AYT Tarih ve Matematik için bu vakitten sonra ne yapılmalı?

BigBangZero

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RX 6700 XT, Ryzen 5 5600, GoodRam 8x2 GB DDR4 3600 MHz, Gigabyte A520 M-K V2, 1 TB Kioxia G2 M.2, 1 TB Seagate Firecuda 120 Sata SSD, Bitfenix Formula Gold 650 Watt, Bitfenix Apollo
Merhaba, AYT'ye şu an 47 gün var. Tarihte Osmanlı Devleti Kültür ve Medeniyeti konusundayım, matematiğe ise hiç başlamadım. Bu noktadan sonra bu ikisini nasıl düzeltebilirim? Özellikle matematiği. Tarih dersini oldum olası hiç sevmiyorum ve çözemiyorum da anlayamıyorum bir türlü. Videoları çok uzun, izledikçe sıkılıyorum. O yüzden video ders notları aldım ondan çalışıyorum, ondan çalışınca okuyup öğrenmeye çalışması zevkli oluyor fakat teste gelince kalıyorum. 5 sayfa konu anlatımı olan konun, 10 testi var. Tarihte test çözmek benim için zulüm geliyor, 100 soruyu 2 saatte ancak çözebiliyorum. Edebiyatta 100 soruyu 30-40 dakika aralığında çözüyorum.

Dersler soru çözdükçe ve okudukça oturuyor.
Benim de matematik temeli var ama düzgün hiç çalışmadım.
Şahsen her konudan bir test çözüp, eksiklerimi denemede görmeyi düşünüyorum.
Temelim sıkıntılı Matematikte, çok iyi bir temelim yok maalesef.

AYT matematik için TYT'de de çıkan temel konulara odaklanın. Böylece TYT ve AYT'yi birlikte götürmüş olursunuz. Temel kavramlar, polinomlar, fonksiyonlar gibi konulardan iyi çalışırsanız 10 15 net AYT de çıkarabilirsiniz. Geometride üçgenler, dörtgenler gibi yine TYT bağlantılı konulara da bakın. Bir de TYT üslü sayılar bağlantılı olduğu için logaritmaya da bakmanızı tavsiye ederim

AYT matematik için TYT'de de çıkan temel konulara odaklanın. Böylece TYT ve AYT'yi birlikte götürmüş olursunuz. Temel kavramlar, polinomlar, fonksiyonlar gibi konulardan iyi çalışırsanız 10 15 net AYT de çıkarabilirsiniz. Geometride üçgenler, dörtgenler gibi yine TYT bağlantılı konulara da bakın. Bir de TYT üslü sayılar bağlantılı olduğu için logaritmaya da bakmanızı tavsiye ederim
Bu saatten sonra iki üç konuya odaklanıp AYT matematikte o kadar net yapma ihtimali yok. Temel kavram soruları bile trigonometriden zor olabiliyor artık.

Bu saatten sonra iki üç konuya odaklanıp AYT matematikte o kadar net yapma ihtimali yok. Temel kavram soruları bile trigonometriden zor olabiliyor artık.
Zaten hangi konudan zor, hangi konudan kolay soru geleceği önceden kestirilemez. En kolay görünen konudan çok zor, en zor konudan çok kolay soru da sorulabilir. Bu yüzden bence en mantıklısı hem TYT hem de AYT de çıkan konulara odaklanıp iki tarafa yatırım yapmak.

Geri
Yukarı