AX82U router olmadan G-PON bağlamak

Az önce başka bir küçük ONT cihazı takıldı fakat durum hala aynı.
Yapmaması gerekliydi. Verdikleri modem üzerinden köprü modu vs. var mı bir deneyin.

1604409769082.png

TP-Link modem verdiyseler buradan aktif ediliyor ve belirtilen porta takmanız gerekiyor.

Son düzenleme:
Yapmaması gerekliydi. Verdikleri modem üzerinden köprü modu vs. var mı bir deneyin.

ASUS servisiyle uğraşıyorum bakalım halledebilecek miyiz? Sorduğumda daha az önce AX82U modem olarak kullanan bir müşterisini yaptıklarını söyledi. TTNET ve modem olması için bir güncelleme yolladı bana fakat olmadı bakıyorum hala şimdi router olması için olan güncellemeyi istedim.

ASUS servisiyle uğraşıyorum bakalım halledebilecek miyiz? Sorduğumda daha az önce AX82U modem olarak kullanan bir müşterisini yaptıklarını söyledi. TTNET ve modem olması için bir güncelleme yolladı bana fakat olmadı bakıyorum hala şimdi router olması için olan güncellemeyi istedim.
TT'den gelen ekip hangi modemi verdi hocam ?
WAN bağlantı türünü otomatik olarak seçip denemeyi unutmayın.

Son düzenleme:

Bunu buldum, işinize yarar mı emin değilim.
Eki Görüntüle 724732

Köprü bağlantısı yapmayı deneyince modemdeki internet ışığı yanıp sönüyor, internet gidiyor. Bilmiyorum tam normalde öyle mi olması gerekiyor diye fakat bende olan bu şekil.
Sonunda modemi aradan çıkararak bağlantımı gerçekleştirdim. Ontden AX82U ya.
Sorun çözümü şuydu bu videoda olanlar evet yapılması gerekenler bunlar fakat IPTV kısmında olan yere 35 değil modeminizde WAN kısmında olan VOIP/IPTV/INTERNET olan kısımda IPTV olanı girdiğimde (yerelağ/iptv/manuelayar/internet yerine) internet geldi. Önceki ont de bunu deneyemediğim için ont farkından mı yoksa bundan mı bunu bilemiyorum.

Bu video işe yarayabilir. Fiber sonlandırıcıdan o routera direkt olarak Ethernet kablosunu WAN portuna tak. Sıfırdan tekrar kur videoyu bıraktım. Bende bu routerı alacağım için denk geldi kaydetmiştim videoyu. Türk Telekom kullanıyorsan onlardan kullanıcı adı ve şifreni iste. Başka ISS kullanıyorsan onlardan iste.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Düzeltiyorum IPTV olanı değil INTERNET kısmında olan VLANID girdim.

Son düzenleme:
Evimde G-PON fiber altyapıya sahibim. Araştırdığımda G-PON altyapısı ile benim kullandığım ve bazı routerlarda modem olmadan direkt G-PON'a bağlayarak internet erişimi sağlanabiliyor ve YouTube'da da videoları var fakat kurulumları yok. Konu hakkında yapmış olan kişilerden yardım almak istiyorum. Birkaç ayar yaptım ama internet yok hatası veriyor. CAT kablosunun birini G-PON'a diğerini ise ax82u wan portuna takıyorum. ASUS ayarlarından çözüleceğini düşünüyorum fakat ideal ayarı bulamadım. Bilenler yardım edebilirse çok mutlu olurum.Eki Görüntüle 720859Eki Görüntüle 720860Eki Görüntüle 720861Eki Görüntüle 720862Eki Görüntüle 720863
Merhaba sorunu çözdünüz mu acaba 5 saattir uğraşıyorum. yeni aldım modemi çözüm yoksa iade edeceğim. Bilgi verirsen sevinirim

Vodafone 100 mbit fiber internet kullanıyorum, Asus RT-AX82U router'a geçince gerçekten yıllardır servis sağlayıcıların modemlerinde çile çektiğimi anladım,keşke daha önce geçseymişim.
Ayrıca bu anlatım çok yararlı oldu, gpon cihazımdan ethernet ile router'ın wan portuna girdim,sonrasında şifreleri de girince mükemmel oldu,emeği geçenlere çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
@sekobaba umarım çözebilmişsinizdir yeni gördüm. @Mr. Extreme yardımcı olabildiysek ne mutlu bize. Fıber altyapılarda ont cihazlarını RT-AX82U bağlayarak, kullanıcı adı/şifre ve internet ID ile birlikte modem/router olarak kullanabiliyorsunuz, bu pek bilinen bir şey değil yabancı kaynaklardan araştırarak daha çok bu forum ve bazı yabancı forum/videolarda aranılarak bulunmuş bir şey. VDSL altyapılarda ise sadece router olarak çalıştırılabileceğini biliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı