Ayarlanabilir güç kaynağı yapımı

timur.c

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba.
Bilgisayar Power suppleyinden 24 Volt çıkışını kullanarak ayarlanabilir güç kaynağı yapmaya çalıştım. En son elimde şarjlı matkaptan söktüğüm 7 Volt motoru 12 voltta 5,3 Ampere kadar çalıştırdım. Sonra motoru kendi voltajı olan 7 Volt ile denemek istedim. Power Supply'den çıt çıt diye sesler duydum sonra voltajı kesti. Ölçü aleti ile ölçtüğümde çıkışlarda kısa devre vardı. Sanırım voltaj düşürücü kısa devre oldu. Bir tane daha alsam o da aynı şekilde olur mu nerede hata yaptım? Neden böyle oldu?
Sormak istediğim sorular şunlar.
Kullandığım voltaj düşürücü modül 3A değerinde neden 5A üstü değerleri verir?
Bu tip motorları çalıştırabileceğim modül öneriniz nedir?
3A modüle cam sigorta takmak istiyorum kaç amper cam sigorta kullanmalıyım?
Bu modülün yanmasını önlemek için ne yapabilirim?
LM2596 ayarlanabilir voltaj düşürücü güç modülü (4-35v giriş - 1-30v çıkış)

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-09-22 at 02.14.30.jpeg
    WhatsApp Image 2022-09-22 at 02.14.30.jpeg
    107,8 KB · Görüntüleme: 56
  • WhatsApp Image 2022-09-22 at 02.14.24.jpeg
    WhatsApp Image 2022-09-22 at 02.14.24.jpeg
    103,8 KB · Görüntüleme: 38
  • WhatsApp Image 2022-09-22 at 02.14.19.jpeg
    WhatsApp Image 2022-09-22 at 02.14.19.jpeg
    111,5 KB · Görüntüleme: 56
Şimdi elindeki modül sadece düşürücü yani 12 verdiğin zaman 11 alabilirsen şükret. XL4015 5A Ayarlanabilir DC/DC Voltaj Düşürücü Uygun Fiyatıyla Satın Al - Direnc.net® bu modeller var ama üzerinde soğutucu olmadığı için yine aynı sonucu alabilirsin. Hurda kesintisiz güç kaynaklarının satın alıp trafoyu yeniden sardırırsan çok güzel 0-30 volt arası 10 amper güç kaynağı yapılabiliyor. Kutu olarak kendi kutusu da işini görür.

Merhaba. Cevaplar;
1- 7 volt DC motoru en fazla 8 voltla çalıştırmak daha güvenli olurdu, 12 volt biraz fazla olmuş, çünkü motora giren volt değeri arttıkça ohm kanununa göre I=V/R' ye göre çekilen amper değeri de artar. Bu yüzden modülün sabit 3 A çıkışında içten sıkıntı oluşmuş olabilir.
2- 3 A ile sınırlanmış olup aşırı akım geçisinde bazı elektronik elemanlar bozulmuşsa (12 voltun motora verilmesi sırasında) 5 A'yı bu yüzden iç parça aksaklıkları (bozulmasıyla) almış olabilirsiniz.
3- Eğer devir ayarlı çalıştırma uygulaması yapmıyor iseniz bu tip ayarlı güç kaynakları ile değil sabit güç adaptörleri ile ve motor etiketinin çektiği volt/amper değerine çok dikkat ederek bu tip motorları daha güvenli olarak çalıştırabilirsiniz.
4- Max 3 A çıkışa sahip modül için 5 A değil mutlaka 3 A bir cam sigortayı koyarak bu modülü çalıştırmalısınız.
5- Modülden önce klasik bir trafonun sekonder çıkışı (AC) kısmına (PSU'ların DC çıkışına) modül max 3 A veriyorsa 3 A' lik bir cam sigorta takmak yeterli olur. Bu modül çıkışında aşırı akım/kısa devre durumunda AC'den veya DC'den PSU ile) takılı olan cam sigorta erir ve modülün ve trafonun/PSU'nun yanmasını mutlaka önler.

Bu tip sabit veya ayarlı güç kaynaklarında emniyet (akım koruma) amaçlı konulacak cam sigorta mutlaka modül ile trafo arasında yani modülün AC girişinde yani uygulalan güç kaynağı çıkışında (PSU ise DC çıkışında) bu modüle seri bağlı yer alabilmelidir. Cam sigortayı elektronikçilerden cam sigorta dış kutusuyla birlikte (set olarak) satın alın. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı