Ayrık matematik nasıl çalışılır?

Gdjer372

Hectopat
Vizeden 24 almışım. Hiçbir zaman anlamadım şu dersi. Sınıf ortalaması ise 57. Sorun bende anlaşılan.

İşin garibi benim matematiğim çok iyidir. Genel Mat 1'den ve Fizik 1'den 100 aldım. Ama şu lanet ayrık matematiği anlamıyorum. Nasıl çalışmamı önerirsiniz?

Şu ana kadar görmüş olabileceğiniz matematik derslerinin aksine daha yaratıcı olmayı gerektiren bir ders olduğunu düşünüyorum. Fizik 1'den 100 aldıysanız zaten kendi çalışma metodunuzu bulmuş ve uygulayabiliyorsunuz gibi duruyor. Tam olarak neresini anlamıyorsunuz ayrık matematiğin, nerede sıkıntı yaşıyorsunuz? Çok konudan oluşan bir ders. Bir de İngilizceniz var mı? Ona göre kaynak önereyim.

Şu ana kadar görmüş olabileceğiniz matematik derslerinin aksine daha yaratıcı olmayı gerektiren bir ders olduğunu düşünüyorum. Fizik 1'den 100 aldıysanız zaten kendi çalışma metodunuzu bulmuş ve uygulayabiliyorsunuz gibi duruyor. Tam olarak neresini anlamıyorsunuz ayrık matematiğin, nerede sıkıntı yaşıyorsunuz? Çok konudan oluşan bir ders. Bir de İngilizceniz var mı? Ona göre kaynak önereyim.
Okulda anlatılınca anlamıyorum, birkaç konuyu Youtubeden dinleyip anladım ama sınavdaki soruları yapamadım hiç. Kümeler ve mantık konusundan sonra komple koptum dersten. İngilizcem var evet önerebileceğiniz kaynak varsa çok iyi olur. Bölüm bilgisayar mühendisliği bu arada.

Okulda anlatılınca anlamıyorum, birkaç konuyu Youtubeden dinleyip anladım ama sınavdaki soruları yapamadım hiç. Kümeler ve mantık konusundan sonra komple koptum dersten. İngilizcem var evet önerebileceğiniz kaynak varsa çok iyi olur. Bölüm bilgisayar mühendisliği bu arada.
Bu video serisine bir göz atın. Dersleri anlamıyor olsanız bile mutlaka derslere gidin, hocanızın kendince sevdiği problemler, bunu mutlaka bilin, bunu sınavda kesin sorarım dediği zamanlar olabilir. Bunları kaçırmamak lazım.

En baştan sıkıntı yaşadıysanız büyük ihtimalle konseptlerin ne olduğunuzu tam anlamamışsınızdır. Problem çözmeden önce neyin ne olduğunu anladığınızdan emin olun. Bir de ayrık matematik çoğunlukla ilk defa kanıt bazlı matematikli karşılaşılan yer oluyor. Sadece hesap yapmanın değil attığınız her adımın doğrulunu kanıtlamanız gereken bir ders. Bu sayede matematiksel olgunluk kazanıyorsunuz. Bunu aklınızda bulundurun.

Bilgisayar mühendisliği okuyorsanız ayrık matematikte iyi bir temeliniz olması çok önemli, diğer derslerde kullanacaksınız. Sizin durumunuzu bilmediğim için daha bir şey söyleyemiyorum, spesifik bir konu varsa sorun. Üniversitenizde nasıldır bilmiyorum ama genelde hocaların ve hoca asistanlarının sorularınıza cevap varmak için ayırdığı 1-2 saatlik zamanlar olur haftada bir. Sizde de böyle bir şey varsa ona mutlaka gidin, anlamadığınız şeyleri sorun.

Geri
Yukarı