Avrupa'ya Göç Etmek

Boromir

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar arkadaşlar. Ben 16'sında, lisede dil okuyan, sürekli gelecek kaygısı içinde olan genç bir bireyim. Ükemizin halinden hepimiz haberdarız. Ekonomi, eğitim, sosyal, iş, hayat. Uzun zamandır aklımda bu göç mevzusu. Ben bu konuyu internet üzerinde biraz araştırdım, Belçikalı sınıf arkadaşımla da konuştuk. İlerki yıllarda ülkemde rahat bir hayata, iyi bir işe ve sosyal hayata sahip olamayacağımı biliyorum. Üniversite ve sonraki hayatıma Avrupa'da devam etmeyi istiyorum.

Bunun için neler yapmak, neye sahip olmak, nasıl çalışma/oturma izni alınır, neye dikkat edilir ve ne kadar maddiyat lazımdır? Bu konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse bana ve benim gibi olan gençleri aydınlatmış olur. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yurt dışında okumak para demek. Az para da demek değil. Bu para yoksa yurt dışında devam edebileceğin bir iş üzerinden yurt içinde bir üniversite oku. Elinde bir meslek ve belgen olsun. Daha sonra burada biraz iş deneyimi kapıp, biraz da para biriktirerek çıkmayı deneyebilirsin.

Mesleğin olmadan, paran olmadan Avrupa'ya gidersen bizim Suriyelilere baktığımız gözle bakılır sana, çok değişen bir şey olmaz. Avrupa'da mülteci gibi yaşamaktansa hiç yaşama daha iyi.

Okuyacağın üniversite, başarılı olman, maddiyatın bunların hepsi önemli. Avrupa'da gideceğin ülkeye göre değişir çalışma/oturma izni alman. Mülteci krizine girmiş olan Avrupa'dan çok bir beklentin olmamalı. Kanada, Avusturalya gibi ülkelere göç etmen daha mantıklı.

Bence siz biraz ön yargılı yaklaşıyorsunuz.
İlerki yıllarda ülkemde rahat bir hayata, iyi bir işe ve sosyal hayata sahip olamayacağımı biliyorum.
Bunu hiç kimse bilemez. İleride ülkemizin durumunun aşağı yukarı aynı olduğunu düşünsek bile sizin rahat bir hayata, iyi bir işe ve sosyal hayata sahip olamayacağınız anlamına gelmez. İş biraz da siz de bitiyor.

Konuya gelirsek elbette Avrupa'ya giderken bir vasfınız olmalı. Okumadan orada geçinirsiniz illaki ama hayat standartlarınız mükemmel olmayacaktır. Oraya gittiğiniz zaman sizi nelerin karşılayacağı belli değil yanınızda bolca nakit bulunmalıdır.

Sadece ekonomik açıdan da düşünmemek lazım orada yabancılık çeker misin çekmez misin bunları da düşünmek lazım.

Dil bilmen lazım, ne kadar iyi öğrenirsen öğren ana dilin gibi rahat olur mu? Olmaz.

Bu yaştan bir vizyona sahip olmanızı takdir ediyorum elbette güzel bir şey ama sonuçta fikirleriniz zaman içerisinde değişebilir.

Çok çalışman lazım. Bu kadar basit. Avrupa Boromir gelse de ülkemizde çalışsa demiyor maalesef. Adama kendi vatandaşı yerine seni seçmesi için bir sebep vermen gerekiyor.

Dil okuman ayrı bir zorluk şu an. Sen dil sınavından 80/80 yapsan bile anca 3.000-4.000'e girebilirsin TYT olmadan. Sayısalcı öğrenciler şu an çok avantajlı. Adam matematik, Türkçe ve feni fullese TYT'de dil sınavını boş bıraksa bile iyi yerlere gider.

Selamlar arkadaşlar. Ben 16'sında, lisede dil okuyan, sürekli gelecek kaygısı içinde olan genç bir bireyim. Ükemizin halinden hepimiz haberdarız. Ekonomi, eğitim, sosyal, iş, hayat. Uzun zamandır aklımda bu göç mevzusu. Ben bu konuyu internet üzerinde biraz araştırdım, Belçikalı sınıf arkadaşımla da konuştuk. İlerki yıllarda ülkemde rahat bir hayata, iyi bir işe ve sosyal hayata sahip olamayacağımı biliyorum. Üniversite ve sonraki hayatıma Avrupa'da devam etmeyi istiyorum.

Bunun için neler yapmak, neye sahip olmak, nasıl çalışma/oturma izni alınır, neye dikkat edilir ve ne kadar maddiyat lazımdır? Bu konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse bana ve benim gibi olan gençleri aydınlatmış olur. Şimdiden teşekkürler.
Uğurlar olsun şimdiden.

Şu forum biz bu memleketi nasıl daha iyi hale getiririz diye değil de nedense hep ben nasıl kaçıp kurtulurum kafasında.
Şimdiki insanlar kendilerini feda etmekten, az kazanıp çok çalışmaktan ziyade rahat bir hayat yaşamak istiyorlar. Haksızlar diyemem, sonuçta iyi bir hayat yaşamak herkesin hakkı. İsterse kendi yaşadığı ortamı düzeltmeye çalışır isterse de düzgün olan bir yere gider, kendi bileceği bir iş.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı