Az maliyetle dopamin arttırma yöntemi

Motivasyonu ve mutluluğu arttırıyor diye biliyorum.
Dopamin bir hormondur. Yapmayı sevdiğin bir şeyi yaptığın zaman, mesela çikolata yemek veya bilgisayar oynamak, vücut bu aktivitenin ödülü olarak dopamin salgılamaya başlar. Bu da sana anlık mutluluk verir. Fakat bunların motivasyonla bir alakası yok. Anlık alacağın mutluluk seni bir şey için motive etmez, sadece o maddeye veya aktiviteye bağımlı hale getirir. Nasıl motive olacağın konusunda da seni tanımadığım için bir şey diyemem.

Yok hocam dalgınlığınıza gelmiştir. Vardı.
Yoktu, arkadaş doğru söylüyor.

Yok hocam dalgınlığınıza gelmiştir. Vardı.
Ben sonradan eklemiştim konuya ilgi olmayınca.

Dopamin bir hormondur. Yapmayı sevdiğin bir şeyi yaptığın zaman, mesela çikolata yemek veya bilgisayar oynamak, vücut bu aktivitenin ödülü olarak dopamin salgılamaya başlar. Bu da sana anlık mutluluk verir. Fakat bunların motivasyonla bir alakası yok. Anlık alacağın mutluluk seni bir şey için motive etmez, sadece o maddeye veya aktiviteye bağımlı hale getirir. Nasıl motive olacağın konusunda da seni tanımadığım için bir şey diyemem.
Motive de ediyor ama.

Biriniz motivasyonla, biriniz dopaminden bahsediyor. Dopamin olmadan motivasyon zaten olmaski. 2'si ortak.

Biriniz motivasyonla, biriniz dopaminden bahsediyor. Dopamin olmadan motivasyon zaten olmaski. 2'si ortak.
Değil işte. Mastürbasyon yapabileceğin en çok dopamin salgılatan eylemlerden biri. Mastürbasyon sonrası motive olan birine de rastlamadım. Anlık dopamin gidince geriye sadece motivasyonsuzluk kalıyor. Bu yüzden dışardan bir şeyle motivasyonunu arttıramazsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı