Aynı RAM alarak Dual-Channel yapmak

Emin.Zade

Decapat
Merhaba arkadaşlar. Şimdi ben single channel 16 GB RAM alıp 1 ay sonra yanına aynısından bi tane daha 16 GB RAM takabilir miyim? Performansı dual channel olur mu sonradan?
Not: Sistem AMD 2990 WX işlemci

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı GB değerine sahip olan RAM'leri Dual(Threatreaper Quad Channel'da destekliyor) Channel yapabilirsin. Aynı marka, aynı model alman hayati değil ama farklı modeller arasında bazen (Ben eski bilgisayarımda(DDR3) 4+4+2 kullanıyordum 4GB'ın teki farklı markaydı yanlış hatırlamıyorsam. Laptop'umda da farklı markalardan 4+4 kullanıyorum ve sıkıntı vermedi.) uyuşmazlık olabilyor(Arkadaşımın başına gelmişti, iki RAM'i ayrı ayrı takarsak sıkıntısız çalışıyor ama aynanda takarsak bilgisayar mavi ekran veriyordu.), bu yüzden mümkün mertebe aynı model olmadı aynı marka almanı tavsiye ederim.
Not: Bazı arkadaşlar keşke 2x8 alsaymış yazmışlar ama onları kafaya takmana gerek yok, Threatreaper 2990wx aldığına göre bu sistem bizim gibi düşük RAM kapasitesi ile kullanmıyacaksın(8 veya 16). 2x8 GB RAM 1x16 GB RAM'den daha fazla performans verir ama ilerde sen sistemi 4x16 yapabilirsin, arkadaşların dediği sistemde 4x8 yaptıktan sonra elindeki RAM'leri elinden çıkarman gerekir.(Bunu anakartta 4 RAM yuvası olduğunu var sayarak yazdım, belki 8 tane de olabilir o zaman 4x16 Quad Channel çalışır, 8x8 de Quad Channel çalışır ama 8x8 15wat kadar fazla elektirik yakar. Hem ileride 4x16 da RAM eklemek için yerin olur.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı