AYT ve TYT'ye nasıl çalışılır?

wpa9

Kilopat
Arkadaşlar, 12. sınıfım. Bilgisayar mühendisliği istiyorum.
Meslek lisesindeyim bilişim bölümü.
Alan derslerim iyidir, programlama vb. matematiği seviyorum, her ne kadar çok iyi yapamasam da. Soruları çözerken ya da bir şeyler yaparken programlama kafasıyla şeyler yapıyorum.

Kasım'dan beri çalışıyorum. Ocakğa kadar falan çalıştım sıfırdan TYT'den.
İşte Ocak'ta falan biraz oyalandım geldik şimdiye.
TYT'nin yarısında veya biraz ilerisindeyim. AYT de daha hiçbir şey bilmiyorum. YouTube'dan sırayla gidiyorum. Konusunu izleyip, birkaç test çözüp geçiyorum.
Örnek olarak;
Kimyada - zayıf etkileşimler bir de fiziksel ve kimyasal değişimler falan bitti, doğa ve kimyadayım. O da hemen biter, temel kanunlara geçerim.

Biyolojide - bitkiler ve mantarlardayım.
Fizikte - işte basınç bitti ama normal konu sırasına göre değil. Yani kuvvet hareket, kaldırma, ısı sıcaklık, enerji bitmiş oluyor.
Matematikte - çarpanlara ayırma bitti bundan sonra oran orantı sonra problemler falan var AYT'ye geçip onla beraber yürütmeyi düşünüyorum, problemleri falan.

Çalışmaya başladığımda 1 tane genel TYT denemesi çözmüştüm, 40 net çıktı. O da ta aralıkta çözmüştüm, tam derslere çalışmaya başlamadan önce. İllaki yükselmiştir netlerim ama hiç ondan sonra deneme çözmedim.

Bu deneme çözme şeyini falanda bir türlü yapmadım çünkü konu çalışıyorum falan falan. AYT konu öğrenmeye başladığımda artık TYT branş denemesi falan çözmeyi düşünüyorum ama sorsanız hiç tecrübem yok nasıl ve ne zaman çözüleceği hakkında.

Test konusunda -örnek veriyorum- bir konuyu bitirdim. Kimyadan zayıf etkileşimler, 3-5 test var kitapta. Onları çözüyorum işte, geçiyorum. Doğru mu yani?

Bir de bu test çözmede mesela konuyu izliyorum, soruları çözüyorum. Bakıyorum, aslında çözüyorum soruları. Yani böyle fazla derine girmesem sorular çözüp geçeceğim ama nedendir o soruda takılı kalıyorum. Öncülleri okuyorum yapıyorum ama diyorum ki aklımdan ben bunun ne olduğunu bilmiyorum. Yani başka bir yerde çıksa bilemem gibi bir kuşku oluyor. Onun soru çözümünü falan izliyorum ve acaba şöyle olsaydı aynı şeyi verir miydi falan falan. Bayağı uğraşıyorum. Bu.

Arkadaşlar sizce ne yapabilirim? Hani dümdüz çalışayım mı? Yani sırasıyla? Çünkü taktik falan bilmiyorum. Fazla tecrübem yok bu konuda:(

İllaki en iyi üniversiteler olsun diye bir şey istemiyorum çünkü üniversitede kendimi geliştirmeyi düşündüğüm için bilgisayar, yazılım vb. konusunda. O yüzden bu sınavda elimden geleni ve en verimlisini yapmak istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
TYT'yi bırakıp AYT'den konu çalışmalsınız. TYT'niz vasat olabilir, ama AYT'nin %60'lık etkisi olduğunu da unutmayalım.

4 yıllık lisans bölümleri için de AYT gerekiyor. Önemli AYT konularına bakabilirsiniz. Zaten 40 TYT ve 20 AYT'ye en düşük bilgisayar mühendisliği geliyor. OBP'sini de eklerseniz ortalama bir üniversiteye girersiniz.

TYT'yi bırakıp AYT'den konu çalışmalsınız. TYT'niz vasat olabilir, ama AYT'nin %60'lık etkisi olduğunu da unutmayalım.

4 yıllık lisans bölümleri için de AYT gerekiyor. Önemli AYT konularına bakabilirsiniz. Zaten 40 TYT ve 20 AYT'ye en düşük bilgisayar mühendisliği geliyor. OBP'sini de eklerseniz ortalama bir üniversiteye girersiniz.

