Aynı R6 3600 sistemde daha az FPS

Zacsha

Hectopat
Merhabalar. Ben ve bir arkadaşımın parçaları aynı (Ryzen 3600 + 1660 Super) olmasına rağmen o rekabetçi oyunlarda (CS-Valorant) onun FPS 250-350 arası gezinirken benim FPS 130-220 arası geziniyor. NVIDIA sürücüsü 451.67.

Oyun ve NVIDIA ayarlarınız da mı aynı?

Oyun ayarları tamamen aynı fakat NVIDIA ayarlarını bilemiyorum onu sormadım.
Kasanız, RAM MHz'si önemlidir. Kasanız kötüyse ısınıyor olabilir ve frekans düşürüyor olabilir. RAM MHz'si belki arkadaşınızda daha fazladır.

Kasam Corsair Spec Delta ve RAM frekansı 3200MHz.
Kasanız, RAM MHz'si önemlidir. Kasanız kötüyse ısınıyor olabilir ve frekans düşürüyor olabilir. RAM MHz'si belki arkadaşınızda daha fazladır.
Öneriniz yok mudur?

Arkadaşınızın ve sizin tüm sistem özelliklerini yazar mısınız? PSU dahil.
Ayrıca arka plan uygulamaları ve sıcaklık değerleri de önemli.

Onun sisteminde sadece işlemci ve ekran kartını biliyorum. O da çok bilmediği için hatırlamıyor olabilir. Benim sistem imzamda yazıyor zaten fakat zaten sorun arkadaşın bilgisayarı ile alakalı değil. Böyle bir sistemde 130'lara düşmenin imkanı yok. Düşük ayar yapsam bile aynı FPS'lerde takılıyor.

Onun sisteminde sadece işlemci ve ekran kartını biliyorum. O da çok bilmediği için hatırlamıyor olabilir. Benim sistem imzamda yazıyor zaten fakat zaten sorun arkadaşın bilgisayarı ile alakalı değil. Böyle bir sistemde 130'lara düşmenin imkanı yok. Düşük ayar yapsam bile aynı FPS'lerde takılıyor.

Hocam XMP açtınız mı? Yoksa RAM'iniz 2400 MHz'de çalışır.

Kasanızın içeride ki hava akışı iyi olmalı diye düşünüyorum. İşlemciniz ısındığında frekans hızını düşürdüğü için FPS düşüşü yaşayabilirsiniz. Stok soğutucu ile bunu yaşamak muhtemel. Ardından diğer bir etken güncel driver. Oyunda da aynı grafik ayarlarına sahipmisiniz bunu kontrol edin. Belki arkadaşınız daha fazla FPS için grafik ayarlarını düşürmüş olabilir. FPS düşüşü bir çok etkene bağlı birşey burada saymakla bitmez. Eğer kasa içi havalandırmanızda sandığım gibi sorun yoksa işlemci doğal bir şekilde yük altında ki sıcaklık değerlerinde olması gerektiği gibiyse yazılım tarafında sorunu arayın derim.

Geri
Yukarı