararlılığınıza bağlı olan bir şey yani.
Ayrıca 4500€ ile yeni bir hayat kurmak çok zor. Gitmek için her şeyim hazır diyorsanız ben İskandinav ülkelerini öneririm. Norveç, Danimarka, Finlandiya, İzlanda gibi yerler sessiz ve sakindir. Refah seviyesi de yüksek.
4500€ ile hayat kurmak çok zor diyorsun ve dünyanın en pahalı ülkelerini tavsiye ediyorsun. 4500€ ile gelişmekte olan Avrupa ülkelerinde minimum 5-6 ay geçinirsin ancak o saydığın ülkelerde 2-3 ayı ancak çıkartırsın. Ve ayrıca Norveç, Türk vatandaşlarına vize vermemekte. İskandinav ülkeleri ve Finlandiya'ya yerleşmek çok zor. Çok prosedür var.

4500€ ile hayat kurmak çok zor diyorsun ve dünyanın en pahalı ülkelerini tavsiye ediyorsun
Tamam 4500€ ile çıkmasın yola diyorum işte.

Ve ayrıca Norveç, Türk vatandaşlarına vize vermemekte. İskandinav ülkeleri ve Finlandiya'ya yerleşmek çok zor. Çok prosedür var.
Dostum yazımı okumadın sanırım. Hiçbir Avrupa ülkesine kafana göre gidip yerleşemezsin. Vize sorunu bizim için çoğu Avrupa ülkesinde var ancak olmasa bile üstte yazdığım gibi turistlik gezi ayrı, yerleşmek ayrı. Sen kafana göre vize aldım tamam Almanya'ya yerleşiyorum diyemezsin. Dersen kaçak konumuna düşersin ve yakalanırsan deport edilirsin. Uzun yıllar boyunca da bi' daha vize alamazsın. Bir ülkeye yerleşme prosedürleri ayrıdır. O yüzden Avrupa birliği vatandaşlığı var mı diye sordum. Konu sahibi arkadaş ya aşırı bilgisiz bir hayalperest, ya da AB vatandaşlığı var. Olay bu.

Tamam 4500€ ile çıkmasın yola diyorum işte.
Onun yerine neden 4500€ ile iş bulana kadar idare edinebilecek ülkeleri söylemiyorsun?
Dostum yazımı okumadın sanırım. Hiçbir Avrupa ülkesine kafana göre gidip yerleşemezsin. Vize sorunu bizim için çoğu Avrupa ülkesinde var ancak olmasa bile üstte yazdığım gibi turistlik gezi ayrı, yerleşmek ayrı. Sen kafana göre vize aldım tamam Almanya'ya yerleşiyorum diyemezsin. Dersen kaçak konumuna düşersin ve yakalanırsan deport edilirsin. Uzun yıllar boyunca da bi' daha vize alamazsın. Bir ülkeye yerleşme prosedürleri ayrıdır.
Yazını okudum ve düzgünce cevap verdim. Sen gidip de pasaport kontrolde Almanya'ya yerleşiyorum dersen tabiiki yerleşemezsin. Hoşlandığın kıza daha ilk buluşmada açılmaya benzer. Niyetini belli etmeyeceksin. Belli edersen baştan olmaz bu iş ama eğer ülkeye giriş yapıp orda iş bulursan iş gücü sağladığın için seni çıkartmazlar zaten benim demek istediğim bu. Ayrıca, vize sorunu dediğin şey Norveç için başka. Norveç ne olursa olsun turistik vize bile vermiyor Türk vatandaşlarına.