Anladım. Peki benim ayt de mesela sırayla gitmemde bir sakınca olur mu yani ? Videolarla + soru çözümü falan filan bir de mesela kalan süreçte ayt de ne kadar ilerleyebilieim kestiremiyorum

Anladım. Peki benim ayt de mesela sırayla gitmemde bir sakınca olur mu yani ? Videolarla + soru çözümü falan filan bir de mesela kalan süreçte ayt de ne kadar ilerleyebilieim kestiremiyorum
İntegrali 1 haftada bitirdim. Türev de öyle.
Senin zorlanacağın 11. sınıf kısmı olacak. 12 basit. Eğer kendine güveniyorsan sırayla git. Ama hiçbir şey bilmeyen biri için gerçekten kolay değil. Sınava az kaldı biraz daha taktiksel ilerlemelisin. AYT kolay konuları aradan çıkarmaya bak. Sınava kadar ne kadar konu bitirsen o kadar iyi.
AYT fende mutlaka çıkacak her sene gelen konuları belirle onlara ağırlık ver. TYT için çalışmayacaksan bile günlük paragraf ve problem çöz. Bu çok vaktini almaz. Dil bilgisi bu sene çok beklenmiyor. Az gelecektir. Türkçe için paragraf önemli.

AYT'niz sıfırsa matematik için önce fonksiyonları öğrenin. İlk 10 soru temel kavram olur genelde.

Üstteki arkadaşımızın dediği gibi limit - türev - integral konularına bakmanız daha iyi olur. Bu konulardan 10 soru geliyor ortalama.

12. sınıf gerçekten daha kolay. Logaritma - Diziler konularını da rahatça yaparsınız bence. 4 soru garanti geliyor.

Fen kısmında yine 12. sınıf konularına bakın. Çembersel hareket, basit harmonik full formüle dayalı konular. Dalgalar daha basit. Modern fiziğe başlamadım henüz. Ama sözel ağırlıklı bir konu.

Kimyada organik daha çok soruluyor. Hem organik için temel kimyasal türler arası etkileşimleri bilmek yeterlidir. Ben alkanlardan sonra hızımı bayağı aldım. Hidrokarbonlara kadar geldim.

Biyolojide iki kısımda ayrılıyor. Bitki ve Sistemler. Bence sistemler daha basit ve eğlenceli. Kendi vücudunu öğreniyorsun. Böyle düşünüp konuyu işleyince daha iyi olduğunun kanısındayım.

Fende bu sene bir branşı zorlarlar diye düşünüyorum. O yüzden her şeye hazırlıklı olun. Başarılar dilerim.

Mesela şuanda tyt kimyada mol kavramı falan var oradayım. Onu bitirip ayt kimya başlamayı düşünüyorum çünkü birkaç kişi demişti mol hesaplama falan bilmeden geçme ayt ye diye.

matematikte tyt çarpanlara ayırma bitti ayt de polinomların konularını bitirdim testten çözünce biraz zorlanıyorum video çözümüne bakıyorum ama zor gibi geldi sanki bana biraz.

12. sınıftan falan çıkıyor diyorsunuz ben de acaba 12. Sınıftan başlayıp 11 e doğru mu ilerlesem öyle nasıl olur ? Ben tecrübeli olmadığım için bu konuda saçma şeyler yapma potansiyelim büyük. Az zaman kaldı saçma sapan da davranmak istemiyorum. Ya da böyle hiç çalışmamam gereken ve zorlayan konular var mı ? Yani verdiğim zamanın karşılığını alamayacığım konu? Çünkü ben konuların mantığını falan anlayana kadar oyalanıyorum. Sizin düşünceniz nedir?

Kimyanın genel olarak zor konusu yok ve sınavda kolay soruyorlar. O yüzden sırayla gidebilirsiniz bence.
Yine de en bağımsız konular: Modern Atom, K.T. Enerji, K.T Hız ve Organik Kimya. 6-7 soru garanti diyebiliriz.

Fizik için kolay zor diye ayırabiliriz evet ama siz en temel şeyleri yani 11. sınıfın belli konularını bilmeden kuvvet harekette sıkıntı çekersiniz, hatta modern fizikte bile vektörleri bilmeyen bazı yerleri anlamayabilir.
O yüzden vektörler, newton'ın hareket yasaları ve sabit ivmeli harekete çalışmanızı öneririm. Sonra @Blacksidemre'nin dediği yerlere bakabilirsiniz.

Ve tüm dersler için garantiye oynamanız lazım artık. Mesela 3 sene de K.T. Denge ünitesinin, titrasyon bölümünden soru gelmiş.
Basit Harmonik Hareket ünitesinin, yay ve basit sarkaç kısmından 3 sene boyunca sormuşlar vb.
Kolay gelsin, başarılar.

Yeni konular

Geri
Yukarı