Aynı bölüme yatay geçişte 1. sınıftan mı yoksa 2. sınıftan mı başlanır?

kefenci50

Hectopat
Arkadaşlar ADÜ'de siyaset bilimi ve kamu yönetimi okuyorum Isparta SDÜ'ye yatay geçiş yapmak istiyorum ama tekrardan birinci sınıftan mı başlarım yoksa ikinci sınıftan mı başlarım onu tam kestiremedim. Derslere baktım çoğu aşağı yukarı uyuyor dersleri size de bırakayım bir bakar mısınız?
Bu görmüş olduğum 1.ve 2.dönem dersler.

799BBD21-A54D-41ED-8572-1D30D951E421.jpeg

7D5E2C13-1634-406E-9CD7-93390C9E0D1B.jpeg

Bu ise geçmek istediğim üniversitenin bölüm dersleri.

13EE5BF7-B0AE-4432-9547-371573A44EDA.jpeg

Bu bilgi tamamen yanlış. Bu sene MYP ile geçiş yaptım ve şuan sadece 1. sınıf derslerini seçebiliyorum. Hangi sınıftan başlayacağın tamamen derslerin uyuşup uyuşmamasına bağlı.
MYP ile yatay geçiş başka, GNO ile yatay geçiş başka. GNO yatay geçişte üniversitede yaptığın genel ortalaman baz alınır. Bölümlerin bir benzerlik oranı var, en az o benzerlik oranında olması gerekiyor ve kaçıncı sınıftaysan o sınıftan başlıyorsun. MYP yatay geçişte ise YKS puanın baz alınır, istediğin bölüme gidebilirsin sadece bölümün taban puanı senin puanından düşük olması gerekiyor ve birinci sınıftan başlarsın. Benzer derslerin varsa, her iki yatay geçişte de aynı şey geçerli, kabul edilir veya edilmez bu üniversitenin keyfine bağlıdır.

MYP ile yatay geçiş başka, GNO ile yatay geçiş başka. GNO yatay geçişte üniversitede yaptığın genel ortalaman baz alınır. Bölümlerin bir benzerlik oranı var, en az o benzerlik oranında olması gerekiyor ve kaçıncı sınıftaysan o sınıftan başlıyorsun. MYP yatay geçişte ise YKS puanın baz alınır, istediğin bölüme gidebilirsin sadece bölümün taban puanı senin puanından düşük olması gerekiyor ve birinci sınıftan başlarsın. Benzer derslerin varsa, her iki yatay geçişte de aynı şey geçerli, kabul edilir veya edilmez bu üniversitenin keyfine bağlıdır.
Doğru ben myp yazdığı kısmı kaçırmışım, bambaşka bir şeyden bahsedip bir de yıllarca yaşanan deneyimlerle öğrendiğim bilgilerin yanlış olduğunu iddia etmişti arkadaş.

Geri
Yukarı