Onun yerine neden 4500€ ile iş bulana kadar idare edinebilecek ülkeleri söylemiyorsun?
Çünkü gereksiz. Soru 4500€ ile hangi Avrupa ülkesine yerleşilir değil. Soru hangi Avrupa ülkesinde yaşanır. Konu sahibinin kendisi bile Viyana diyor, ora çok mu ucuz?
Norveç ne olursa olsun turistik vize bile vermiyor Türk vatandaşlarına.
Çoğu Avrupa ülkesi vermiyor çünkü millet turist diye gidip kalmaya çalışıyor.
Niyetini belli etmeyeceksin. Belli edersen baştan olmaz bu iş ama eğer ülkeye giriş yapıp orda iş bulursan iş gücü sağladığın için seni çıkartmazlar zaten benim demek istediğim bu.
Dostum o zaman ona göre konu açacak. Geçenlerde biri daha konu açmıştı ve adam orada açık açık sormuştu. Nasıl Avrupa'ya yerleşebiliriz, nasıl oturma izni alabiliriz gibi gibi. Ben de üşenmedim madde madde detaylıca açıkladım. Bu arkadaş öyle yazmamış ama. Detay da vermiyor. Dediğim gibi ya AB vatandaşlığı var, ya da bu konularda aşırı bilgisiz.

Ek: Ayrıca turist olarak gidip iş falan da bulamazsınız. Çalışma vizesi lazım. Avrupa bizim ülkemize benzemez, kimse belgesiz adam çalıştırmak istemez. Çalıştıranlar da yine göçmenlerdir ve onlar da sizi güzelce sömürür. Yakalandığınız zaman da deport olursunuz. En fazla iltica başvurusunda bulunursunuz. Olay bu. Sizin dediğiniz çok eskidendi. Bitti o işler.

Çünkü gereksiz. Soru 4500€ ile hangi Avrupa ülkesine yerleşilir değil. Soru hangi Avrupa ülkesinde yaşanır. Konu sahibinin kendisi bile Viyana diyor, ora çok mu ucuz?
Dostum o zaman ona göre konu açacak. Geçenlerde biri daha konu açmıştı ve adam orada açık açık sormuştu. Nasıl Avrupa'ya yerleşebiliriz, nasıl oturma izni alabiliriz gibi gibi. Ben de üşenmedim madde madde detaylıca açıkladım. Bu arkadaş öyle yazmamış ama. Detay da vermiyor. Dediğim gibi ya AB vatandaşlığı var, ya da bu konularda aşırı bilgisiz.
Bu forumun amacı konuyu yada konu sahibini eleştirmek değil. Yardım etmek. En başta burada hatalısın.
Çoğu Avrupa ülkesi vermiyor çünkü millet turist diye gidip kalmaya çalışıyor.
Genel konuşmanın lüzmü yok. İzlanda ve Norveç gibi içerde refah yaşadıkları için dışa kapalı ülkelerden daha zor vize alındığı bir gerçek. Tek seçenek Schengen vizesi. Öyle ülkeleri tavsiye edeceksen aklında bulunsun.
Ek: Ayrıca turist olarak gidip iş falan da bulamazsınız. Çalışma vizesi lazım. Avrupa bizim ülkemize benzemez, kimse belgesiz adam çalıştırmak istemez. Çalıştıranlar da yine göçmenlerdir ve onlar da sizi güzelce sömürür. Yakalandığınız zaman da deport olursunuz. En fazla iltica başvurusunda bulunursunuz. Olay bu. Sizin dediğiniz çok eskidendi. Bitti o işler.
Çalışma vizesi dediğin şey işe girmeden başvurulamıyor bile sen ise elde etmekten bahsediyorsun. Tıpkı yurtdışında kayıtlı öğrenci olduğunu kanıtlamadan öğrenci vizesi almak gibi bir şey bu. Ortada bir şey yoksa neyin başvurusunu yapacaksın? Yanlış bilgiler vermeyin lütfen.

Bu forumun amacı konuyu yada konu sahibini eleştirmek değil. Yardım etmek. En başta burada hatalısın.
Konu sahibini eleştirmiyorum. Eksik bilgi verdiği için tahminler yürütüyorum. Sen ne kadar bilgi verirsen, o kadar karşılığını alırsın. Boşa sallayan insanların yorumlarından çok benim yorumum daha gerçekçi, daha bilgi verici.

Çalışma vizesi dediğin şey işe girmeden başvurulamıyor bile sen ise elde etmekten bahsediyorsun.
İşi Türkiye'de buluyorsun ve sana davet mektubu geliyor. Bununla birlikte çalışma vizesine başvuruyorsun. Dostum bu konular hakkında bilgin yoksa yazmak zorunda değilsin. Neyin inadı bu?

kı yurtdışında kayıtlı öğrenci olduğunu kanıtlamadan öğrenci vizesi almak gibi bir şey bu.
Öğrenci olarak gitmek için yine Türkiye'de vize alman lazım. Gittikten sonra öğrenci falan olmuyorsun. Zaten vizeyi alırken benim niyetim öğrenci olarak gitmek deyip alıyorsun vizeyi. Aynı şey çalışma vizesi için de geçerli. Burada işini hallediyorsun, ondan sonra vizeni alıyorsun. Niye tam tersi olsun ki zaten?

Konu sahibini eleştirmiyorum. Eksik bilgi verdiği için tahminler yürütüyorum. Sen ne kadar bilgi verirsen, o kadar karşılığını alırsın. Boşa sallayan insanların yorumlarından çok benim yorumum daha gerçekçi, daha bilgi verici.
Evet burada tahmin yürütüyorum demişsin.
Dostum bu konular hakkında bilgin yoksa yazmak zorunda değilsin. Neyin inadı bu?
Ve bilgisiz olduğumun tahminini yürütmüşsün. Bu dayanaksız, üstünkörü tahminlerle nereye kadar gidersin, ne kadar yaşarsın bilmiyorum açıkcası.
İşi Türkiye'de buluyorsun ve sana davet mektubu geliyor. Bununla birlikte çalışma vizesine
Öğrenci olarak gitmek için yine Türkiye'de vize alman lazım. Gittikten sonra öğrenci falan olmuyorsun. Zaten vizeyi alırken benim niyetim öğrenci olarak gitmek deyip alıyorsun vizeyi. Aynı şey çalışma vizesi için de geçerli. Burada işini hallediyorsun, ondan sonra vizeni alıyorsun. Niye tam tersi olsun ki zaten?
Vize alacağın yerden bahsetmedim bile? Önemli olan yurtdışında iş bulmak. İşi Türkiye'de mi daha rahat bulursun yoksa iş aradığın ülkede mi? İş bulduktan sonra Türkiye'ye dönüp çalışma vizesi işlemlerini başlatman daha garanti olur. İşveren vizesiz olmandan çekiniyorsa zaten "Seni şimdilik denemeye alıyoruz bu süreçten vize alabilmen için davet göndereceğiz ama vize almadan işbaşı yapamazsın" der. Öğrenci vizesi için de en azından okula kabul aldığını göstermen gerekiyor. Yoksa şu tarihlerde şu üniversiteye başlayacağım diyerekten başvuru yapamazsın.

Önemli olan yurtdışında iş bulmak. İşi Türkiye'de mi daha rahat bulursun yoksa iş aradığın ülkede mi?
Artık pek çok yer online görüşme yapıyor. İlla gidip yüz yüze görüşmek zorunda değilsiniz. Onun dışında mesela Almanya için iş arama vizesi de var. Vize işlerinde dürüstlük önemli. Eğer iş aramak için gidiyorsan o zaman iş arama vizesi al, niye turist vizesi alasın?

Öğrenci vizesi için de en azından okula kabul aldığını göstermen gerekiyor. Yoksa şu tarihlerde şu üniversiteye başlayacağım diyerekten başvuru yapamazsın.
Okula kayıt yaptırıyorsun ve parasını ödüyorsun. Ondan sonra yine okulun sana yolladığı belgeleri vize işlemlerinde gösteriyorsun. Bu demek değildir ki vize alman garanti. Eğer okulunuz geri ödemeyi kabul etmeyen bir yer ise ve siz vize alamazsanız paranız yanıyor.

Dediğiniz şekilde yapılabilir ama daha zor. Yani evet turist olarak gidip okula kayıt olabilirsiniz veya iş bulabilirsiniz ama bunu yapmak daha zor. Öğrenci olarak gidiyorsan öğrenci vizesi al, iş için gidiyorsan çalışma vizesi al. Adamlar boşuna yapmamış bunları. Bu işlerde dürüstlük gerçekten önemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı