AX82U router olmadan G-PON bağlamak

Levoo

Kilopat
Makaleler
2
Evimde G-PON fiber altyapıya sahibim. Araştırdığımda G-PON altyapısı ile benim kullandığım ve bazı routerlarda modem olmadan direkt G-PON'a bağlayarak internet erişimi sağlanabiliyor ve YouTube'da da videoları var fakat kurulumları yok. Konu hakkında yapmış olan kişilerden yardım almak istiyorum. Birkaç ayar yaptım ama internet yok hatası veriyor. CAT kablosunun birini G-PON'a diğerini ise ax82u wan portuna takıyorum. ASUS ayarlarından çözüleceğini düşünüyorum fakat ideal ayarı bulamadım. Bilenler yardım edebilirse çok mutlu olurum.
G-pon.jpeg
wan2.png
wan3.png
wan4.png
Ax82u.jpeg

Son düzenleme:
Bu video işe yarayabilir. Fiber sonlandırıcıdan o routera direkt olarak Ethernet kablosunu WAN portuna tak. Sıfırdan tekrar kur videoyu bıraktım. Bende bu routerı alacağım için denk geldi kaydetmiştim videoyu. Türk Telekom kullanıyorsan onlardan kullanıcı adı ve şifreni iste. Başka ISS kullanıyorsan onlardan iste.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu video işe yarayabilir. Fiber sonlandırıcıdan o routera direkt olarak Ethernet kablosunu WAN portuna tak. Sıfırdan tekrar kur videoyu bıraktım. Bende bu routerı alacağım için denk geldi kaydetmiştim videoyu. Türk Telekom kullanıyorsan onlardan kullanıcı adı ve şifreni iste. Başka ISS kullanıyorsan onlardan iste.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aslında ben de aynısını yaptım. Kullanıcı adı ve şifreyi 2. fotoğrafda olan WAN kısmındaki yere yazdım. IPTV kısmında TTNET olmadığı için manuel yapıp internete 35 girdim. Acaba altını da mı doldurmak gerek o kısımda hata yapıyor olabilirim. 35 yazdığım yer doğru ama devamı var mı bilemedim. CAT8 kablo kullanıyorum onu 6 ile değiştirerek deneyeyim bir de.

Her şeyi aynı yapıyorum, PC sağ aşağıda ağ 3 bağlandı yazıyor fakat internet yok. Siyahla çizdiğim yer kullanıcı adı ve şifre. Sonunda @ttnet mevcut. Sorun ne onu tam anlayamadım.

0554831A-5BF7-491F-884B-35954AA405C1.jpeg

2BE6E90F-3620-4FE1-A96F-DD6249A30907.jpeg

8CE2E050-D93F-4E49-BBE1-1824BE3B2F49.jpeg

@Levoo ASUS müşteri hizmetlerini arayıp yardım isteyebilirsin. Şu an bende GPON fiber olmadığı için bu router elimde yok. Olsa hadi daha fazla yardım edebilirdim.

Bugün 2 defa aradım, ilkinde direkt internet ile bağlayamazsınız dediler, bilmediklerini anladım teşekkür edip kapattım birkaç saat sonra tekrar aradım, bu sefer oradaki kişiye g-pon ne olduğunu ve oradan direkt routera bağlayıp internet geldiğini anlattım. Biraz beklettiler evet olabiliyormuş dediler ardından ona yardım etmiyoruz dediler öyle kullanılmasını istemiyormuş ASUS tarzı şeyler söylediler. Bilgileri maalesef hiç yok.

Tekrar aradım konuştum evet g-pon altyapı fakat ont cihazı yok. Sorun demek ki bu. O cihazı dönüştüren sanıyordum. Ont cihazı eğer takarlarsa güncelleneceğim konuyu. Yorumlar için teşekkürler.

Bu şimdi ont cihazı değil, değil mi?Eki Görüntüle 721032
TT kod üzerinden aratınca 2. el sitelere hem ONT hem modem diye geçtiğini gördüm.

Bu cihazdan bilgisayara CAT-6'yı taktığınızda direk internet bağlantısı sağlanıyorsa hem modem hem ONT görevi görüyordur. Bu sayede teyit edebilirsiniz.

Elde bulunan modemi kullanmak istiyorsanız bunun yerine sadece ONT görevini gören cihaz lazım. TT ile iletişime geçip deneyin derim. Zaten bu cihaz eski gibi duruyor.

Geri
Yukarı