B sınıfı ehliyet ile hangi motorlar kullanılır?

@Silinen üye 50cc motosiklet kullanıcısıyım ben. Polislere 2018 yılında yeni yasayı bizler gösterdik diyebilirim. Sigorta soranı, A sınıfı ehliyet soranı ile çok uğraştık. Markalar bile elimize belge tutuşturdu. Scooter veya commuter gibi türler önemli değil. Ruhsatta L1 sınıfı geçmesi yeterli. M sınıfı ehliyet ile de kullanabilir herkes.

Ben eski sistem ile 2013 yılında sınava girdim. O yıldan sonraki bütün ehliyetler yeni sistemdir. Kardeşim ise birkaç ay önce ehliyetini aldı ve arkasında dükkan tabelası gibi M sıfını için geçerlilik tarihi yazıyor. 2018 sonu ne zamandır eski sistem oluyor? Sıradan bir kurs bile bütün ehliyet sınıflarının M sınıfını kapsayacağını size söylecektir.
13C503DA-0E51-43C9-AA1E-008DBB0B3048.jpeg

Son düzenleme:
50cc ye kadar bütün içten yanmalı motorsikletleri kullanabilirsiniz.
B sınıfı ehliyet ile; Motorlu bisiklet (L1 sınıf) olarak geçen, 50cc'ye kadar motorları kullanabilirsiniz. Bu motorlara sigorta yapılmaz ve vergi ödenmez. Plaka çıkartmanız gerekir ve bir de muayene zorunluluğu vardır, tıpkı diğer taşıtlar gibi.

Merhaba, bu 50cc dedikleriniz nelerdir? Örnek link atar mısınız? Ben motorcuya sordum sizin gibi 50cc olur dedi, elinde 100cc'de varmış, fakat 50cc olarak geçiyor bu dedi... Bu nasıl oluyor?

@Ayberkgrkn @Taptic

@Mistyr Bazı markalar yasa dışı yöntemlerle hacmi küçük gösterebiliyorlar. Ya da motoru aldıktan sonra yedek parça olarak büyük silindir ve piston takabiliyorsunuz. Motorun içi açılmadıkça da anlaşılamıyor değişiklik yapıldığı. Birkaç örnek vereyim. Attıklarım en iyiler veya en uygun fiyatlılar olmayacaktır. Farklı türlerde, 50cc hacimli modelleri eklemeye çalışacağım. Daha detaylı bir şekilde, belirlediğiniz motosiklet tarzına göre araştırma yapabilirsiniz sonrasında.

1. Commuter
  2. Scooter
  3. Cub
  4. Moped
  5. Cafe Racer(!)
Gördüğünüz gibi pek çok türde model var. Örnek olarak koyduğum motorlar en iyisidir demiyorum. Avrupalı ve Japon üreticilerin de modelleri var. Onları çok pahalı olduğu için piyasada görmüyoruz genelde. Etrafta gördüğüm modelleri ekledim sadece. Tür seçiminden sonra model araştırması yapılabilir detaylıca.

@Mistyr Bazı markalar yasa dışı yöntemlerle hacmi küçük gösterebiliyorlar. Ya da motoru aldıktan sonra yedek parça olarak büyük silindir ve piston takabiliyorsunuz. Motorun içi açılmadıkça da anlaşılamıyor değişiklik yapıldığı. Birkaç örnek vereyim. Attıklarım en iyiler veya en uygun fiyatlılar olmayacaktır. Farklı türlerde, 50cc hacimli modelleri eklemeye çalışacağım. Daha detaylı bir şekilde, belirlediğiniz motosiklet tarzına göre araştırma yapabilirsiniz sonrasında.

1. Commuter
  2. Scooter
  3. Cub
  4. Moped
  5. Cafe Racer(!)
Gördüğünüz gibi pek çok türde model var. Örnek olarak koyduğum motorlar en iyisidir demiyorum. Avrupalı ve Japon üreticilerin de modelleri var. Onları çok pahalı olduğu için piyasada görmüyoruz genelde. Etrafta gördüğüm modelleri ekledim sadece. Tür seçiminden sonra model araştırması yapılabilir detaylıca.

Emeğine sağlık, sağ ol, bakacağım şimdi.

dostum sadece 50 cc' lik motosikletler kullana bilirsin 100 cc' lik bi motosiklet kullanırsan çevirmede ceza yersin ve 50cc'lik motosikletlerde sigorta vergi yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı