Azerbaycan Türkçesi nereden öğrenilir?

CyKharkow

Decapat
Makaleler
3
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle gelecek mesajlara buradan cevap olarak,

Azerbaycan'lı arkadaşım yok.
Kurs bulamadım.

Tabii ki böyle hemen 1 2 günde öğrenmek mümkün değil .ama bana yavaş yavaşta olsaAzerbaycan Türkçesi nereden öğreneilir? yazmayı ve okumayı ogretebilecek kitap site vesaire biliyor musunuz?

Azerbaycan dilinde olan küçük hikaye kitapları ala bilirsin ve ya internetten oku yavaş yavaş kelimelere alışırsın hiç zor değil

Açıkçası ben sadece Telegram'daki Azerbaycanlılarla konuşarak belli şeyleri öğrenmiştim. 🤔

Mesela Azerbaycanlılar yazı dilinde "ş" yerine "w" kullanabiliyor bazen. "Başa düşdüm / Bawa düwdüm. (Anladım.)" örneğindeki gibi.

Zaten Türkçeye benziyor baya. Sadece bazı kurallar farklı. Örneğin onlarda sertleştirme diye bir şey yok gördüğüm kadarıyla. Biz "gittim" diyoruz; onlar "gətdim" diyorlar. 🦇

Kelimeleri ve bu basit kuralları halletsen baya bir yol katedersin bence. Duanlingo gibi uygulamalarda var mıdır bilmiyorum ancak varsa onları ya da YouTube kanallarını da kullanabilirsin.

Açıkçası ben sadece Telegram'daki Azerbaycanlılarla konuşarak belli şeyleri öğrenmiştim. 🤔

Mesela Azerbaycanlılar yazı dilinde "ş" yerine "w" kullanabiliyor bazen. "Başa düşdüm / Bawa düwdüm. (Anladım.)" örneğindeki gibi.

Zaten Türkçeye benziyor baya. Sadece bazı kurallar farklı. Mesela onlarda sertleştirme diye bir şey yok. Biz "gittim" diyoruz; onlar "gətdim" diyorlar. 🦇

Kelimeleri ve bu basit kuralları halletsen baya bir yol katedersin bence. Duanlingo gibi uygulamalarda var mıdır bilmiyorum ancak varsa onları ya da YouTube kanallarını da kullanabilirsin.
Kardeşim onun hikayesini sana söyleyim 'W' rusçadan ş sesini verdiği için azerbaycandada rusca biraz yaygın buyüzden birde ş harfini yazmak yerine w koyuyorlar

Zaten Türkçeye benziyor baya. Sadece bazı kurallar farklı. Örneğin onlarda sertleştirme diye bir şey yok gördüğüm kadarıyla. Biz "gittim" diyoruz; onlar "gətdim" diyorlar. 🦇

Birisiyle konuşurken keyfin bilir ama bir yazı yazcaksan normal şekilde yazmalısın

Kardeşim onun hikayesini sana söyleyim 'W' rusçadan ş sesini verdiği için azerbaycandada rusca biraz yaygın buyüzden birde ş harfini yazmak yerine w koyuyorlar

birisiyle konuşurken keyfin bilir ama bir yazı yazcaksan normal şekilde yazmalısın
Aa, doğru. Rusların etkileri hâlâ görülüyor dilde. Teşekkür ederim. ❤️

Normal yazma "ş/w" için geçerli sanırım.
🤔

Arkadaşlar öncelikle gelecek mesajlara buradan cevap olarak,

Azerbaycan'lı arkadaşım yok.
Kurs bulamadım.

Tabii ki böyle hemen 1 2 günde öğrenmek mümkün değil .ama bana yavaş yavaşta olsaAzerbaycan Türkçesi nereden öğreneilir? yazmayı ve okumayı ogretebilecek kitap site vesaire biliyor musunuz?
öğrenebildiniz mi nasıl başladınız

Yeni konular

Geri
Yukarı