Aynı diske iki işletim sistemi kurulursa sorun olur mu?

Worm holes

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar, bir süredir Ubuntu'yu daha yakından deneyimlemek adına Windows işletim sisteminin yanında kullanmaya karar verdim.

Laptopumda 250GB SSD ve 500GB HDD bulunmakta.

250GB'lık kısımda Windows işletim sistemi yüklü 90-100 GB arası boş yere sahibim. Bu alanın yarısını Ubuntu için ayırmayı düşünüyorum. Kafamı karıştıran kısmı C sürücüsünün olduğu alana başka bir işletim sistemi kurarsam dosyalarım adına bir problem oluşur mu? Konuyu araştırırken Linux'u C'den kaldırmak gerektiğinde problem teşkil edilebileceğini biri dosya formatı olarak NTFS kullanırken diğeri ext4 kullanımından dolayı meydana gelen farklılığın kaldırma işlemi sırasında dikkatli olmakta fayda olduğunu belirtmişlerdi. Bu da biraz gözümü korkuttu. Sürekli erteleye erteleye sistemi kurup güzelce bir kurcalayamadım. Daha önceden dualboot yapıp aynı depolama alanında kullandıysanız bu durumun herhangi olumsuz kısımlarına rastladınız mı? Bir problem teşkil etmezse USB'ye falan kurmadan doğrudan SSD üzerinden çalıştırmak istiyorum. Fikir ve önerilerinize açığım. Teşekkürler.

Saygılarla.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanal makine olarak kurup belli bir alan ayrılabildiğini biliyorum ve ben bu şekilde iki işletim sistemi kullanabiliyorum ama dediğiniz gibi fiziksel olarak bir diske iki sistem şahsen kurmadım. Bir gönle iki sevgili sığmaz der geçerim :) Anlattıklarınıza bakılırsa riskli bir yöntem gibi gözüküyor.

Sanal makine olarak kurup belli bir alan ayrılabildiğini biliyorum ve ben bu şekilde iki işletim sistemi kullanabiliyorum ama dediğiniz gibi fiziksel olarak bir diske iki sistem şahsen kurmadım. Bir gönle iki sevgili sığmaz der geçerim :) Anlattıklarınıza bakılırsa riskli bir yöntem gibi gözüküyor.
Aslına bakarsanız bilmediğim için danışmak adına soruyorum. Risk varsa da nelere dikkat etmek lazım diye tecrübelerden istifade etmek adına.
Sanal olarak kullanmak istemiyorum bu şekilde kurulum gerçekleştirmek arzusundayım.
Teşekkürler.

Ben 2 gün öncesine kadar aylarca Windows 10 ve Kali'yi beraber kullandım. Bir sorun olmadı. Kaldırma işlemi yapmadım, tamamen temizleyip temiz kurulum yaptım.

Ancak bunun dışında SSD'lerde boş yerin az kalırsa ciddi performans düşüşü yaşarsın dikkat et.

Ben 2 gün öncesine kadar aylarca Windows 10 ve Kali'yi beraber kullandım. Bir sorun olmadı. Kaldırma işlemi yapmadım, tamamen temizleyip temiz kurulum yaptım.

Ancak bunun dışında SSD'lerde boş yerin az kalırsa ciddi performans düşüşü yaşarsın dikkat et.
teşekkürler. temiz kurulum yapmadan var olan alanı düzgün şekilde kullanmak mümkün müdür diye de düşünüyorum.

teşekkürler. temiz kurulum yapmadan var olan alanı düzgün şekilde kullanmak mümkün müdür diye de düşünüyorum.
Yok kurarken bende öyle yaptım. 2-3 gün önce herhangi birini kaldırma gibi bir prosedür uygulamadım yani onu demek istedim. Yoksa sırayla aşağıdaki gibi kullandım.

Yeni bilgisayar aldım, tek SSD.
1-) Bilgisayara Windows 10 kurdum.
2-) 1-2 ay sonra disk böldüm ve Kali kurdum.
3-) 2-3 ay kullandıktan sonra Windows ile temiz kurulum ekranında tüm diskleri sildim, biçimlendirdim ve kurulum yaptım.

Sanıyorum sorduğunuz ikinci adım. Bir sorun olmaz. Yanlış anladıysam düzeltebilirsin.

Yok kurarken bende öyle yaptım. 2-3 gün önce herhangi birini kaldırma gibi bir prosedür uygulamadım yani onu demek istedim. Yoksa sırayla aşağıdaki gibi kullandım.

Yeni bilgisayar aldım, tek SSD.
1-) Bilgisayara Windows 10 kurdum.
2-) 1-2 ay sonra disk böldüm ve Kali kurdum.
3-) 2-3 ay kullandıktan sonra Windows ile temiz kurulum ekranında tüm diskleri sildim, biçimlendirdim ve kurulum yaptım.

Sanıyorum sorduğunuz ikinci adım. Bir sorun olmaz. Yanlış anladıysam düzeltebilirsin.
Ben sizin gibi temiz kurulum yapmak istemiyorum ileriye yönelik bir dönüş gerçekleştirirsem mevcut koşullarıma problemsiz devam etmek adına soruyorum. ext4 yaptığım alanı ntfs olarak biçimlendirip c sürücüsüne katıp yoluma devam edebilir miyim noktasında sorularım mevcut hocam.

Bir sorun olacağını sanmıyorum, teknik olarak o bölgeyi Windows'a uygun biçimlendirme yapıyorsun. Ancak bunu denemiş tecrübeli bilen biri cevap verebilir.

Bir sorun olacağını sanmıyorum, teknik olarak o bölgeyi Windows'a uygun biçimlendirme yapıyorsun. Ancak bunu denemiş tecrübeli bilen biri cevap verebilir.

Ben de bir problem oluşturmayacağı görüşündeyim ama tecrübeli birileri tarafından görüşlerini alsam diye bekliyorum. Yeterince ilgi görmedi sanırım başlık.
Teşekkür ederim hocam.

Dual boot sonrası her Windows açışımda Windows disk tarama benzeri bir işlem yapıyordu. Bu sebeple harici bir diske ya da sanal makineye kurulum yapıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı