Avrupa'ya Göç Etmek

Şimdiki insanlar kendilerini feda etmekten, az kazanıp çok çalışmaktan ziyade rahat bir hayat yaşamak istiyorlar. Haksızlar diyemem, sonuçta iyi bir hayat yaşamak herkesin hakkı. İsterse kendi yaşadığı ortamı düzeltmeye çalışır isterse de düzgün olan bir yere gider, kendi bileceği bir iş.

İşte sıkıntı burada başlamıyor mu?
Sıkıntı görünce kaçan insanın doğal olarak şikayet etme hakkı da kalmıyor benim gözümde.

Avrupalılar oturmuş, Türkler gelsin de iş verelim iyi bir hayat sunalım diye beklemiyorlar. Özellikle genç kesim Avrupa'ya gidince para ve lüks içinde yüzeyeceğini sanıyor. Yalnız şansınız yaver gitmezse Türkiye'yi bile mumla ararsınız, haberiniz olsun.

İnternet üzerinden izlediğiniz videolara ve size anlatılanlara fazla aldanmayın.

ülkemde rahat bir hayata, iyi bir işe ve sosyal hayata sahip olamayacağımı biliyorum.

Avrupa'da iyi bir hayata ve işe sahip olacağının garantisini size kim veriyor? Bu forumda okuyup da çakı gibi mesleğe ve işe sahip olan adamlar var. Demek ki insan istedikten sonra oluyormuş.

Ha illa gitmek istiyorum derseniz o zaman kendinizi geliştirin. Özellikle yaşamak istediğiniz ülkenin dilini, yaşam şartlarını, insanlarını iyi tanıyın. Gittiğinizde sizinhavada kapacakları bir mesleğiniz olsun.

Yoksa daha önce de denildiği gibi, ülkemizdeki Suriyeli vatandaşlardan pek de bir farkınız olmaz. Dost acı söyler.

Son düzenleme:
Ne kadar enteresan.
Yurt dışına gitmek istiyorum diyen insanlara kendini geliştir çok iyi bir meslek sahibi ol ve o meslekte en iyilerden ol gibi tavsiyeler veriyoruz. Tamam bunları yapınca yurt dışında kabul görebilirsin evet ama bunları yapan insan sanki burada karşılığını görmüyor mu?

Yukarıda yazdıklarımı yapabilen bir insan Dünya'nın neresinde olursa olsun başarılı olur zaten.

Ne kadar enteresan.
Yurt dışına gitmek istiyorum diyen insanlara kendini geliştir çok iyi bir meslek sahibi ol ve o meslekte en iyilerden ol gibi tavsiyeler veriyoruz. Tamam bunları yapınca yurt dışında kabul görebilirsin evet ama bunları yapan insan sanki burada karşılığını görmüyor mu?

Yukarıda yazdıklarımı yapabilen bir insan Dünya'nın neresinde olursa olsun başarılı olur zaten.
Haklısınız da, ben yurt dışında kendimi her yönden geliştirebileceğimi ve daha iyi bir hayat sürebileceğimi düşündüğüm için yurt dışına gitmek istiyorum. Bir ülkenin geleceği eğitimdir. Eğitim kaliteli verilmelidir ki bir ülke bilimde, teknolojide, sağlıkta, hakta-hukukta iyi bir seviyede olsun. Maalesef ki ülkemiz eğitim alanında çok düşük, ben nasıl kendimi geliştireyim..

Konuyu açtığımdan beri fikrim hala aynı.

Son düzenleme:
Haklısınız, ben yurt dışında kendimi her yönden geliştirebileceğimi ve daha iyi bir hayat sürebileceğimi düşündüğüm için yurt dışına gitmek istiyorum. Bir ülkenin geleceği eğitimdir. Eğitim kaliteli verilmelidir ki bir ülke bilimde, teknolojide, sağlıkta, hakta-hukukta iyi bir seviyede olsun. Maalesef ki ülkemiz eğitim alanında çok düşük, ben nasıl kendimi geliştireyim..

Konuyu açtığımdan beri fikrim hala aynı.
Söz konusu sen bir yabancı ülkede eğitim almak istiyorsan. Okula tonla para saymak gerekiyor. Burada da yıllık 30-40K Euro'ya kaliteli eğitim alırsın merak etme...

Avrupalılar oturmuş, Türkler gelsin de iş verelim iyi bir hayat sunalım diye beklemiyorlar. Özellikle genç kesim Avrupa'ya gidince para ve lüks içinde yüzeyeceğini sanıyor. Yalnız şansınız yaver gitmezse Türkiye'yi bile mumla ararsınız, haberiniz olsun.

İnternet üzerinden izlediğiniz videolara ve size anlatılanlara fazla aldanmayın.

Avrupa'da iyi bir hayata ve işe sahip olacağının garantisini size kim veriyor? Bu forumda okuyup da çakı gibi mesleğe ve işe sahip olan adamlar var. Demek ki insan istedikten sonra oluyormuş.

Ha illa gitmek istiyorum derseniz o zaman kendinizi geliştirin. Özellikle yaşamak istediğiniz ülkenin dilini, yaşam şartlarını, insanlarını iyi tanıyın. Gittiğinizde sizinhavada kapacakları bir mesleğiniz olsun.

Yoksa daha önce de denildiği gibi, ülkemizdeki Suriyeli vatandaşlardan pek de bir farkınız olmaz. Dost acı söyler.
Ben Avrupalara para içinde yüzmeye gitmiyorum, geleceğimi düşünüyorum. İsterlerse bana Türkiye'de on bin lira maaş versinler, altıma araba çeksinler. Babacım benim derdim para değil. Ben ülkeden bıkmışım. İnsanlarından bıkmışım. Refah içinde yaşayamıyorum sürekli geleceğimle ilgili bir kaygım var. Yaşadığım ülke bunu karşılayamıyorsa, karşılayan bir ülkeye gitmek benim hakkım. Ha Avrupa'da iyi bir hayata sahip olacağımın garantisini kim mi veriyor? Onlarca doğma büyüme Avrupalı, veya zamanında göç etmiş arkadaşlarım var. Garantisi de anlattıkları :)
Söz konusu sen bir yabancı ülkede eğitim almak istiyorsan. Okula tonla para saymak gerekiyor. Burada da yıllık 30-40K Euro'ya kaliteli eğitim alırsın merak etme...
Sorun sadece eğitimde olsa keşke.
Başka bir konudan @bitwise da şöyle demiş; "Kacmak istemen cok mantikli. Vatan millet sakarya edebiyati yapanlar durumun farkinda degiller."

Son düzenleme:
Ne kadar enteresan.
Alt kısmı bilerek cevaplama bloğuna almadım. Bu arada,"bunları yapan insan sanki burada karşılığını görmüyor mu?" demişsiniz. Görmüyor. Yurt dışına gitme taraftarı değilim ama bir düşünün;adamın biri Türkiye'de ilk 1000'e giriyor;İTÜ' ye, ODTÜ'ye , Boğaziçi'ne mühendislik okumaya gidiyor. 4 sene sonra ne oluyor? İşsiz kalıyor. Bu üniversitelere giden tüm insanların başına gelen bu mu? Tabii ki hayır. Ama bir ülkenin en başarılı(üniversite sınavı bakımından söylüyorum) 1000 insanı içine giren biri neden işsiz kalıyor? Bence en önemli sorun bu. Torpil diye bir şey olduğu müddetçe beyin göçü durdurulamaz.

Alt kısmı bilerek cevaplama bloğuna almadım. Bu arada,"bunları yapan insan sanki burada karşılığını görmüyor mu?" demişsiniz. Görmüyor. Yurt dışına gitme taraftarı değilim ama bir düşünün;adamın biri Türkiye'de ilk 1000'e giriyor;İTÜ' ye, ODTÜ'ye , Boğaziçi'ne mühendislik okumaya gidiyor. 4 sene sonra ne oluyor? İşsiz kalıyor. Bu üniversitelere giden tüm insanların başına gelen bu mu? Tabii ki hayır. Ama bir ülkenin en başarılı(üniversite sınavı bakımından söylüyorum) 1000 insanı içine giren biri neden işsiz kalıyor? Bence en önemli sorun bu. Torpil diye bir şey olduğu müddetçe beyin göçü durdurulamaz.

Torpil bir tek Türkiye'de var zannetmeyin. Dünya'da olmayan yer yok.
Evet başarılı öğrencilik ardından başarısız iş hayatı olabilir ama bu yine buraya özel değil. Tamam yurt dışında imkanların daha iyi olabileceği doğru. Ama bunu benim gibi hiç yurtdışına çıkmamış orada yaşam mücadelesi vermemiş insanların cevaplaması biraz zor olur.

İmkanım olsa benim de gitmek istediğim yerler var elbette, fakat hepimiz gitme taraftarı olursak ne olacak bir de bu açıdan düşünün.

Garantisi de anlattıkları

Tahmin etmesi pek de zor olmadi zaten. Anlatilanlardan yola cikip da yolda kalan cok. Madem derdiniz para degil, neden is ve ekonomiden bahsediyorsunuz o zaman?

Onlarca doğma büyüme Avrupalı

Dogma büyüme Avrupa'dayim. Kimse size huyunu suyunu bilmediginiz bir ülke icin herhangi bir garanti veremez. Gidip ortada kalirsaniz ne yüzünüze bakan olur, ne de size sahip cikan. Bosuna hayaller pesinde kosmayin, biraz gercekci olun.

Size akil verenlere bir sorsaniza ben ortada kalinca bana destek cikacak misiniz diye? Bakin bakalim kac tanesi arkanizda duracak. Milletin lafiyla tasi taragi toplayip ülke degistirirseniz hüsrana ugrayabilirsiniz. Ha size gitme diyen yok ama, gideceginiz yeri kendiniz arastirin. Baskalarinin lafiyla hareket etmeyin.

Son düzenleme:
Ben Avrupa'ya gittim çok pis sakın gitme. Avrupalılar bile Türkiye'ye göç ediyor artık. Avrupa da insanlar çok fakir. Biz araba yaptık, tank yaptık. Bizi kıskanıyorlar. Türkiye çok güzel zaten. 2023'te Lozan bitecek süper güç olacağız, bence 3 sene bekle gideceksen o zaman git. Sonra pişman olursun geri almayız seni. Ben uyarayım dedim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı