Aynı marka Corsair 1333MHz ve 1600MHz RAM'i beraber kullanabilir miyim?

ToughRock

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese selamlar kafama takılan bir soru var, şu anda bilgisayarımın üzerinde takılı Corsair 8 GB 1333MHz DDR3 Value cmv8gx3m1A1333C9 modelli RAM'im var. Aynı RAM'den almaya kalktığım zaman kur sağ olsun çok uçuk fiyatlar ortaya çıkıyor. Oyunlarda ve gündelik kullanımımda az da olsa performans artışı istiyorum en azından yeni nesil oyunlarda alabileceğim 10FPS bile beni çok rahatlatır duruma gelecektir. Bu yüzden sistemime Corsair Value select 8 GB 1600MHz DDR3 (cmv8gx3m1A1600C11) modelli RAM'ı takmak istiyorum. Anakartım ASUS H81M-K modeli. Şu anda kullandığım 1333MHz olan RAM'imi BIOS ayarlarımdan 1600MHz olarak kullanıyorum ve hiçbir sorun yaşamıyorum. Corsair Value select 8 GB 1600MHz DDR3 (cmv8gx3m1A1600C11) modelli RAM'i takarsam sistemimde bir sorun yaşar mıyım? Uyuşmamazlık sorunu olur mu?

Şu an aktif olarak 1600MHz olarak kullandığım ram: Corsaır 8gb Value Ddr3 1333mhz Cl9 Tek Modül Ram fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
Takmak istediğim RAM: https://www.hepsiburada.com/corsair-value-select-8gb-1600mhz-ddr3-ram-cmv8gx3m1a1600c11-p-BD302018

Hocam, uyumsuzluk olabilir. Aynı değerde olsa iyi olur.

Daha önceki sistemimde birbirinden tamamen farklı 2 RAM vardı. Farklı marka, farklı MHz. Doğru söylemek gerekirse bu biraz şans işi. Ben hiçbir sıkıntı yaşamadım fakat bu sizin de yaşamayacağınız anlamına gelmez. Her zaman simetrik parçalar olması daha iyi. Bazen aynı banttan çıkan ürünler bile fark ettirebiliyor. :)

Kullanamazsınız.
Peki neden kullanamam?
Hocam, uyumsuzluk olabilir. Aynı değerde olsa iyi olur.
Daha önceki sistemimde birbirinden tamamen farklı 2 ram vardı. Farklı marka , farklı MHz. Doğru söylemek gerekirse bu biraz şans işi. Ben hiçbir sıkıntı yaşamadım fakat bu sizinde yaşamayacağınız anlamına gelmez. Herzaman simetrik parçalar olması daha iyi. Bazen aynı banttan çıkan ürünler bile fark ettirebiliyor. :)
Peki uyumlu olup olmadıklarını en kolay şekilde nasıl anlayabilirim. Açıkçası BossBilişim'den de gidip bir ürün almak istemiyorum Amazon'dan ise çok daha pahalıya geliyor.

Hocam, kolay yolu beraber denemek. Çalışırsa problem yok. Mavi ekran falan verirse, durum vahim demek.

Kullanılabilir. Çok tavsiye edilir mi, tartışılır. 1333 MHz olan belleği de 1600 MHz CL11 olarak çekerseniz rahatlatmış olursunuz. 2 belleğe kadar genellikle sorun yaşanmamakta. Yalnız 3-4 adet farklı niteliklere sahip bellek kullanımında stabil boot edemeyebilirsiniz.

Kullanılabilir. Çok tavsiye edilir mi, tartışılır. 1333 MHz olan belleği de 1600 MHz CL11 olarak çekerseniz rahatlatmış olursunuz. 2 belleğe kadar genellikle sorun yaşanmamakta. Yalnız 3-4 adet farklı niteliklere sahip bellek kullanımında stabil boot edemeyebilirsiniz.
Anakartım 16GB'a kadar destekliyor ve ram takabileceğim iki slotum var. Sizce almalı mıyım? Şuandaki ram'im 1600MHz,CL11 ve 1,5V değerlerinde çalışıyor. Almak istediğim ram ise 1600MHz CL11 ve 1,5V değerler aynı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı