Ürün fotoğrafı nasıl çekilir?

Amiidamaru

Kilopat
Yer
İstanbul
Merhaba, satışını yapmak istediğim ürünlerin fotoğraflarını telefon ile çekmek istiyorum. Ürünlerin ölçüsü 20cmx20cmx20cm civarında olacak. Elimde 1 adet de ring light mevcut. Siyah fon kullanmak istiyorum.

Biraz araştırdım ve çekim çadırı veya çekim masası gibi çözümler gördüm. Çadırlar biraz pahalı geldi açıkçası. Çadırı belki koliden bozma şekilde yapabilirim. Difüzör olarak da fırın kağıdı falan kullanıldığını gördüm. Çadırın çok bir esprisi yoksa masa üzerinde çekim yapmak işime gelir aslında.

Siz nasıl bir çözüm tavsiye edersiniz? Nelere dikkat etmem gerekir? 1 adet ring light yeterli olur mu, olmazsa hangi ürünü tavsiye edersiniz?

Merhaba, satışını yapmak istediğim ürünlerin fotoğraflarını telefon ile çekmek istiyorum. Ürünlerin ölçüsü 20cmx20cmx20cm civarında olacak. Elimde 1 adet de ring light mevcut. Siyah fon kullanmak istiyorum.

Biraz araştırdım ve çekim çadırı veya çekim masası gibi çözümler gördüm. Çadırlar biraz pahalı geldi açıkçası. Çadırı belki koliden bozma şekilde yapabilirim. Difüzör olarak da fırın kağıdı falan kullanıldığını gördüm. Çadırın çok bir esprisi yoksa masa üzerinde çekim yapmak işime gelir aslında.

Siz nasıl bir çözüm tavsiye edersiniz? Nelere dikkat etmem gerekir? 1 adet ring light yeterli olur mu, olmazsa hangi ürünü tavsiye edersiniz?
Hocam ne kadar profesyonel olmasına beklediğinize göre değişir. Ürünlerin son fotoğrafı nerelerde kullanılacak? Baskı vs. mi yoksa e-ticarette sadece ürünün olduğu fotoğraflar gibi mi ?

Ring light direkt isik verse de genel bir aydinlatma verecek bir isik da olmali. Beyaz kullanmaya onem gosterin. Ürün seffaf ve yansitici yuzeylere sahipae siyah fonda daha guzel duruyor. Ama renkli com yansitici yuzeyler yoksa beyaz zemin daha mantikli. Ring light uat kisimdan tüm cadirin icini aydinlatacak sekilde yerleatirilse bile yine cekim acinizdan bir isik kaynagiyla da cekeceginiz yuzeyi ek olarak aydinlatmanizi oneririm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cevaplarınız için teşekkürler,

@SERDANN
Hocam ürün fotoğrafları en çok Instagram'da kullanılacak. Ayrıca kendi e-ticaret sitemde ve diğer sosyal medya platformlarında da reklam amaçlı kullanmayı planlıyorum. Baskı gibi işlemleri şimdilik düşünmüyorum.

@AKINLASINN
Hocam Photoshop hangi noktada gerekli olacak? Doğru renkleri yakalamak için nelere dikkat etmek gerekir?

@KafadanKontak
Sağlı sollu olarak 2 adet ring light yeterli olur mu hocam? Siz olsanız nasıl bir setup kurardınız?

Biri urune yansiyacaksa digeri arkasindaki fona yansimali. Urune golge dusmemeli ve herhangi alanda isik cok patlarsa oradaki doku yikanacaktir yani tamamen kaybolacaktir. Genelde Photoshop ile bir cok isik patlamasi olan yer retouch edilebiliyor ama cok fazla derecedeyse fotografta o kisim tamamen dokusunu kaybetmis olur. Cok daha rahat bir yontem urunu gun isiginda fon uzerinde cekmek olacaktir.

Sağlı sollu olarak 2 adet ring light yeterli olur mu hocam? Siz olsanız nasıl bir setup kurardınız?
Hocam anladığım kadarıyla elinizdekilerle en iyi performansı almaya çalışıyorsunuz. Ben sağlı sollu 2 tane ışıkla tripod yardımıyla güzel sonuçlar alabileceğinizi düşünüyorum. Eğer deneme yapma imkanınız varsa buraya mutlaka atın.

Doğru renk işi güzel bir monitor, doğru kalibrasyon ve sabır gerektiriyor. Örneğin salça kavanozu çektiğiniz düşünün. Siz kırmızı görürsünüz, başkası bordo, bir başkası koyu pembe vs. Bu işi hakkıyla yapacaksanız önce bu önemli. Yansıyan nesneleri çekmek hele bu işin en cafcaflı kısmı.

Hocam anladığım kadarıyla elinizdekilerle en iyi performansı almaya çalışıyorsunuz. Ben sağlı sollu 2 tane ışıkla tripod yardımıyla güzel sonuçlar alabileceğinizi düşünüyorum. Eğer deneme yapma imkanınız varsa buraya mutlaka atın.
Aynen öyle hocam. Minimum masraf ile maksimum verim almak istiyorum. Çok para harcayabilecek durumda değilim maalesef. Siyah ve beyaz fon kartonu alarak tek ışıkla denemeler yapacağım. Yeterli gelmezse ikinci ışığı alırım ama daha fazla masrafa giremem açıkçası :)

-Ekleme

Hocam elimdeki malzemelerle biraz çekim yaptım. Önce masa üzerinde denedim ama sonuçlar çok kötü olunca evdeki koliden çekim çadırı yaptım.

Kolinin sağına ve soluna 30x30cm olacak şekilde pencereler açıp fırın kağıdı çektim.
Evde 2 tane masa lambası, 1 tane de ring light vardı. Masa lambalarını sağa ve sola koydum. Ring light'ı da kamera açısına koydum.

Işıklar yetersiz gibi geldi bana. Doğru açılarda mı kullandım onu da bilmiyorum açıkçası. Çok anladığım konular değil :) Işık ve ışık açıları hakkında tavsiyelere ihtiyacım var.

Fon olarak yastık kılıfı kullandım 🤣 Kolinin iç kısmında karton olarak kalan kısımları da alüminyum folyo veya beyaz kağıt malzemeyle kaplayıp ışığı daha çok yansıtmasını yapacağım.

Daha sonradan beyaz ve siyah fon kartonu ile kullanmayı düşünüyorum.

Evde bulduğum eşyalardan yaptığım çekimlerden bazıları şöyle;

Dosya Ekleri

• Ahşap-Kutu-1.jpg
    Ahşap-Kutu-1.jpg
    146,1 KB · Görüntüleme: 22
  • Ahşap-Kutu-2.jpg
    Ahşap-Kutu-2.jpg
    141,7 KB · Görüntüleme: 21
  • Ahşap-Kutu-3.jpg
    Ahşap-Kutu-3.jpg
    119,5 KB · Görüntüleme: 25
  • Kase-1.jpg