AYT çalışılmalı mı?

Devlette çalışmayı düşünüyorsan 2 yıllık okunabilir. Özel sektörde etraf 4 yıllık mezun kaynadığı için 2 yıllıklar pek iş yapmaz. Tabii DGS için de 2 yıllık okunabilir fakat DGS hiç kolay değil. Kontenjanlar çok az. Genelde 2 yıllık okuyanlar DGS ile 4 yıllığa geçiş yaparım kafasında oluyorlar. Evet geçiş yapabilenleri oluyor fakat 3.sınıftan başlayacaksın diye bir teminat yok. Genel de 1 veya 2'den başlatıyorlar. Sırf diploma için okunacaksa açıktan okumak daha mantıklı. Diğer türlü zamanına yazık. Ben olsam senin yerinde ilk ne istediğimi kendime sorardım. Ben sırf okumuş olmak için mi okuyacağım yoksa belli bir ideallerim mi var? Belirli ideallerin varsa DGS ile 4 yıllığa geçiş yapabilirsin. Fakat senin yerinde olsam eğer "12.sınıftaysan" kesinlikle mezuna kalırdım.

Öncelikle yorumun için teşekkür ederim, mezuna bırakmayı hiçbir şekilde düşünmem. Bilişim, bilgisayar sektörü direkt olarak kişisel bilgiye bakıyor. İş sektörüne giriş yapabilmek için en az 2 yıllık bir üniversite gerekiyor düşüncesindeyim. Diploma olarak da bilgisayar programcılığının iş yapacağını düşünüyorum. 2 yıllık okuduktan sonra DGS'yi deneyeceğim tabii ki de. DGS ile giriş yaptıktan sonra 3. sınıftan başlamıyor muyuz?

Öncelikle yorumun için teşekkür ederim, mezuna bırakmayı hiçbir şekilde düşünmem. Bilişim, bilgisayar sektörü direkt olarak kişisel bilgiye bakıyor. İş sektörüne giriş yapabilmek için en az 2 yıllık bir üniversite gerekiyor düşüncesindeyim. Diploma olarak da bilgisayar programcılığının iş yapacağını düşünüyorum. 2 yıllık okuduktan sonra DGS'yi deneyeceğim tabii ki de. DGS ile giriş yaptıktan sonra 3. sınıftan başlamıyor muyuz?

3.sınıftan başlayacaksın diye bir kesinlik yok. Başlayan var mıdır? Diyorsan vardır. Ama 1 veya 2'den başlayanlarda var. Bilgisayar programcılığı DGS'nin en zor olduğu bölümlerden biridir. Hatta en zoru da diyebiliriz.

Ek olarak şunu da söyleyeyim. Hangi sınıftan başlayacağın 2 yıllık okuduğun üniye ve derslere göre ayriyeten geçiş yapmak istediğin okula göre de değişiyor. Yani dgs de kaçıncı sınıftan başlayacağının kararını gideceğin okuldaki dgs ile ilgilenen kısım belirler. bu kaçıncı sınıftan başlayacağın öğretim yılına göre bile değişebilir. Yani birisi 3.sınıftan başlayınca sende 3. sınıftan başlayacaksın diye bir şey yoktur.

Son düzenleme:
3.sınıftan başlayacaksın diye bir kesinlik yok. Başlayan var mıdır? Diyorsan vardır. Ama 1 veya 2'den başlayanlarda var. Bilgisayar programcılığı DGS'nin en zor olduğu bölümlerden biridir. Hatta en zoru da diyebiliriz.

Peki, şu an kesin kararlar verip hata yapmayayım. Sınav zamanına kadar sınırları zorlayıp elimden geleni yapayım. Tercih zamanı düşünürüm bunları. Şu an hedefim AYT de realist bir şekilde yapabileceğimin en iyisini yapmak olsun. İyi bir planlama yapmalıyım.

Ek olarak şunu da söyleyeyim. Hangi sınıftan başlayacağın 2 yıllık okuduğun üniversiteye ve derslere göre ayrıyeten geçiş yapmak istediğin okula göre de değişiyor. Yani DGS de kaçıncı sınıftan başlayacağının kararını gideceğin okuldaki DGS ile ilgilenen kısım belirler. Bu kaçıncı sınıftan başlayacağın öğretim yılına göre bile değişebilir. Yani birisi 3.sınıftan başlayınca sende 3. sınıftan başlayacaksın diye bir şey yoktur.

AYT de 3 ayda 30-40 arası yapılabilir mi acaba? Fen ve matematikden bahsediyorum.

Peki, şu an kesin kararlar verip hata yapmayayım. Sınav zamanına kadar sınırları zorlayıp elimden geleni yapayım. Tercih zamanı düşünürüm bunları. Şu an hedefim AYT de realist bir şekilde yapabileceğimin en iyisini yapmak olsun. İyi bir planlama yapmalıyım.

Anladığım kadarıyla hedefin bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği gibi bölümler. Fakat şu an realist açıdan bakınca kazanamayacağını düşünüyorsun. Yani 3 aylık bir süre var şu an. Elinden geleni yap olmadı 2 yıllık düşün. Yani elindeki veriye göre karar alırsın. Şu an sadece çalış.

Anladığım kadarıyla hedefin bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği gibi bölümler. Fakat şu an realist açıdan bakınca kazanamayacağını düşünüyorsun. Yani 3 aylık bir süre var şu an. Elinden geleni yap olmadı 2 yıllık düşün. Yani elindeki veriye göre karar alırsın. Şu an sadece çalış.

Aynen öyle bende böyle düşünüyorum. Bana kattığın değerli düşüncelerin için teşekkür ederim. Hayatta başarılar.

Geri
Yukarı