Aynı RAM'lerin CL değerlerinin farklı olması performansı etkiler mi?

Ynsbs53

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba elimde şu an F4-3000C15S-8gvrs G.Skill 3000 MHz CL15 8 GB RAM var.
Ben bu RAM'in aynısından piyasa da bulamadım fakat 3000MHz CL 16'sını bulabiliyorum. Stoklarda yok maalesef CL15 olan. Nereden nasıl bulabilirim veya CL16 ile kullansam uyumlu olur mu? Uyumlu olsa bile ne kadar performans kaybı yaşarım?

Son düzenleyen: Moderatör:
DDR2 ve DDR3 sistemlerde çok denemiş biri olarak CL değeri farklıysa uymaz diyorum. Uymaz demiyim de büyük ihtimalle uymayacaktır çünkü zamanında başın çok ağrıdı bu yüzden. MHz farklı olsun ama CL aynı olsun. Ha oldu da uydu ikisi de CL16 çalışır. Stabil olur mu bilinmez.

Benim dizüstü bilgisayarımda 2 tane 2 GB kapasiteli bellekler var. Birisi 1600 MHZ, diğeri ise 1333 MHZ ve aynı CL değerinde değiller. İki bellekte şuan 1333 MHZ hızda çalışıyor. 6 aydır hiç bir problem yaşamadım. En ufak bir sorun veya mavi ekran hatası bile vermedi. Ama bu bende hata vermedi ve sizde hata vermeyeceği anlamına gelmez. Asıl performansı sırasıyla işlemci, ekran kartı, bellek ve depolama alanı verir. Minimal 1-5 FPS arasında kayıp verir.

RAM'ler yüksek olanın CL değerinde çalışır. Çok fazla performansa katkı olur mu, bilemeyeceğim. Ama mümkünse aynı model RAM'leri tercih edin. Uyumsuzluk sorunu yaratabilir.

Merhaba, DDR3 ve DDR4 ise asla ayni motherboardda calismaz .Hatta bazi moutherboardlarda hem DDR3 , hem de DDR4 icin port bulunur amma asla beraber calismazlar.CL degerleri farkliysada bence en zayif olanin en guclu durumunda calisir her ikisi yani ornegin atiyorum 1000 1500 ise her ikisi 1000de calisir maksimum

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı