Ekran kartı sıcaklığını yüksek olması performansı etkiler mi?

JollySceptre

Hectopat
Mesela işlemcilerde belirli bir sıcaklıktan sonra işlemci kendini frenliyebiliyor diye biliyorum aynı durum ekran kartları için de geçerli mi belirli bir sıcaklıktan sonra ekran kartının performansı düşer mi mesela 70-80 dereceden sonra?

Yükte sürekli 75-90 arası bir derecede gidiyorsa kesinlikle bakım ve termal macun yenilemesi yapılmalıdır.
Aynı şekilde her GPU bir sınırı vardır. Frenleme yapar. Hatta çok ısınırsa kendini kapatır.

Kartın maksimum sıcaklığı siz belirleyebilirsiniz örneğin ben 83 derece olarak belirledim 83 dereceden sonra kendini frenliyor kart fakat oraya gelene kadar verebileceği maksimum performansı veriyor tabi hiç o dereceyi görmedim orası ayrı 70 77 arası seyir etti en fazla fakat 83 bile güvenli bir sıcaklıktır ekran kartları için.

Kartın maksimum sıcaklığı siz belirleyebilirsiniz örneğin ben 83 derece olarak belirledim 83 dereceden sonra kendini frenliyor kart fakat oraya gelene kadar verebileceği maksimum performansı veriyor tabi hiç o dereceyi görmedim orası ayrı 70 77 arası seyir etti en fazla fakat 83 bile güvenli bir sıcaklıktır ekran kartları için.
Ben MSI RX 570 kullanıyorum. Bende max sıcaklık 77 derece. Bunu nasıl 70’e indirebilirim ?

MSI Afterburner Ile fan hızını köklemeyi dene.
MSI after burner programından elle fan ayarı yapıp fan çalışma hızını yükselterek örneğin 70 Derece de % 60 kullanılıyorsa bunu 70 75 yaparak sıcaklığı düşürüp 70 derecede sabitleyebilirsiniz
Canlarım beni anlamadınız. Ekran kartımın sıcaklığı 77 dereceyi geçmiyor otomatik fanda. Ama ben istiyorum’ki bu değeri nasıl 70 yapabilirim?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı