Ay fotoğrafı nasıl daha büyük çekilir?

İsimsizAB

Hectopat
Daha fazla  
İnternette gördüğümüz o devasa ayların fotoğrafları nasıl çekiliyor anlamış değilim. Benim çektiğimi ve internettekini atacağım alta. Ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız ve eğer bunu ben çekebilirsem Nikon Coolpix L310 makinem ile çekebilir miyim? Şimdiden teşekkürler, iyi bayramlar.

images.jpeg
DSCN2417.JPG

Güzel bir makine lazım öncelikle :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Burada hangi lens kullanıldı bilmiyorum ancak fotoğraf makinesiyle çekmek mümkün.

Cihazınızın görsellerine baktığımda, 4.5-94.5mm odak aralığı olduğunu görüyorum. Sensörü bilmiyorum fakat 94mm'yi 1.5 ile çarparsak, yaklaşık 142mm yapıyor (bkz). Bu da ayı büyük çekmek için yetersiz bir odak uzaklığı. Odak uzaklığı daha yüksek bir lens'e ihtiyacınız var. Ben 250mm'lik (400mm) lensim ile çektiğimde bile yeterince büyük gözükmüyordu. Tabii ayın dünyaya daha yakın olduğu günler veya yerlere göre de bu değerler değişiklik gösterebilir.

İlk attığınız görsel sahte, ikincisi ise kırpılmış gibi gözüküyor.

Cihazınızın görsellerine baktığımda, 4.5-94.5mm odak aralığı olduğunu görüyorum. Sensörü bilmiyorum fakat 94mm'yi 1.5 ile çarparsak, yaklaşık 142mm yapıyor (bkz). Bu da ayı büyük çekmek için yetersiz bir odak uzaklığı. Odak uzaklığı daha yüksek bir lens'e ihtiyacınız var. Ben 250mm'lik (400mm) lensim ile çektiğimde bile yeterince büyük gözükmüyordu. Tabii ayın dünyaya daha yakın olduğu günler veya yerlere göre de bu değerler değişiklik gösterebilir.

İlk attığınız görsel sahte, ikincisi ise kırpılmış gibi gözüküyor.
İkincisi benim çektiğim 😂 hiçbir oynama yok

İlk fotoğraf doğal değil zaten, üzerinde oynayarak bu hale getirilebilir kolayca. İkinci fotoğraf için ise sensör, lens, tripot tercihlerin önem arz ediyor elbette.

Kompakt tip makinelerle işin biraz zor anlayacağın.

Merhabalar, amatör olarak bu işle uğraşıyorum. Tahminimce kaliteli bir makineden ziyada zoom kabiliyeti yüksek lenslere ihtiyacın var.

bu şekilde şehirden uzak bir konuma geçip zoom yaptığınızda ve netlemeyi doğru yaptığınızda uzaktaki nesneler çok daha fazla büyüyecek, yakındaki nesneler daha küçük kalacak.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı